Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Stadionu Śląskiego - trwa montaż krzesełek. Otwarcie we wrześniu 2017

Olga Krzyżyk
Trybuny Stadionu Śląskiego pomieszczą 55 tys. ludzi. Kibice zasiądą na ponad 54 tys. krzeseł w sześciu odcieniach koloru niebieskiego
Trybuny Stadionu Śląskiego pomieszczą 55 tys. ludzi. Kibice zasiądą na ponad 54 tys. krzeseł w sześciu odcieniach koloru niebieskiego Lucyna Nenow
Remont Stadionu Śląskiego już na finiszu. Wiadomo jednak, że roboty mają zakończyć się w połowie czerwca tego roku, a oficjalne ;otwarcie Stadionu Śląskiego odbędzie się we wrześniu.

Wielkie imprezy sportowe, spektakularne koncerty gwiazd z wielotysięczną widownią. To potencjał tkwiący w Stadionie Śląskim. Entuzjaści tego miejsca już nie mogą się doczekać otwarcia - widownia zasiadła bowiem na trybunach tego kultowego obiektu po raz ostatni 6 sierpnia 2009 roku podczas koncertu Bono i zespołu U2. Niedługo późnej rozpoczął się remont „Kotła Czarownic”, który trwa do dzisiaj.

Wiadomo jednak, że roboty mają zakończyć się w połowie czerwca tego roku, a oficjalne ;otwarcie Stadionu Śląskiego odbędzie się we wrześniu.

Co zmieniło się w porównaniu ze starym Stadionem Śląskim? Przede wszystkim - jest ogromny dach. Powstało także dodatkowe piętro trybun. Tor żużlowy zastąpi arena lekkoatletyczna. Trybuny natomiast pomieszczą niecałe 55 tysięcy osób. Na efekt końcowy prac i pierwsze piłkarskie emocje na Stadionie Śląskim będziemy musieli jeszcze poczekać. Niespodzianką jest nadal, kto uświetni otwarcie stadionu.

Nawet 90,5 tysiąca widzów na stadionie

Od połowy stycznia 2017 na Stadionie Śląskim rozpoczną się prace związane z wykonaniem murawy i bieżni lekkoatletycznej.

- Obecnie trwają roboty budowlane wykończeniowe wraz z instalacjami w pomieszczeniach i na promenadach. Rozpoczął się montaż krzesełek i konstrukcji wsporczych na trybunach wraz z oporęczowaniami - wyjaśnia Krzysztof Klimosz, prezes zarządu Stadionu Śląskiego.

Wiemy już, że krzesła na trybunach będą w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Dokładnie będzie 54477 miejsc siedzących, w tym 51570 miejsc dla kibiców oraz 1599 miejsc biznesowych, 358 w lożach VIP, 108 dla osób niepełnosprawnych i minimum 842 miejscami dla mediów. Trybuny pomieszczą niecałe 55 tys. ludzi, ale podczas koncertów przy wykorzystaniu murawy i bieżni lekkoatletycznej ta liczba się zwiększy do maksymalnie 90,5 tysiąca widzów (uzależnione jest to od wielkości sceny).

Na stadionie będzie 14 kas oraz 38 kiosków gastronomicznych. W części zachodniej zaplanowano restaurację, natomiast w części wschodniej będą sale konferencyjne i sportowe. Będzie też duża sala sportowa, na której będzie można grać w koszykówkę, siatkówkę czy tenisa ziemnego. Będą też dwie sale z siłownią, stołami do tenisa stołowego, matami do judo, ringiem bokserskim i lustrami do baletu, a także pomieszczenia dla sztabu trenerskiego, sędziów oraz gabinetów, medycznego i do fizjoterapii.

Na dachu Stadionu Śląskiego nie powstanie jednak tor widokowy z linką tyrolską, chociaż był i taki pomysł.

Odśnieżanie dachu według specjalnego planu

Stadion Śląski nie został jeszcze oficjalnie otwarty, ale zimą ktoś musi odśnieżać ogromny dach. W 2016 r. przetarg na odśnieżanie dachu został unieważniony. - Drugie postępowanie przetargowe zostanie ogłoszone z początkiem stycznia - wyjaśnia Krzysztof Klimosz. Zadanie to zdecydowanie nie jest łatwe. Odśnieżanie wykonywane jest według specjalnego planu. Rozpoczyna się od pierścieni wewnętrznych 8/9, a następnie przechodzi się do pierścieni 7 , 6, 5. Śnieg musi być usuwany równomiernie. Dopiero po odśnieżeniu jednego pierścienia dachu można przejść do następnego. W dodatku nie można stosować soli ani chlorków do rozpuszczania śniegu i lodu.

Jak odśnieżany jest dach? Łopatami. Nie mogą używać łopat stalowych. Śnieg zrzucają do niecki stadionu. Miejsce zrzutu musi być oznakowane i zabezpieczone.

Dach odśnieżają cztery zespoły składające się z minimum 16 pracowników. Jedna ekipa zaczyna odśnieżać dach od zachodu, druga od wschodu. Kiedy rozpoczyna się akcja odśnieżania? Przy 1 stopniu obciążenia czyli 65,5 kg/mkw. - Nieważne, ile jest śniegu. Ważne, ile ten śnieg waży.

Dach został przetestowany i przy 30 cm mokrego śniegu nie nastąpiło przekroczenie dopuszczalnych obciążeń które wymagałyby odśnieżania - podkreśla Krzysztof Klimosz. Nie można natomiast dopuścić do przekroczenia 4 stopnia obciążania dachu czyli 109 kg na mkw. Zadaszenie wyposażone jest w system monitorowania, który informuje o obciążeniach śniegiem i ugięciach całej konstrukcji. Całkowita wytrzymałość poliwęglanowych płyt dachu to 165 kg na mkw.

Działo się na stadionie

Śląski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów w Polsce, ale także jednym z najbardziej identyfikujących region obiektem sportowym, rekreacyjnym i kulturalnym.

Stadion Śląski został otwarty 22 lipca 1956 roku. Określany mekką polskiego futbolu, gościł reprezentację Polski w 55 oficjalnych spotkaniach. Przez wiele lat funkcjonował jako narodowy obiekt dla polskiego piłkarstwa, gościł wiele gwiazd światowej i europejskiej piłki. Do dziś jednym z najważniejszych momentów w historii stadionu jest wizyta klubu FC Santos z królem futbolu Pele, które miało miejsce 25 maja 1960 roku. Inny warty odnotowania sukces to krajowy, niepobity do dziś, rekord frekwencji - 120 tys. osób, który padł 18 września 1963 roku, podczas meczu piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze - Austria Wiedeń. Sześciokrotnie na bieżni stadionu finiszowali kolarze uczestniczący w Wyścigach Pokoju. Aż siedem razy odbywały się na Stadionie Śląskim światowe finały indywidualne, drużynowe i w konkurencji par w jeździe na żużlu. W latach 2002 - 2003 organizowane były na unowocześnionym obiekcie zawody z cyklu Grand Prix Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto