Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji Gliwice. Jakie czekają zmiany nauczycieli i uczniów?

MAKI
Cztery nowe szkoły podstawowe powstaną w Gliwicach. Ma to związek z reformą edukacji i wygaszaniem gimnazjów w całym kraju. Nowa "zreformowana" sieć będzie przyjęta uchwałą przez Radę Miasta - planowany termin sesji to 9 lutego 2017.

W Gliwicach 28 szkół podstawowych - dotychczas sześcioletnich - zacznie działać od września jako ośmioletnie. Dodatkowo powstaną cztery nowe szkoły podstawowe i nowe obwody.

W Gimnazjum nr 3 przy ul. Jasnogórskiej ma powstać Szkoła Podstawowa nr 6. W Gimnazjum nr 10 - Szkoła Podstwowa nr 15. Szkoła Podstawowa nr 4 powstanie w budynku VII LO przy Orląt Śląskich (dziś jest tam Gimnazjum nr 7).
Gimnazjum Sportowe na Sikorniku ma wzbogacić bazę nieodległej SP nr 23.

O szczegóły zmian dotyczących reformy edukacji w Gliwicach odpowiedział nam naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Mariusz Kucharz.

W Gliwicach funkcjonują gimnazja publiczne i niepubliczne, dla młodzieży i dla dorosłych. Zarejestrowanych jest 8 gimnazjów niepublicznych (3 dla dorosłych, 5 dla młodzieży) w których naukę pobiera 262 uczniów. Miasto Gliwice jest organem prowadzącym dla 20 gimnazjów publicznych: 1 dla dorosłych w zespole ze szkołami średnimi oraz 19 dla młodzieży. 5 gimnazjów dla młodzieży jest samodzielnych, a 14 w zespołach szkół. Obecnie są 4 zespoły gimnazjów w połączeniu ze szkołą podstawową i 10 zespołów w skład których wchodzi gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna.

W gimnazjach uczy się 4407 uczniów: 4145 w gimnazjach publicznych, 262 w gimnazjach niepublicznych. W gimnazjach samodzielnych zatrudnionych jest 183 nauczycieli i 63 pracowników administracyjno-obsługowych. W zespołach szkół, w których funkcjonują też gimnazja zatrudnionych jest 776 nauczycieli i 234 pracowników administracyjno-obsługowych.

Nowa "zreformowana" sieć będzie przyjęta uchwałą przez Radę Miasta - planowany termin sesji to 9 lutego 2017. Obecnie trwają prace i konsultacje dot. jej ostatecznego kształtu.

Jak tłumaczy Kucharz, na chwilę obecną niemożliwe jest oszacowanie ilu nauczycieli straci pracę - arkusze organizacyjne na rok szkolny 2017/2018 będą przygotowywane przez dyrektorów i złożone zostaną w Wydziale Edukacji do końca kwietnia. Na ich podstawie możliwe będzie dopiero szacunkowe określenie skutków kadrowych wprowadzonej reformy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dopiero rekrutacja do szkół (czerwiec) da odpowiedź o liczbie etatów nauczycielskich w zreformowanym systemie edukacji.

Działania organu prowadzącego (od maja do września), który ma możliwość w oparciu o Kartę Nauczyciele "zagospodarować" nauczycieli, którzy w wyniku reformy mogą mieć zmniejszony wymiar zatrudnienia, to kolejny czynnik, który na chwile obecną nie daje możliwości oszacować skutków kadrowych reformy.

Koszty zostaną oszacowane po ostatecznym przyjęciu przez Radę Miasta kształtu nowej sieci. Priorytetem przy jej tworzeniu będzie przede wszystkim wypełnienie obowiązków nałożonych na gminę przez ustawodawcę, przy jak najmniejszej szkodzie dla gliwickich dzieci i młodzieży z uwzględnieniem zobowiązań w stosunku do nauczycieli, którzy nie będą mieli możliwości pracy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto