Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy: trwający od czwartku protest wyszedł dziś na ulice Zabrza. Tłum górników, ich rodzin i mieszkańców zablokował rondo przy ul. Makoszowskiej i Winklera.

"Złodzieje!", "Pracy i chleba", "Precz z Warszawą" - takie hasła skandowali strajkujący w piątek pracownicy kopalni Sośnica-Makoszowy i ich bliscy. Zdaniem związkowców nawet ponad 200 osób wzięło udział w proteście na ulicach Zabrza. Demonstranci zablokowali ok. godz. 15.15 rondo ulic Makoszowskiej i Winklera.

- Podkreślamy za każdym razem, że to spontaniczny protest załogi, nieinspirowany przez związki zawodowe. Ta akcja protestacyjna wyszła od kobiet pracujących głównie w administracji. Chciały one pokazać, że też są częścią kopalni. Ponadto widzimy, że przyłączają się sami mieszkańcy, koledzy z innych kopalń. Spływają do nas wyrazy poparcia - mówi Jerzy Hubka ze Związku Zawodowego Górników przy kopalni.Blokada rondo trwała do ok. godz. 17. Odbywała się pod okiem policji i Tramwajów Śląskich. Mundurowi kierowali kierowców na objazdy, a tramwaje były każdorazowo przez protestujących przepuszczane.

- Przyszliśmy się tylko pokazać, wykrzyczeć nasze zdanie, ale nie uprzykrzać życie mieszkańców. To nie oni są winni całej sytuacji - mówią związkowcy.

W trakcie protestu do organizatorów dotarła informacja, że nawet 250 osób w Makoszowach i ponad 100 w Sośnicy może protestować pod ziemią. Wraz z pracownikami administracji i przeróbki, którzy strajkują na powierzchni, związkowcy szacują liczbę protestujących w gliwicko-zabrzańskiej kopalni na nawet 500 osób.

- Mój mąż strajkuje na dole. Oczywiście, że się o niego martwię, ale muszę też go wspierać. Choćby moją obecnością tutaj - mówi Beata Woźniczko z Zabrza, od 20 lat pracująca w administracji kopalni.

- Od nas, kobiet się zaczęło, ale okazało się, że przyszło nas znacznie więcej. Nie odpuścimy. My tu walczymy o przyszłość, o życie - dodaje.

- To jest ostatnia kopalnia w Zabrzu i Gliwicach, a skupia też ościenne gminy. Jej likwidacja dotknie nie tylko 4 tys. osób z załogi, ale też zakłady ościenne. Jesteśmy wściekli, bo nikt z nami nie rozmawiał. Za naszymi plecami powstał plan kompletnie oderwany od rzeczywistości. Nastawiony wyłącznie na aspekt ekonomiczny, bez uwzględnienia czynnika ludzkiego - mówi Jolanta Kalman ze Związku Zawodowego Pracowników Administracji.

W sprawie kopalni głos zabrał dzisiaj również Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, który ostro skrytykował poczynania rządu:

FRANKIEWICZ: NIE PRZYJMUJĘ DO WIADOMOŚCI LIKWIDACJI TEJ KOPALNI

Więcej o strajku również tutaj:

STRAJK W KOPALNI SOŚNICA-MAKOSZOWY [AKTUALIZACJA]


Wiadomości

Komentarze (61)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

mm (gość)

czepiacie się górników a ile publicznych pieniędzy idzie na KRUS. Niech minister gospodarki z PSL-u sam poda do publicznej wiadomości.

UY (gość)

Metodami politycznymi można zlikwidować wszystko. Tak to robiono przez te lata i skutki są opłakane.

Karolina (gość)

Jak czytam te komentarze to ręce opadaja, dopłacamy i dopłacać będziemy jak nie do górnictwa to do czego innego. Rzucacie się o ludzi, którzy ciężko pracują, a księży też utrzymujemy, z jakiej racji. Zapraszamy na ślask i do kopalni! brak środków to nie wina górników tylko prezesików, którzy zarabiaja po 40 tys.

Qba (gość) (kirk)

A z kim głąbie chcesz walczyć. Przestańcie byc na utrzymaniu reszty Polaków, zacznijcie się mądrze rządzić a nie wyciągać łapy po dotacje z tym koniec!!!

zbig (gość)

A sobie strajkujcie i blokujcie koniec wiecznego dokładania do górnictwa. Brawo Kopacz zrób w końcu porzadek z tymi górniczymi cwaniakami. Gdzie indziej jak fabryka nie przynosi zysku to ją zamykają a ludzie idą na bruk a górnicy to co jakieś święte krowy, koniec z przywilejami i wysokimi zarobkami, koniec z rozbudowaną administracją nie ma zysku to się przekwalifikować a nie wyciągać łapy po cudzie pieniądze, Koniec z dotowaniem górnictwa!!!!!!!!

m.lorenowicz@...

ahaa czyli jak mnie zwalnia z pracy to trzeba iść protestować, bo myślałem ze ściskam poslady i szukam następnej pracy! sorry ale nie tak wygląda życie, jest ogrom osób które mają gorzej i nikt z TVP do nich nie jezdzi:/

Hajer (gość)

Przeciez o take Polske walczyli, a teraz jecza! Maja przeciez co chcieli niech podziekuja tym starym co strajkowali.

Rafał :) (gość) (Waldemar)

Skończ waść pieprzyć :[
Jakbyś był mądrym człowiekiem Waldemarze, to byś wiedział, że RAŚ jest przykrywką dla Niemców po to by do końca wykończyć Polskę wszelkimi separatyzmami. Kiedy RAŚ przestanie być potrzebny, wówczas na scenę wkroczą sami Niemcy. A RAŚ? RAŚ zrobił swoje więc wiadomo co potem będzie. Jak to powiedział ktoś w serialu: "Alternatywy 4": "Murzyn zrobił swoje, teraz niech spierdala". Więc zastanów się człowieku, zanim coś palniesz.

Waldemar (gość)

Oddac Slask i kopalnie Niemcom i bedzie dobrze!
Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: „Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
A ja dodam ze małpy to się trzyma w klatkach albo na łańcuchu!
pOLSKIE MOCHERY RAUS ZE SLASKA!
poloki to są podludzie nie zasługom na ta pieykno zimyjo, poloki to białe murzyny, śmieci Europy, polak to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca!
Mój Majster tak mówi polki to się nadajom ino na P Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner - menele i racjo mo!