Dolnośląska Izba Skarbowa jako pierwsza w kraju na poważnie wzięła się za internetowych sprzedawców, dokonujących transakcji za pomocą portalu Allegro. W ich ślady pójdą skarbówki w całej Polsce.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dzięki specjalnemu oprogramowaniu urzędnicy stworzyli listę największych sprzedawców w tym województwie. Wszyscy zostaną zidentyfikowani i skontrolowani. Do pracy rusza 110 urzędników skarbowych z regionu. Prześwietlą przynajmniej 2800 osób - tyle jest na liście.

Jeśli sprzedawcy ukryli przed fiskusem przychody z transakcji, czekają ich kłopoty. Zapłacą zaległy podatek z karnymi odsetkami plus grzywnę.

- Interesują nas najwięksi, którzy zawierają powyżej 1000 transakcji rocznie - tłumaczy Zbigniew Wiliński, który w Izbie Skarbowej zajmuje się handlem internetowym. Tłumaczy, że fiskus zainteresował się portalem Allegro, bo to największa taka witryna w Polsce. Wiliński zaznacza, że większość internautów to uczciwi przedsiębiorcy. I to oni narzekają na nieuczciwych konkurentów, którzy sprzedają ten sam produkt taniej. - To, co robimy, traktujemy też instruktażowo. Żeby podatnicy na przyszłość wiedzieli, jak się z fiskusem rozliczać - podkreśla Wiliński.

Janusz Izak, który sprzedaje na Allegro meble, wspomina, że sam kiedyś wykrył nieuczciwego użytkownika Allegro. - Sprzedawał te same meble, co moja firma. Ale zlikwidował wszystkie transakcje, bo zagroziłem, że zawiadomię urząd skarbowy - opowiada.

Fiskus ma program komputerowy, który pomaga w kontrolowaniu Allegro. A Zbigniew Wiliński sam napisał jeszcze jeden program. Ten pozwala śledzić internetowe listy dyskusyjne, dotyczące sprzedawców z sieci. Jeśli ktoś poskarży się, że nie dostał paragonu, program to wychwyci.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!