Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport specjalny

[email protected]
Dziennik Łódzki" prowadzi od 2003 roku akcję społeczną "Szkoła bez przemocy". Jej celem jest przeciwdziałanie fali agresji w szkołach. Problem przemocy dotyczy każdej szkoły bez wyjątku.

Dziennik Łódzki" prowadzi od 2003 roku akcję społeczną "Szkoła bez przemocy". Jej celem jest przeciwdziałanie fali agresji w szkołach. Problem przemocy dotyczy każdej szkoły bez wyjątku. Będziemy promować te, które mają odwagę przyznać się do tego. Pokażemy, jak radzić sobie z przemocą. Akcja prowadzona jest w 19 największych dziennikach regionalnych w całej Polsce. Czekamy na opinie o naszej akcji i sygnały o przejawach przemocy w Waszej szkole.

Na potrzeby naszej kampanii Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w marcu 2006 roku ogólnopolskie badania wśród uczniów, nauczycieli i rodziców szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich pod kątem różnych form przemocy i zachowań agresywnych. Przypominamy niektóre dane z tego raportu:

Aż 8 proc. uczniów zostało w roku szkolnym 2005/2006 pobitych przez rówieśników, a 36 proc. otwarcie mówi, że przydarzyło się to koledze/koleżance.

Tłem konfliktów 64 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, 54 proc. uczniów gimnazjalnych i 33 proc. podstawowych z nauczycielami są najczęściej - zdaniem uczniów - niesprawiedliwie postawione oceny.

Chociaż 71 procent uczniów deklaruje, że w ich szkole nauczyciele są szanowani i życzliwie nastawieni do swoich podopiecznych, to jednocześnie niemal połowa miała przynajmniej jeden konflikt z nauczycielem w roku szkolnym 2005/2006.

Aż 42 proc. ankietowanych pedagogów uważa, że uczniowie prowokują swoim zachowaniem, starając się wyprowadzić nauczyciela z równowagi.

21 proc. uczniów nigdy nie mówi rodzicom o konfliktach, a 39 proc. tylko czasami ich o tym informuje.

Tylko w roku szkolnym 2005/2006 aż 69 proc. uczniów miało przynajmniej jeden konflikt z rówieśnikami. Najczęściej przyczyną nieporozumień są plotki, wywyższanie się, chęć rządzenia i podporządkowania sobie innych.

Prawie połowa ankietowanych uczniów uważa, że nauczyciele nie wiedzą, co dzieje się wśród uczniów.

76 proc. uczniów, ofiar przemocy, nikogo o tym nie informuje.

Największa agresja wobec nauczycieli i kolegów pojawia się w gimnazjach. Potwierdza to 39 proc. nauczycieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto