Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa 2013. Co w Gliwicach?

Marlena Polok-Kin
Ustawa śmieciowa w Gliwicach
Ustawa śmieciowa w Gliwicach UM Gliwice
Śmieciowa rewolucja już od dziś. Co w Gliwicach? Jakie zmiany wprowadziła ustawa śmieciowa 2013? Przypominamy, ale mamy nadzieję, że już większość Waszych wątpliwości przez ostatnie tygodnie udało się nam rozwiać.

Ustawa śmieciowa 2013. Co w Gliwicach? Przypominamy!

Obowiązki związane z gospodarką odpadami przejmie miasto, które podpisało już umowę z konsorcjum firm: REMONDIS z Gliwic i Tarnowskich Gór.
To ono zostało wyłonione w drodze przetargu w Gliwicach. Przedsiębiorstwa te dostarczą i opróżnią śmietniki, a ich zawartość wywiozą w odpowiednie miejsce. Do nich należeć będzie zakup pojemników, a nie do mieszkańców.

Do gliwickiego UM wpłynęło już ok. 6,5 tys. deklaracji, co stanowi blisko połowę szacunkowej liczby deklaracji, które przed 1 lipca powinny wpłynąć do urzędu.
Przygotowaliśmy poradnik, jak segregować śmieci. W jego stworzeniu pomogli nam Czytelnicy i Internauci czytający portal gliwice.naszemiasto.pl

Ustawa śmieciowa 2013. Co w Gliwicach?

1. Koniec z wyrzucaniem do jednego domowego kubła butelek po napojach, obierków po ziemniakach, starych gazet, pampersów itd. Jeśli deklarowaliśmy segregowanie odpadów, trzeba to robić.
2. Aby prawidłowo segregować odpady, potrzebujemy pięciu pojemników (patrz infografika), którą najlepiej mieć w domu. Bo łatwiej jest rozdzielać odpady na bieżąco. Szkło, plastki i papier wielu z nas segreguje już teraz. Najważniejsze, aby pamiętać, które odpadki gdzie wrzucamy.
3. Uwaga! Nie wszystkie szklane odpady możemy wrzucać do kubła na szkło. Nie wolno tam wrzucić np. stłuczonej filiżanki, rozbitego lustra czy żarówki. Problematyczne są też tłusty papier (np. po maśle) i kartony po mleku czy sokach. Wrzucamy je do odpadów zmieszanych (tłusty papier) oraz plastikowych (kartony).
4. Dotychczas wyrzucaliście do kosza butelki po napojach, kubeczki po jogurtach, serkach od razu do ich spożyciu? Trzeba zmienić ten nawyk i... opłukać pojemniki przed wyrzuceniem. Nie, to nie jest dziwne. W innych krajach, np. w Niemczech czy Austrii robią tak od lat.
5. Zepsutych baterii czy leków nie wolno wyrzucać do domowego śmietnika. Nie tylko z oczywistego względu - są to niebezpieczne odpady. Baterie, świetlówki i żarówki powinny trafiać do punktów odpadów niebezpiecznych. (lokalizacja się nie zmieniła, chemikalia, zużyte baterie, sprzęt elektroniczny możemy oddać do Remondisu Gliwice, przy ulicy Kaszubskiej) Odpady oddamy bezpłatnie. Przeterminowane leki zanosimy do aptek.
6. Czasem trzeba wyrzucić wielkie gabaryty albo gruz. Kontenery na odpady wielkogabarytowe będą ustawiane w sąsiedztwie domów jednorodzinnych cztery razy w roku, a na blokowiskach i przy domach wielorodzinnych - raz w miesiącu. Kontenery na gruz odpowiednio dwa i cztery razy w roku. Odpady wielkogabarytowe będzie można również dostarczyć samodzielnie. Punkt zlokalizowany będzie w Przedsiębiorstwie Składowania i Utylizacji Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej w Gliwicach.

O co najczęściej pytaliście?

Kiedy? Co? Za ile?

Nowej ustawie śmieciowej towarzyszy wiele Waszych wątpliwości. My także odbieraliśmy od Was telefony i mejle z pytaniami, które następnie kierowaliśmy do gliwickich urzędników. Oto te najczęściej powtarzane:
Jak często śmieci będą wywożone?
Częstotliwość odbioru śmieci została ustalona uchwałą Rady Miejskiej. W przypadku budynków jednorodzinnych oraz zabudowy do dwóch lokali, odpady zmieszane będą odbierane raz na dwa tygodnie, a odpady zebrane selektywnie - raz na cztery tygodnie. Odbiór z zabudowy wielorodzinnej w budynkach parterowych będzie następować raz na tydzień, w budynkach jednopiętrowych i dwupiętrowych - raz na dwa tygodnie. W budynkach powyżej dwóch pięter śmieci nie posegregowane będą zabierane trzy razy w tygodniu, a posegregowane - raz na tydzień.

Czy w Gliwicach będą przewidziane zniżki dla rodzin wielodzietnych?
W obecnym stanie prawnym wprowadzenie zniżek dla rodzin wielodzietnych jest niemożliwe. Opłata za odbiór śmieci zależy od powierzchni lokalu, więc liczba osób w gospodarstwie na to nie wpływa.

Jak miasto zamierza monitorować czy mieszkańcy segregują śmieci?
Informacje na temat sposobu wyrzucania śmieci przekaże urzędowi przedsiębiorca. Gdy zgłosi, że dochodzi do nie segregacji w miejscu, gdzie śmieci powinny być selekcjonowane, magistrat wyśle ostrzeżenie. Kiedy procedura będzie się powtarzać, stawka najprawdopodobniej zostanie podniesiona do kwoty za odbiór śmieci bez segregacji.

Czy stawki za wywóz śmieci ulegną zmianie?
Na tę chwilę nie. Wszystko będzie zależało od bilansu opłat płynących za odbiór śmieci z kwotą kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, na którą składa się: 1. koszt odbierania, transportu i zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów; 2. koszt tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów; 3. koszt obsługi administracyjnej systemu.

Komentujcie, czy są u Was pojemniki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto