Kolejny strajk w kopalni. Protestują górnicy z kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu i Sośnica-Makoszowy. Od wczoraj trwa też protest w kopalni Brzeszcze. Górnicy protestują przeciwko planowi likwidacji kopalń.

Jak wynika z nieoficjalnej informacji po nocnej zmianie na powierzchnię nie wyjechała część górników z kopalni Bobrek-Centrum.

Natomiast od godzin południowych mamy informacje o strajku górników w kopalni Sośnica-Makoszowy. Kilkudziesięciu górników zostało na poziomie 750. W tej chwili do protestujących od rana górników dołączają ich koledzy z porannej zmiany, którzy nie chcą wyjechać na powierzchnię. Trudno w tej chwili powiedzieć ilu dokładnie górników protestuje na poziomie 750 ruchu Sośnica.

Strajk trwa również w drugiej części kopalni - w Makoszowach. Tam również górnicy nie wyjechali na powierzchnię. Więcej na ten temat

Od wczoraj 600 metrów pod ziemią protestowało też 174 górników z kopalni Brzeszcze. Swój protest zaczęli po wieczornej masówce. Według informacji od szefa Sierpnia 80, Bogusława Ziętka, rano do protestu przyłączyło się kolejne pół tysiąca górników. To oznaczałoby największy strajk podziemny w historii Polski.

Górnicy protestują przeciwko rządowemu planowi restrukturyzacji Kompanii Węglowej, który przewiduje likwidację 4 kopalń i zwolnienie kilku tysięcy pracowników. Co prawda rząd zapowiada wysokie odprawy, ale górnicy woleliby pewność zatrudnienia.

Dziś po południu w sprawie harmonogramu protestów mają obradować szefowie górniczych central związkowych. Jednocześnie przewidywane są kolejne dwa protesty: nieoficjalnie zapowiadany od wczoraj w kopalni Sośnica-Makoszowy w Zabrzu i w kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cztery kopalnie na Śląsku do zamknięcia! Będzie bunt?

Biznes

Komentarze (63)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kornel (gość)

Z orac to , górnicy to złodzieje przynajmniej miasto zaoszczędzi na debilach którym uczyć się nie chciało

Genia (gość)

Pewnie, Polak Polakowi nie pomoże bo lepiej na Ukraine wysłać. Zdeptać górników bo zarabiają koło 1000 zł więcej od najniższej krajowej którą zawdzięczamy "władzą". Lepiej śląsk do Niemców przyłączcie !!

NIUTKA (gość) (Dekster)

DEKSTER JA CIE NIE ROZSMIESZE MOJ MAZ ROBI NA DOLE W KOPALNI I JEGO PENSJA WYNOSI 2500 ZL CZYLI FAKTYCZNIE KOKOSY JAK NIC I Z TEGO TRZBA ZROBIC TAK SAMO JAK INNI OPLATY I DAC DZIECIA JESC

anty po - pis (gość) (oleg)

Biedaku, mama cię nie posłała do szkól bo nie rokowałeś na nic nadziei.Dobrze że nastały czasy w sam raz dla ciebie tyrasz w pocie czoła u prywaciarza za najniższą krajową o ile ci ją wypłacą. Widząc wokół samych takich jak ty którzy może nawet korzystają z dobrodziejstwa braku obowiązku podejmowania pracy wyrastasz w środowisku na kogoś kto w razie czego postawi kumplom browara z Biedronki i gra gitara. żyjąc tak ubogim z upośledzeniem wsłuchany w TVN i tym podobne, przyjmujesz brutalną rzeczywistość tworzoną przez "popaprańców" jak zbawienną. "Popaprańcom" zależy na takim ukształtowaniu wszystkich obywateli tak żebyś ostatecznie nie był pewny czy jesteś jeszcze facetem czy już nie! Korzystając z demokracji(nie mam czasu na cytowanie jej definicji) pójdziesz oddać swój głos na prowincjonalną lekarkę i zgraję jej dezerterów czując się pełnoprawnym obywatelem w poczuciu godnie wypełnionego obowiązku... Szkoda Polski i Polaków że banda oszustów politycznych za 25 lat zrobiła w narodzie takie spustoszenie.
Aha, meritum sprawy nie mogę pominąć: górnicy chcąc ratować swoje miejsca pracy najpierw pogońcie waszych przywódców ZZ potem pachołków Brukseli zasiadających w rządzie RP a potem siadajcie do stołu rozmów zapewne bardzo, bardzo trudnych...

gość (gość) (Patriot)

ładnie to wszystko wyliczyłeś a może teraz wylicz ile zarabia osoby pracujące w biurach na kopalni a nawet ile dostaje sam górnik to będziesz wiedział czemu tak jest ze kopalnie stają się nierentowne.

Ines (gość)

BRAWO BRACIA GÓRNICY ! A WY BURAKI DALEJ RÓBCIE ZA ŚREDNIĄ KRAJOWĄ I PŁACZCIE ŻE NIE MACIE ZA CO ŻYĆ HAHAHA JESTEŚCIE ŚMIESZNI JAK WAM TAK ŹLE TO DLACZEGO NIE WYJDZIECIE NA ULICE??BO SIĘ BOICIE :)POTRAFICIE SIEDZIEĆ NA FORUM I PISAĆ TE PIERDOŁY !! GÓRNICY WALCZĄ O SWOJE ,BO WY NIE UMIECIE AHA UMIECIE LIZAĆ D..Y I PRZYTAKIWAĆ WASZYM BOSSOM PRYWACIARZOM :D . GÓRNICY JESTEŚMY Z WAMI !!!!

oleg (gość) (Matka i żona)

Grosze zarabia kilka milionów naszych obywateli bo to jest obecnie od Nowego Roku 1750 zł. brutto,1250 zł na rękę i nie mogą protestować i nikt ich nie broni bo ta mafia związkowa ulokowała się po kopalniach bo tam żyją ponad stan łącznie z tą całą mafią górniczą i przede wszystkim walczą o swoje stołki wykorzystując do swoich celów tą ciemnotę.Popieram p.Premier w zwalczaniu tej patologii

Dekster (gość) (Matka i żona)

Im płacą grosze? Nie rozśmieszaj ludzi. Prawda jest taka że górnik był i jest zachłanny, ile by nie zarobił to zawsze będzie mu mało i będzie chciał więcej. I niech mu dają, jego kopalnia i jego związkowe oszołomy, ja z moich podatków nie będę dokapitalizował żadnych kompanii weglowych i całej tej górniczo-związkowej mafii.

Matka i żona (gość)

Czytam to i nie mogę uwierzyć człowieku co ty wiesz ci imbecyle jak ich nazywasz gorolu oddają do ZUSt więcej niż zarabiają a dodatki każdy by z nich zrezygnował jak by przyzwoicie im płacili, nie grosze a czemu pracują na kopalni bo w regionie ciężko o jaką kolwiek prace, a ta jeszcze niedawno była przynajmniej bardziej pewna niż u prywaciarza. Widocznie nigdy nie pracowałes fizycznie i nie masz rodziny bo może wtedy pisałbyś inaczej. A i jeszcze jedno wszyscy jesteśmy Polakami i tu nie ma podziałów, a skoro uważasz inaczej to...sam sobie dopisz.

jan (gość)

Niech siedzą tam na dole jak najdłużej bo wtedy nie SZKODZĄ naszemu Krajowi a tym samym nam wszystkim.

bytom (gość)

http://wiernipolsce.wordpress.com/2013/02/19/jak-niszczono-gornictwo-wegla-kamiennego-w-iii-rzeczpospolitej/