Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PLUM 89 dni: Śląska Karta Usług Publicznych i inne karty miejskie na razie są do niczego!

Michał Wroński
Karty Miejskie funkcjonują już z powodzeniem w kilku miastach naszego regionu
Karty Miejskie funkcjonują już z powodzeniem w kilku miastach naszego regionu Arkadiusz Gola
Wciąż nie ma rozstrzygnięcia w trwającej od ponad pół roku batalii o znalezienie wykonawcy Śląskiej Karty Usług Publicznych. Stawką jest prawie 200 mln złotych, więc walka o ten kontrakt jest wyjątkowo zacięta. Przegrane konsorcjum Qumak-Sekom systematycznie zarzuca prowadzącemu przetarg KZK GOP kolejne nieprawidłowości przy wyborze zwycięskiej oferty (wygrało konsorcjum Asseco Poland i BRE Banku).

Ostatni z tych zarzutów miała wczoraj rozstrzygnąć Krajowa Izba Odwoławcza, ale ogłoszenie werdyktu zostało przesunięte na piątek.

Przedstawiciele KZK GOP liczą, że KIO nie każe im powtarzać przetargu (jak zrobiła w czerwcu), ale z coraz większym niepokojem śledzą przeciągające się formalności. Gdyby ściśle trzymać się kalendarza prac nad ŚKUP-em, to umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana najpóźniej 31 października. Oficjalnie rzeczniczka Związku Anna Koteras zapewnia, że harmonogram prac nie jest zagrożony. Optymizmu nie tracą też urzędnicy marszałka, którzy przyznali na realizację projektu ponad 100 mln złotych. Tę kwotę trzeba wydać do końca lipca 2013 roku.

- Obecnie nie istnieje zagrożenie dotyczące realizacji inwestycji - ocenia Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka marszałka.

Tyle że skala tej inwestycji nie ma precedensu. Kartę ma otrzymać 700 tysięcy mieszkańców aglomeracji (później ta liczba ma wzrosnąć do miliona). Do prawidłowego funkcjonowania systemu konieczny jest montaż kilku tysięcy dodatkowych urządzeń oraz przede wszystkim budowa 2 centrów przetwarzania danych. Pytanie, czy KZK GOP nie zabrał się za coś, co przekracza jego możliwości? Może lepiej byłoby na początek wykorzystać kartę jedynie jako wspólny bilet, a później dokładać kolejne funkcje?

Przykład, jak wygląda przygotowywanie takiego projektu, mieliśmy w Rybniku, gdzie od roku 2006 funkcjonuje Karta Miejska. Konkretną ofertę złożyła tam jedna firma, ale wcześniej Zarząd Transportu Zbiorowego otrzymał ponad 1500 pytań! - Musieliśmy się nieźle nagimnastykować, aby na nie wszystkie odpowiedzieć - mówi Tadeusz Berger, dyrektor rybnickiego ZTZ-u.

MARSZAŁEK ZAPŁACI NAM ZA AUTOBUSY. CO TO OZNACZA?


NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto