Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich 27 maja 2018 [PROGRAM]

Iwona Świetlik
Dziennik Zachodni / arc.
Tysiące mężczyzn i młodzieńców z całego regionu w najbliższą niedzielę, 27 maja, po raz kolejny będzie pielgrzymować do Matki Bożej Piekarskiej. Mszę św. odprawi ks. kardynał Zenon Grocholewski z Watykanu. Wygłosi także homilię. W tym roku pielgrzymka połączona będzie ze świętowaniem 700-lecia kultu Boga i Maryi w Piekarach Śląskich.

Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej odbędzie się w niedzielę 27 maja. Ma być wyjątkowa ze względu na jubileusz 700-lecia konsekracji ołtarza dedykowanego Matce Bożej w pierwszym, drewnianym kościele w Piekarach w 1318 roku.

Głównym punktem programu pielgrzymki będzie Eucharystia. W Piekarach Śląskich zagości kard. Zenon Grocholewski z Watykanu - legat papieski, czyli osobisty wysłannik papieża Franciszka. To wielkie wyróżnienie i podkreślenie znaczenia piekarskiego sanktuarium dla całego Kościoła Powszechnego. Kardynał jest emerytowanym prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. Był już kaznodzieją na pielgrzymce mężczyzn do Piekar w 2014 roku.

- Co roku pielgrzymi przychodzą z konkretnymi intencjami. Tak będzie i w tym roku. Chcemy za pośrednictwem Matki Bożej Piekarskiej dziękować, ale i prosić - mówi ks. Adam Zgodzaj, wikariusz w bazylice piekarskiej. - Piekarskie sanktuarium to źródło naszej tożsamości i historii. Mówimy „Duchowa Stolica Śląska". I tak jest. Tu od wieków przychodzili wierni, mimo burzliwych kart historii. I tak jest do teraz. To taki dom rodzinny, a w nim Matka która zawsze na nas czeka - dodaje.

Pielgrzymki stanowe mają bogatą historię i tradycję. Przypomnijmy, że mężczyźni po raz pierwszy pielgrzymowali do Piekar w 1947 roku. Zgodę na zorganizowanie pielgrzymki wyraził bp śląski Stanisław Adamski. U stóp Matki Bożej Piekarskiej modlili się później m.in. kardynałowie: Józef Glemp, Franciszek Macharski, Stefan Wyszyński.

Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. W czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali tu przede wszystkim hutnicy i górnicy. W latach 1965-1978 - co roku podczas majowej pielgrzymki - Słowo Boże na wzgórzu piekarskim głosił Karol Wojtyła.

Poniżej przedstawiamy program tegorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej:

I. Przygotowanie do liturgii mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):

8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
8.30 – Rozważania różańcowe

II. Przybycie księży biskupów do bazyliki:

9.30 – Powitanie liturgiczne
- Krótka adoracja w ciszy
- Litania do Matki Bożej Piekarskiej
- Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na kalwarię

III. Hołd złożony Matce Bożej

IV. Powitania i pozdrowienia

- Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów
- Słowo metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca

V. Msza święta na wzgórzu kalwaryjskim - godz. 10.45

VI. Godzina młodzieżowa (kalwaria) – 13.45 (przy ołtarzu głównym), prowadzi grupa „Włóczykoła"

VII. Nabożeństwo majowe (kalwaria) – 15.00 (bp Andrzej Iwanecki z Gliwic)

VIII. Procesja do bazyliki - godz. 16.00, hymn Te Deum i zakończenie pielgrzymki

Pielgrzymka stanowa mężczyzn i młodzieńców co roku odbywa się w ostatnią niedzielę maja. Szacowane jest przybycie na wzgórze kalwaryjskie nawet do 100 tysięcy pielgrzymów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto