18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ormianie w Gliwicach. Jak spędzają Święta Wielkanocne?

Redakcja
Chcecie sprawdzić, jak świętują Wielkanoc Ormianie? Zajrzyjcie w Niedzielę Wielkanocną do maleńkiego kościółka przy ul. Mikołowskiej w Gliwicach.

W niewielkim kościółku pod wezwaniem św. Trójcy w Gliwicach modlą się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łysieckiej. Kultywuje ormiańskie tradycje kilkaset osób w regionie. Ci ze starej emigracji już częstokroć nie mówią po ormiańsku, ale wciąż noszą tradycję w sercu. O ichWielkanocy opowiadał nam ich proboszcz

Taki kościół jak nasz, gliwicki, jest tylko jeden. Jego proboszczem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Malutka świątynia pw. św. Trójcy, przy ul. Mikołowskiej w Gliwicach to miejsce, gdzie spotykają się śląscy Ormianie i wszyscy ci, którzy mają ormiańskie korzenie.

- W regionie jest takich osób kilkaset - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Na co dzień mieszka i prowadzi funadcję, ale stara się spotykać z wiernymi w Gliwicach jak najczęściej. Tak też będzie podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Jak tłumaczył nam ks. Isakowicz-Zaleski, wierni obrządku ormiańsko-katolickiego świętują Wielkanoc w tym samym czasie, co reszta katolików. On także odprawi mszę świętą w Niedzielę Wielkanocną.
Co Was jeszcze może zaciekawić w tym miejscu? Chaczkar, krzyż, po prawej stronie przy wejściu.

- Ten kamienny krzyż poświęcono pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w Turcji w latach 1915-1918 oraz Ormian i Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej - przypomina Bogdan Kasprowicz z Bytomia, który ma ormiańskie korzenie. Ten urodzony w Betlejem i wychowany w Libanie kapłan jest obecnie zwierzchnikiem Kościoła ormiańsko-katolickiego na wszystkie kraje byłego Związku Radzieckiego (nie jest zwierzchnikiem polskich Ormian, ci podlegają pod metropolitę warszawskiego, arcybiskupa Kazimierza Nycza.

W Polskce przebywał niedawno arcybiskup z Armenii, Minassian. W kościele św. Anny w Warszawie poświęcił paschał, który przekazał ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu.

Jak nam tłumaczył ks. Tadeusz, to symbol władzy kościelnej, mierzy dwa metry i jest wykonany z drewna orzechowego - tłumaczył nam ks. Isakowicz-Zaleski.
- Uroczyste wprowadzenie paschału nastąpi w Gliwicach w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. W Wielką Sobotę święcą pokarmy, w pierwszy dzień świąt świętują Zmartwychwstanie Pańskie. W Poniedziałek Wielkanocny będą wspominać zmarłych - powiedział nam. Odtąd będą go otrzymywali kolejni proboszczowie gliwickiej świątyni ormiańskiej.

Wierni modlą się w tej gliwickiej świątyni do Matki Boskiej Łysieckiej.

Ormiańscy katolicy wypędzeni z Kresów Wschodnich przejęli kościół w 1945 r. Opiekunem świątyni został ks. Kazimierz Roszko, były proboszcz parafii ormiańskiej w Horodence. W 1950 roku do kościółka sprowadził on ze Starych Budkowic obraz Matki Boskiej Łysieckiej i utworzono przy nim sanktuarium maryjne. 3 września 1989 roku w kościele miała miejsce koronacja obrazu Matki Boskiej Łysieckiej.

Uroczystego aktu dokonał patriarcha ormiańskokatolicki Jan Piotr XVIII Kasparian, ale korony poświęcił na Jasnej Górze papież Jan Paweł II.1 grudnia 2009 roku dekretem ordynariusza wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce, arcybiskupa Kazimierza Nycza, przy kościele powołano parafię ormiańskokatolicką. Jej proboszczem został ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto