Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
W dalszym ciągu walczysz z chorobą lokomocyjną? Poznaj domowe sposoby i praktyczne wskazówki, które pomagają w takich przypadkach.

Nudności i wymioty podczas podróży to bardzo nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Dotyczy ona przede wszystkim dzieci. W większości przypadków ustępuje wraz z wiekiem lub łagodzi swoje objawy. Z drugiej strony czasami naprawdę potrafi dać się we znaki, a niektóre okoliczności życiowe po prostu zmuszają do dalekich podróży. I to pomimo choroby lokomocyjnej. W jaki sposób radzić sobie z nią w domowych warunkach?

Istota choroby lokomocyjnej
Choroba lokomocyjna jest wynikiem niezgodności sygnałów, które w tym samym czasie docierają do mózgu. Zmysł wzroku przekazuje informację, że jesteśmy w ruchu ze względu na zmieniające się obrazy odbierane za pomocą narządu wzroku. Tymczasem błędnik „twierdzi”, że organizm znajduje się w stanie spoczynku, bo położenie i pozycja ciała się nie zmieniają. Organizm odczuwa jednak przyspieszanie czy hamowanie pojazdu, w którym się znajduje. Symptomy uaktywniają się również w odwrotnej sytuacji, gdy zgodnie z przekazem odbieranym przez wzrok ciało się nie porusza, bo (np. w kajucie na statku) obrazy się nie zmieniają, ale błędnik odczuwa kołysanie. Objawy te ustępują krótko po zakończeniu takiej podróży.

Właściwe przygotowanie
Jeżeli podróż jest konieczna, warto przyjąć pewną strategię, która pozwoli zminimalizować przebieg choroby. W pierwszej kolejności osoby, które cierpią na chorobę lokomocyjną, powinny przed podróżą zjeść jedynie lekki posiłek i unikać gazowanych napojów. Jeśli już zabierać przekąski, to niech będą to jabłka, krakersy i niegazowana woda mineralna. Warto również wypocząć, a jeśli to możliwe – przewietrzyć pojazd przed wyruszeniem w drogę. W następnej kolejności dobrze jest wybierać miejsca usytuowane przodem do kierunku jazdy. Dzięki temu mózg będzie otrzymywał bardziej spójne sygnały. W przypadku jazdy autobusem najlepsze okazują się miejsca na środku pojazdu, daleko od osi kół, a w przypadku fotelików dziecięcych – najlepiej umieszczać je z tyłu na środku. Jeżeli samodzielnie wybieramy miejsce w czasie lotu samolotem, niech będzie to siedzenie nad jego skrzydłem. Patrzenie w oddalony punkt na horyzoncie daje większe poczucie stabilizacji w porównaniu z szybko mijanymi obiektami w oknach z boku pojazdu.

Sposoby alternatywne – akupuktura
Oprócz tych podstawowych środków zaradczych niektórzy stosują również właściwą w takich przypadkach akupresurę. W celu złagodzenia objawów można spróbować uciskać punkt na ciele, który znajduje się na wysokości około 7 centymetrów powyżej nadgarstka. Dostępne w aptekach plastry akupunkturowe nie wprowadzają do organizmu substancji chemicznych. Natomiast poprzez ciągły ucisk masują odpowiedni punkt na ciele. Takie plastry należy nakleić na oba nadgarstki około kwadransa przed planowaną podróżą. Wówczas ich działanie ma być najlepsze i zapobiegać występowaniu nieprzyjemności. Niemniej zgodnie z zaleceniami producentów można zastosować je także po wystąpieniu symptomów, podczas jazdy. W takim wypadku ich działanie ma polegać na redukcji i zniwelowaniu nudności oraz wymiotów. Na podobnej zasadzie działają specjalnie wyprodukowane w tym celu opaski. Innym miejscem na ciele, które można tak uciskać, jest obszar po wewnętrznej stronie dłoni, pomiędzy kciukiem a wskazującym palcem.

Oczywiście, należy przygotować się również na sytuacje awaryjne i jeżeli to możliwe, przewidzieć czas na ewentualne postoje oraz wziąć ze sobą odpowiednią ilość woreczków lub pojemników. Środki dostępne w aptekach mają swoje nieprzyjemne skutki uboczne i powinny być ostatecznością. Dla niektórych jest to jednak ostateczne wyjście. Dobrze jest natomiast obrać strategię, zgodnie z którą będą one ostatecznością.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto