Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat radomszczański: Trwa kwalifikacja wojskowa

nm
fot. NaszeMiasto.pl
5 kobiet i 776 mężczyzn objętych jest kwalifikacją wojskową na terenie powiatu radomszczańskiego w roku 2015

5 kobiet i 776 mężczyzn objętych jest kwalifikacją wojskową na terenie powiatu radomszczańskiego w roku 2015. Określenie ich stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej potrwa do 4 marca.

Podstawowym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie, w oparciu o badania przeprowadzone przez Powiatową Komisję Lekarską, stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim zakłada ewidencję wojskową i wydaje książeczki wojskowe.

Termin rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej, czas jej trwania, a także roczniki i grupy osób, których będzie dotyczyła określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i ministra obrony narodowej z 6 listopada 2014 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2015r. Przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej wynika z przepisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym roku obowiązkiem stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej objęci zostali:

mężczyźni urodzeni w 1996 roku;

mężczyźni urodzeni w latach 1991-1995, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

osoby urodzone w latach 1994 – 1995, które:

zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

kobiety urodzone w latach 1991-1996, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. Nr 54, poz. 321);

osoby, które ukończyły 18 lat życia i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wcześniej osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, otrzymują od prezydenta, burmistrza lub wójta imienne wezwania, określające dokładny termin i miejsce stawiennictwa oraz dokumenty, jakie należy przedstawić organom przeprowadzającym kwalifikację.

Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinna posiadać:

a) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;

b) dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

c) posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

d) aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy;

e) dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoba, które stawała już do kwalifikacji wojskowej i ubiega się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przedstawia:

wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta):

dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,

dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określnym w wezwaniu nie było możliwe,

powiatowej komisji lekarskiej – dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,

wojskowemu komendantowi uzupełnień:

wojskowy dokument osobisty (książeczkę wojskową),

dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, zostanie orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

kategoria zdolności A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;

kategoria zdolności B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;

kategoria zdolności D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

kategoria zdolności E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej stawiają się przed wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień właściwymi ze względu na miejsce ich pobytu stałego. Osoby zameldowane na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące stawiają się przed wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską praz wojskowym komendantem uzupełnień właściwymi ze względu na miejsce tego pobytu.

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które w okresie od dnia ogłoszenia kwalifikacji wojskowej, tj. od dnia 16 stycznia 2015 roku, do dnia jej rozpoczęcia zmieniły miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na ich nowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza im miejsce i termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które po rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na danym terenie zamierzają zmienić miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, stawiają się do kwalifikacji wojskowej przed opuszczeniem miejsca dotychczasowego pobytu. W pozostałych przypadkach właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju, a jeżeli brak w kraju miejsca zamieszkania lub pobytu, właściwość miejscową ustala się według miejsca ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany wyżej, właściwymi są organy dzielnicy Śródmieście w mieście stołecznym Warszawie.

Osoby posiadające ustaloną kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej A lub B mogą za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień występować z wnioskiem o zmianę kategorii. Do wniosku osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej dołącza zaświadczenie lekarskie stwierdzające zmiany w jej stanie zdrowia, jakie nastąpiły od dnia ostatniego orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody.

Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

Osoby, których można nie poddawać badaniom lekarskim, jeżeli przedstawią komisji lekarskiej wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność na podstawie, którego można określić zdolność tych osób do czynnej służby wojskowej zwolnione są z obowiązku przedstawienia wojskowemu komendantowi uzupełnień fotografii oraz dokumentów potwierdzających poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe, chyba że osoby te zażądają wydania im wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej).

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, nałożona zostanie na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywna w celu przymuszenia, albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej, która nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu, albo odmawia poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Harmonogram pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej w Radomsku:

Miasto Radomsko w dniach od 2 do 11.02.2015 r.

Miasto i Gmina Kamieńsk w dniu 12.02.2015 r.

Miasto i Gmina Przedbórz w dniach 13 i 16.02.2015 r.

Gmina Masłowice w dniu 16.02.2015 r.

Gmina Gomunice w dniu 17.02.2015 r.

Gmina Żytno w dniu 18.02.2015 r.

Gmina Dobryszyce w dniach 18 i 19.02.2015 r.

Gmina Wielgomłyny w dniu 20.02.2015 r.

Gmina Kobiele Wielkie w dniu 23.02.2015 r.

Gmina Lgota Wielka w dniu 24.02.2015 r.

Gmina Gidle w dniach 24 i 25.02.2015 r.

Gmina Ładzice w dniu 26.02.2015 r.

Gmina Kodrąb w dniu 27.02.2015 r.

Gmina Radomsko w dniu 02.03.2015 r.

Kobiety – 03.03.2015 r.

źródło: PCZK

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto