Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót emocji na Stadion Śląski

Olga Krzyżyk
Powrót emocji na Stadion Śląski
Powrót emocji na Stadion Śląski Marzena Bugała-Azarko
Powrót emocji na Stadion Śląski: Na Stadionie Śląskim 1 października 2017 będzie meta Silesia Marathonu, pierwszej imprezy po latach modernizacji tego obiektu. Na Stadionie Śląskim będą rozgrywane mecze piłkarskie, ale też zaplanowano tutaj zawody lekkoatletyczne oraz koncerty. To ma być obiekt wielofunkcyjny.

Powrót emocji na Stadion Śląski
Na Stadionie Śląskim polska reprezentacja zagrała ponad 50 meczów. „Biało-Czerwoni” wygrywali tutaj spotkania m.in. z ZSRR, Anglią, Holandią, reprezentacją Włoch czy Portugalii. Na stadionie tym grało wiele gwiazd światowego formatu m.in. Pele, David Beckham, czy Cristiano Ronaldo. 18 września 1963 r. 120 tys. widzów obejrzało mecz Górnik Zabrze-Austria Wiedeń.

To na tym stadionie Irena Szewińska wyrównała swój rekord świata w biegu na 200 metrów. Żużlowiec Jerzy Szczakiel zdobył tutaj także tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.

Na Stadionie Śląskim odbyło się także wiele niezapomnianych koncertów. Grali tu m.in. Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica, U2, Linkin Park, Pearl Jam, Genesis i po raz pierwszy w Polsce - Red Hot Chili Peppers. Wkrótce na Stadionie Śląskim znowu będą gościć sportowe i muzyczne gwiazdy.

Powrót emocji na Stadion Śląski

Pierwszą imprezą, która odbędzie się po wielu latach przebudowy Stadionu Śląskiego będzie Silesia Marathon, największe wydarzenie biegowe w regionie. 1 października maratończycy będą finiszować wewnątrz Stadionu Śląskiego.

W październiku na Stadionie Śląskim zobaczymy także najlepszych kierowców w Polsce i ich niezwykłe samochody. - Na weekend 13-15 października Stadion zamieni się w miasteczko rajdowe, jako baza i miejsce startu Rajdu Śląska, który będzie finałową rundą sezonu 2017 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także 4. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska - zapowiada Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski.

Śląski Związek Piłki Nożnej wystąpił także do Polskiego Związku Piłki Nożnej z propozycją rozegrania w październiku turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy reprezentacji U-19 na 3 stadionach w województwie śląskim.

Jednym z obiektów, na którym mogliby zagrać podopieczni Dariusza Dźwigały, jest właśnie Stadion Śląski.

- Z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki rozmawiamy o przyszłorocznym Memoriale Janusza Kusocińskiego, mistrzostwach Polski w 2019 roku na 100-lecie związku oraz mistrzostwach Europy w roku 2022. Zależy nam także na powrocie na stadion zawodów żużlowych - podkreśla Krzysztof Klimosz.

Na Stadionie Śląskim z powrotem będą mogły odbywać się wielkie wydarzenia sportowe, ale także koncerty, imprezy okazjonalne i korporacyjne, targi, wystawy, pokazy, konferencje i szkolenia. Imprezy masowe z udziałem kilkudziesięciotysięcznej publiczności oraz kameralne spotkania.

- Stadion Śląski zawsze był i będzie obiektem wielofunkcyjnym - zaznacza Krzysztof Klimosz. - Powrót Stadionu Śląskiego na mapę najważniejszych wydarzeń sportowych i muzycznych w Polsce i na świecie to cel, który należy sobie postawić na najbliższe lata - dodaje prezes Stadionu Śląskiego.

Tysiące krzeseł, wielki dach i trawa z Węgier

Stadion Śląski ma największy w Polsce zamontowany na stałe dach. Powierzchnia dachu wynosi 43 tys. metrów kwadratowych. Zbudowany został na zasadzie konstrukcji linowej i podwieszony na dwóch ringach. Liczy 40 łączników i 8 lin tworzących rozciągany pierścień wewnętrzny dachu.

Działa tu także system monitoringu, który sygnalizuje, m.in. kiedy trzeba odśnieżyć dach.

W czerwcu zakończył się montaż murawy. Trawa przyjechała w rolkach o 120 cm szerokości i 10-12 m długości i trafiła do Chorzowa z plantacji pod Budapesztem. Łącznie rozłożono 540 rolek węgierskiej trawy.

- Obiekt pomieści 54 374 widzów na miejscach siedzących oraz do 90 tys. osób podczas koncertów, w zależności od ułożenia sceny - mówi Adam Pawlicki, główny specjalista ds. public relations Stadionu Śląskiego. - W ramach modernizacji stadionu została również zbudowana nowa górna trybuna zachodnia, a na trybunie wschodniej powstały osobne dojścia do strefy VIP - dodaje.

Na stadionie będzie 14 kas i 38 kiosków gastronomicznych. Restauracja w trybunie zachodniej będzie liczyła aż 74 metry kwadratowe. Łącznie będzie 960 ubikacji (174 męskich, 470 pisuarów i 296 damskich).

Trybuna wschodnia to przestrzeń konferencyjno-sportowa. Jest tutaj sala o powierzchni 918 m kw. z widownią na 360 miejsc, dwie sale konferencyjne przygotowane na spotkania do 200 osób, a także sala sportowa, gdzie można zagrać w koszykówkę, siatkówkę, tenisa ziemnego, badmintona, piłkę ręczną i halową.

W tej części stadionu są też dwie sale sportowe wyposażone w stoły do tenisa stołowego, siłownię, maty do judo i zapasów, ring bokserski i lustra do baletu.

Oczywiście nie brakuje także szatni wraz odnową biologiczną, boiskiem do rozgrzewki i fitness oraz pomieszczeniami dla sztabu trenerskiego, sędziów, gabinety: medyczny i fizjoterapii oraz strefę mieszaną.

Kończą wyklejanie bieżni i montaże

Stadion Śląski już uzyskał pozwolenie na użytkowanie obiektu. Obecnie trwają jeszcze roboty wykończeniowe: montaż sufitów i wykładzin oraz końcówka wyklejania bieżni lekkoatletycznej.

- Wkrótce przystąpimy do wyklejania linii oznaczenia torów i malowania boiska i murawy. To są podstawowe roboty, które pozwalają na użytkowanie obiektu - mówi Krzysztof Klimosz.

Trwają też roboty związane z remontem promenady na zewnątrz obiektu. Te prace mają być zakończone do końca sierpnia. Wyremontowany będzie też parking przed byłym hotelem. Te prace potrwają do połowy września. We wrześniu zakończyć się ma też certyfikowanie bieżni do lekkiej atletyki.

Trwa ponadto pielęgnacja trawy, która przez pierwsze trzy miesiące musi być codziennie koszona. Ostatni przetarg to dostarczenie mebli do strefy VIP. Ma być wkrótce ogłoszony.

Bieżnia na arenie głównej będzie 9-torowa z dziewięcioma prostymi finiszowymi, skoczniami do skoku o tyczce, skoczniami do trójskoku i skoku w dal, rowem z wodą do biegu z przeszkodami, rozbiegami do skoku wzwyż, rzutniami do rzutu oszczepem, rzutniami do pchnięcia kulą i do rzutu młotem oraz dyskiem. To największy stadion lekkoatletyczny w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto