Średnia rentowność najmu mieszkań w największych miastach Polski spadła do 3,87 proc. netto (z 3,98 proc. miesiąc wcześniej) - wynika z obliczeń firmy Open Finance, dokonanych na bazie nowych ogłoszeń, zebranych przez Domiporta.pl.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na spadek rentowności najmu w maju miał wpływ zarówno obserwowany wzrost transakcyjnych cen mieszkań, jak i nieco skromniejsze oczekiwania właścicieli mieszkań wobec wynajmujących. Miesiące wiosenne są zwykle słabszym okresem dla posiadaczy mieszkań, którzy chcieliby je wynająć ze względu na kończące się semestry studenckie.

W porównaniu do kwietnia mediana stawek najmu za metr kwadratowy spadła w Gdyni, Łodzi i Wrocławiu, podczas gdy wzrosła w Gdańsku i Poznaniu, a w Warszawie i Krakowie nie zmieniła się. Wzorem ubiegłego roku można oczekiwać wzrostu stawek najmu w okresie wakacyjnym w miastach typowo turystycznych - takich jak Gdańsk.

Ale nie tylko posiadacze mieszkań wystawionych do wynajęcia mają powody do narzekania, bo rentowność na poziomie 3,87 proc. trudno uznać za zachęcającą do inwestycji. Równolegle w dalszym ciągu spada oprocentowanie lokat bankowych (mediana lokat rocznych z 34 banków to 4,8 proc.), oraz obligacji skarbowych, których oprocentowanie zależne jest od wysokości inflacji.

We wszystkich zestawieniach od września 2009 r. najwyższą rentowność w kategorii bezpiecznych inwestycji dały 10-letnie obligacje skarbowe z zyskiem netto na poziomie 4,53 proc.

Oczywiście należy pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana mediana. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń wpływ mają nie brane tu pod uwagę czynniki takie jak okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania w czasie (dla przykładu indeks cen mieszkań wzrósł od czerwca 2009 r. o 3,9 proc. - gdyby tę zmianę doliczyć do rentowności najmu, wówczas wyraźnie przewyższałaby ona konkurencyjne sposoby lokaty kapitału).

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!