Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roaming w Unii Europejskiej od 15 czerwca przestaje działać

red
Roaming w Unii Europejskiej od 15 czerwca przestaje działać
Roaming w Unii Europejskiej od 15 czerwca przestaje działać pixabay.com Domena Publiczna
Tak, jak zapowiadano, od 15 czerwca 2017 roku w krajach Unii Europejskiej zostają zniesione opłaty roamingowe związane z połączeniami zagranicznymi. Wprowadzeniem do całkowitej likwidacji roamingu było stopniowe zmniejszanie opłat w poszczególnych państwach członkowskich.

Roaming od 15 czerwca przestaje obowiązywać na terenie 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a krótko po tym terminie również w Liechtensteinie, Norwegii i na Islandii.

Czytaj też: Roaming w Unii Europejskiej 2017. Będą zmiany, zapłacimy mniej za rozmowy, SMS-y i internet

Z tej okazji UE opublikowała oficjalny komunikat, pod którym podpisali się m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

"Zlikwidowanie opłat roamingowych to jedno z największych i najbardziej wymiernych osiągnięć, jakimi może się poszczycić UE. Przez ostatnie 10 lat instytucje europejskie wytrwale razem pracowały, aby wyeliminować ten problem. Za każdym razem, gdy obywatel Unii Europejskiej wyjeżdżał do innego państwa członkowskiego, czy to na wakacje, do pracy, czy na studia, a nawet gdy przekraczał granicę tylko na jeden dzień, musiał uważać na to, jak korzysta z telefonu komórkowego, a po powrocie martwił się o wysoki rachunek z naliczonymi opłatami roamingowymi. Teraz opłaty roamingowe odchodzą już w przeszłość. Podczas podróży po UE Europejczycy będą mogli swobodnie się komunikować za pośrednictwem swojego telefonu za tę samą cenę jak w swoim kraju" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie liderzy Unii podkreślili, że udało się "osiągnąć równowagę między potrzebą zniesienia opłat roamingowych a potrzebą utrzymania konkurencyjności i atrakcyjności pakietów krajowych usług łączności mobilnej". - Operatorzy mieli dwa lata na przygotowanie się do likwidacji opłat roamingowych; jesteśmy przekonani, że wykorzystają oni możliwości, jakie dają nowe przepisy, na korzyść swoich klientów. Zniesienie opłat roamingowych jest jednym z podstawowych warunków powstania jednolitego rynku cyfrowego UE i stanowi kolejny etap tworzenia zjednoczonego i zrównoważonego europejskiego społeczeństwa cyfrowego, które jest otwarte na wszystkich obywateli Unii - przekonują.

Nowe regulacje wywołały jednak niechęć wśród polskich operatorów komórkowych. Jedynie Orange Polska wprowadziło zasadę Roam Like at Home polegającą na tym, że użytkownicy mają płacić za granicą takie same stawki jak za połączenie krajowe. Pozostali najwięksi operatorzy, czyli Plus, T-Mobile i Play próbowali obejść unijne przepisy, proponując abonentom darmowe minuty do wykorzystania za granicą oraz naliczając opłaty za połączenia i transmisję danych według nowych cenników.

Czytaj też: Kolejna sieć rezygnuje z opłat roamingowych. Zmiany już od 15 czerwca

Rozwiązania zastosowane przez te trzy sieci wzbudziły kontrowersje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Regulatorzy zagrozili, że nałożą na operatorów wysokie kary finansowe, jeśli nie dostosują się do ogólnie obowiązujących przepisów. T-Mobile, Plus i Play opublikowały więc nowe cenniki, tym razem oparte na zasadzie Roam Like at Home.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto