Justyna Bargielska w kategorii poezja, Andrzej Stasiuk w prozie oraz Ryszard Koziołek w dziedzinie eseistyki - to laureaci rozstrzygniętej w sobotę V Nagrody Literackiej Gdynia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Nagrodzeni literaci otrzymali po 50 tys. zł. Po raz drugi w historii konkursu kapituła przyznała też specjalną Nagrodę Osobną w wysokości 10 tys. zł. Przypadła ona Małgorzacie Szejnert za powieść Wyspa klucz (Wydawnictwo Znak).

Do tegorocznej, jubileuszowej Nagrody Literackiej Gdynia nominowano 15 książek - tomów prozy, wierszy i esejów.

Za najlepszy tom poezji uznano "Dwa fiaty" Justyny Bargielskiej (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu).

W dziedzinie prozy laureatem Nagrody Literackiej Gdynia został Andrzej Stasiuk za książkę "Taksim" (Wydawnictwo Czarne).

W ostatniej kategorii nagrody, obejmującej eseistykę i literaturę faktu, zwyciężyła książka
Ryszarda Koziołka "Ciała Sienkiewicza" (wyd. Uniwersytetu Śląskiego).

Nagroda Literacka Gdynia została utworzona w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek w trzech kategoriach - prozie, poezji i eseistyce - wydanych w poprzednim roku.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!