Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkielety ludzkie odkryte na trasie DTŚ w Gliwicach pochodzą z epoki brązu

Maria Olecha
Eksponaty pochodzące z czasów kultury łużyckiej (wczesna epoka żelaza) prezentowne na ekspozycji muzealnej w Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej
Eksponaty pochodzące z czasów kultury łużyckiej (wczesna epoka żelaza) prezentowne na ekspozycji muzealnej w Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej Jan Mehlich/wikipedia.org
Pięć ludzkich szkieletów i ceramikę z czasów kultury łużyckiej odkryto na budowie drogi w Gliwicach. Na cmentarzysko natrafili w połowie stycznia - przypomnijmy - robotnicy wyburzający domy przy ul. Dworcowej pod Drogową Trasę Średnicową.

- Początkowo trudno było oszacować z jakiego okresu pochodzą ludzkie szkielety - mówi dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Dopiero, kiedy kilka dni temu archeolodzy znaleźli jeszcze jeden szkielet, a przy nim fragmenty naczyń glinianych, okazało się, że mamy do czynienia z nowym cmentarzyskiem kultury łużyckiej z późnego okresu epoki brązu lub wczesnego okresu epoki żelaza - opowiada dr Pierzak.

Jak podkreśla, archeolodzy będą prowadzili dalsze badania w tym rejonie.

- Mamy nadzieję, że to odkrycie to dopiero początek. Idealnie byłoby, gdyby udało nam się natrafić na taki cmentarz z czasów kultury łużyckiej, jaki mamy na przykład w Świbiu w powiecie gliwickim, gdzie znaleziono duże ilości szkieletów oraz ozdób, narzędzi i broni - podkreśla.

Pierzak spodziewa się, że podczas dalszej budowy DTŚ uda się odkryć więcej miejsc pochówku z podobnego okresu. W pobliżu cmentarzyska powinna być też osada, niewykluczone, że ją także uda się odnaleźć.

Przypomnijmy, że na zakopane ludzkie szkielety natrafili robotnicy przygotowujący teren pod średnicówkę w Gliwicach.

- Znaleziono trzy czaszki, kości długie i miednice, co wskazuje jednoznacznie, że są to szczątki ludzkie - mówiła wówczas naszej reporterce Monika Michnik z Muzeum w Gliwicach. - Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy jest to cmentarz, czy mogiła zbiorowa, do której wrzucono ciała rozstrzelanych ludzi czy też zmarłych na skutek epidemii w mieście. Mamy zbyt mało danych - podkreślała Michnik.

Dziś już wiemy, że szkielety pochodzą z okresu późnej epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Początkowo, tuż po odkryciu, naukowcy podejrzewali, że pochówek może być z ery nowożytnej.

- Obawialiśmy się tego, że będą to nowożytne pochówki, które nie zostały nigdzie uwzględnione. Na szczęście można je datować - mówi Pierzak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto