Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upał w pracy a prawa pracownika. Co mówi na ten temat kodeks pracy?

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
Praca latem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy temperatura ...
Praca latem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy temperatura ... archiwum/Lilia Łada
Praca latem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Pogoda w Poznaniu. Nadciągają prawdziwe upały [wideo]

- Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, każdy pracodawca ma obowiazek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - mówi Jacek Strzyżewski, rzecznik prasowy OIP w Poznaniu.

W trakcie upałów troska o higienę pracy powinna być zwiększona, ponieważ w tym czasie zdrowie i życie pracowników narażone jest na wiele niebezpieczeństw. Mogą zdarzyć się osłabienia i omdlenia, a skwar może spowodować udar słoneczny.

Dlatego pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia w tym czasie zimnych napojów w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

- Jeżeli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni, przy tempeteraturze powyżej 25 st. C oraz w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 st. C, pracodawca musi zapewnić im także napoje - wyjaśnia Jacek Strzyżewski.

Woda jest jednak potrzebna nie tylko do picia. Jeśli pracownicy wykonują prace na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych. - Przepisy zobowiązują go do zapewnienia każdemu pracownikowi co najmniej 90 litrów wody dziennie - stwierdza rzecznik.

Wyjątkowe prawa przysługują również osobom wykonującym swoją pracę w pomieszczeniach zamkniętych. - Urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne powinny być sprawne i regularnie czyszczone - mówi Jacek Strzyżewski. - Pracodawca powinien również zabezpieczyć okna i świetliki przed nadmiernym nasłonecznieniem na przykład przez założenie rolet.

Zobacz też: Praca w Amazonie. Zobacz oferty pracy

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by pracodawca w czasie upałów zarządzał w tym czasie np. więcej przerw w trakcie pracy.

- Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by pracodawcy skracali czas pracy w czasie upałów. Mogą też wprowadzać dodatkowe przerwy - twierdzi rzecznik. - Powinni oni jednak pamiętać, że w takich sytuacjach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca powinien szczególnie zatroszczyć się o kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także o osoby niepełnoletnie. Prawo zakazuje zatrudniania młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza - 65 procent.

A co zrobić, jeżeli nasz pracodawca nie spełnia wszystkich tych warunków?
- Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, higieny pracy i stwarzają zagrożenie dla pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego - stwierdza Jacek Strzyżewski.

A Wy jak sobie radzicie z upałem w pracy? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

Czytaj też: Szef musi pamiętać o wodzie! Co latem pracodawca powinien zapewnić pracownikom?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto