Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik - dlaczego naczynka pękają?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Popękane naczynka to problem wielu kobiet. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to jeszcze –zaniedbane – mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Pajączki mogą sygnalizować wiele chorób czy skórnych przypadłości, dlatego jak najszybsze zdiagnozowanie problemu jest w tym przypadku kluczowe w procesie leczenia. Czym są pękające naczynka, dlaczego dochodzi do ich rozpadu i co mówią nam o naszym ciele? Tego dowiesz się naszego poradnika.

Czym są popękane naczynka?
Pajączki to inaczej teleangiektazje – poszerzone, drobne naczynia krwionośne. Ich wygląd jest dość charakterystyczny – przypominają jak rozgałęziające się, cieniutkie pajęczynki. Są widoczne pod skórą, zwykle mają kolor niebieskawy lub czerwony, lecz nie wyczujemy ich za pomocą dłoni. Choć w porównaniu z żylakami, jest to problem bardziej natury estetycznej niż zdrowotnej, nie należy ich lekceważyć.

Dlaczego naczynka pękają?
Jest wiele powodów, dla których mogą pojawiać się pajączki. Pierwszym czynnikiem może być wiek – w miarę starzenia się żyły stają się słabsze, a ich praca zaburzona, co może być bezpośrednią przyczyną pękania naczynek.

Z wiekiem mogą być również związane zmiany hormonalne, a co za tym idzie - zmiany żylne. Mogą pojawiać się w okresie dojrzewania czy menopauzy lub w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogen i progesteron.

Zdarza się też, że zastawki żylne są słabsze od urodzenia, np. przez genetyczne uwarunkowania i występujące problemy tego typu w rodzinie. Wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia zmian podskórnych znacznie wzrasta.
Jesteś w ciąży? Jeśli tak, to być może pojawią się u Ciebie pajączki. Wszystko za sprawą zmieniającego się poziomu hormonów oraz zwiększenia ilości krwi w organizmie, która musi zostać dostarczona także do płodu. W efekcie żyły powiększają się i naczynka sąwidoczne najczęściej na nogach. Na dodatek, w późniejszym etapie ciąży dziecko jest na tyle duże, że uciska żyły, utrudniając przez to krążenie.

Problem pękających naczynek bardzo często pojawia się u osób otyłych. Kiedy kończyny są nadmiernie obciążone, mamy do czynienia z niepoprawnym krążeniem, a w efekcie dochodzi do zmian podskórnych.
Siedzący tryb życia również nie pozostaje w organizmie bez echa. Brak aktywności fizycznej obciąża żyły, w szczególności te w nogach. Ryzyko powstawania pajączków zwiększa się, gdy mamy nawyk zakładania nogi na nogę podczas siedzenia.

Lubisz opalanie i często przebywasz na słońcu lub korzystasz z solarium? Bezpośrednia ekspozycja na słońce, bez ochrony przeciwsłonecznej, może wywołać pękające naczynka na twarzy. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek?
Żeby przeciwdziałać rozszerzaniu się naczynek, należy przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie. Alkohol, kawa czy papierosy znacznie podnoszą ciśnienie we krwi powodując skurcz naczyń, przez które krew nie może przepływać w prawidłowy sposób. Uzupełniał swoją dietę różnymi warzywami i owocami, w szczególności grejpfrutami, natką pietruszki, pomidorami i selerem. Wskazany jest także zdrowy tryb życia, najlepiej bez stresów i psychicznych uniesień. Możesz też raz na kilka dni łyknąć aspirynę (która rozrzedza krew, powoduje, że nie zalega ona w naczynkach).

Jeśli chcesz skutecznie zapobiegać powstawaniu pajączków, koniecznie zrezygnuj z:
- palenia papierosów i przebywania w zadymionych pomieszczeniach,
- nadmiernego opalania, korzystania z solariów,
- gorących kąpieli,
- częstego stosowania maści przeciwzapalnych (do punktowego likwidowania wyprysków na twarzy),
- częstego spożywania alkoholu,
- jedzenia bardzo gorących potraw,
- używania gruboziarnistych peelingów, kremów z miodem czy toników z alkoholem.

Co wzmacnia naczynka?
W prewencji ważne jest również wzmacnianie naczyń krwionośnych. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą Ci w walce z pajączkami. Jeśli liczysz na skuteczne działanie, powinny one w swoim składzie zawierać:
- witaminę C i K,
- flawonoidy z cytrusów, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, winorośli,
- wyciąg z kasztanowca,
- czarne jagody,
- garbniki z kłącza pięciornika, krwawnika pospolitego, chabru,
- związki krzemu,
- olejki eteryczne - rumiankowy, pietruszkowy, różany.

Kiedy zauważysz, że naczynka zaczynają się powiększać i stają się coraz bardziej widoczne, koniecznie umów się na wizytę do specjalisty, a najlepiej do chirurga naczyniowego. Może być to bowiem symptom choroby żył, którą trzeba leczyć, by nie doprowadzić do zatorów i zakrzepicy. W przypadku wykrycia problemów w prawidłowym funkcjonowaniu układu żylnego (np. dysfunkcja zastawek) lekarz może zalecić wykonanie zabiegu operacyjnego. Natomiast po wykluczeniu zmian w układzie żylnym można przejść do zabiegu zamykania naczynek na kończynach drogą laserową.

Isispharma Ruboril Krem
Profesjonalny krem do skóry naczynkowej to podstawa pielęgnacji. Bez tego problem będzie się tylko pogłębiać. Produkt polecany jest do cer borykających się z napadowymi zaczerwieniami, rumieniem, zmianami naczyniowymi i rozszerzonymi naczynkami. Krem wzmacnia, uszczelnia i udrażnia naczynka krwionośne, usprawniając mikrokrążenie oraz zmniejszając stopień i powierzchnię zaczerwienienia skóry. Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, nawet przy kuracjach z laserami. Zawiera wyciąg z ziarnopłonu, Mimozy meksykańskiej i kasztanowca indyjckiego. Poza tym zawiera łagodzący i kojący enoksolon.

Maseczka wzmacniająca Bielenda Professional
Maseczka przynosi szybki i widoczny efekt, ta Bielendy z rutyną i witaminą C wyraźnie wzmacnia ścianki i elastyczność naczynek krwionośnych- skutecznie łagodzi podrażnienia- pobudza naturalny system obronny skóry- zapobiega pękaniu naczynek- niweluje stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienia skóry- rozjaśnia i poprawia koloryt naskórka. Może być stosowana przez kobiety w ciąży.

Kojący krem Tołpabotanic Czarny Bez
Kojący krem powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce nie tylko wtedy, gdy nasze zmiany są już naprawdę zaawansowane. Łagodząca formuła wygasza widoczność naczynek, a zawarte w kosmetykach tego typu składniki, pracuję tez niewidocznie – uszczelniają i wzmacniają naczynia. Balsam Tołpa delikatnie maskuje zaczerwienienia dzięki zawartości zielonego barwnika. Dodatkowo wzmacnia niedobory lipidów, regeneruje, wygładza i rozjaśnia cerę. W składzie znajdziemy m.in. torf tołpa, ekstrakt z kwiatów czarnego bzu, ekstrakt z wiśni z Barbados, pochodna mocznika, masło shea, olej macadamia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto