Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport "Przemoc w szkole 2011", czyli o czym rodzice nie wiedzą

Monika Krężel
piotr krzyżanowski
Uczniowie z biedniejszych rodzin częściej padają ofiarami przemocy niż ich bogatsi koledzy, a tylko co trzeci rodzic przyznaje, że wie o wszystkim, co się dzieje w szkole - tak wynika z badań "Przemoc w szkole 2011", przeprowadzonych na zlecenie naszego programu "Szkoła bez przemocy".

Dorosły Polak - niezależnie od tego, czy ma dzieci w wieku szkolnym, czy nie - o szkole i przemocy szkolnej ma takie samo zdanie. Co drugi dorosły jest przekonany, że przemoc jest poważnym problemem w szkołach. Tymczasem przekonanie to podziela tylko co 11. nauczyciel i co 9. uczeń.

Z raportu wynika, że połowa dzieci zwraca się o pomoc do rodziców jedynie wtedy, gdy podejmują decyzje dotyczące własnej przyszłości, dostaną niesprawiedliwą ocenę lub potrzebują pomocy w nauce.

W konfliktach rówieśniczych (które dotyczą 2/3 uczniów) dzieci radzą sobie same lub liczą na pomoc rówieśników. Jedynie 15 proc. rodziców zdaje sobie sprawę z zatargów swojego dziecka z kolegami.

Podobnie w przypadku obrażania - połowa uczniów przynajmniej raz padła ofiarą tego rodzaju przemocy, a tylko 13 procent rodziców o tym wie.

Autorzy raportu podkreślają, że skłonność do jakiejkolwiek reakcji na przemoc spada z wiekiem. Najbardziej skorzy do pomagania i proszenia o pomoc dorosłych są uczniowie podstawówek.

Prawie połowa uczniów miała nieporozumienie bądź konflikt z przynajmniej jednym nauczycielem, choć tylko 7 proc. rodziców odpowiedziało twierdząco na pytanie o konflikty dziecka z nauczycielem. Blisko 40 proc. rodziców uważa, że jeśli ich dziecko dobrze się uczy i zachowuje, nie muszą spotykać się z nauczycielami. Wśród rodziców wyraźnie dominuje myślenie, że kontakt ze szkołą konieczny jest tylko w momencie, gdy dzieje się coś złego. Raport "Przemoc w szkole 2011" zrealizował CBOS. W badaniu uczestniczyli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele ze 150 szkół w Polsce. Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Dziennik Zachodni" z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronat ma prezydent RP.

A to ciekawe...

Uczniów zapytano o cechy, które wpływają na pozycję w grupie. Co odpowiedzieli?
Bycie lizusem może narazić ucznia na szykany - tak oceniła sytuację ponad połowa uczniów (54 proc.).
Osoby gorzej radzące sobie z nauką i uczniowie strachliwi mogą stać się ofiarami złego traktowania zdaniem połowy (47 proc.) uczniów.
Wysoko cenione są sprawność i atrakcyjność fizyczna oraz sukcesy w nauce.
38 proc. uczniów deklaruje, że "dziwny ubiór" jest czynnikiem ryzyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Raport "Przemoc w szkole 2011", czyli o czym rodzice nie wiedzą - Katowice Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto