W Gliwicach już pod koniec 2010 roku ma działać najnowocześniejsza w całym regionie stacja pogotowia ratunkowego

Błyskawicznie, bo takie są potrzeby i mieszkańców, i niosących pomoc pracowników pogotowia ratunkowego. Atrakcyjna, doskonale położona działka od wtorku oficjalnie jest już w gestii Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Błyskawicznie, bo takie są potrzeby i mieszkańców, i niosących pomoc pracowników pogotowia ratunkowego. Atrakcyjna, doskonale położona działka od wtorku oficjalnie jest już w gestii Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Dyrektor WPR, dr Artur Borowicz, podpisał stosowne dokumenty i symbolicznie odebrał klucze do pomieszczeń dawnego technikum z rąk Marka Pszonaka, przewodniczącego Rady Miejskiej. Tyle gestów symbolicznych. Obie strony - miasto, jak i Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe - rzeczowo i profesjonalnie przygotowały się do tego przedsięwzięcia.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko przychylności, ale sprawności zarządzania - chwalił dyrektor. I nie ukrywał, że jest wdzięczny, że WPR otrzymało właśnie tak położoną działkę. - Zdaję sobie sprawę, że ma wielkie walory, miasto mogło ją sprzedać na cele komercyjne - podkreślał. Teraz może ruszyć żmudna procedura przetargowa.

Teren ma powierzchnię około 3600 mkw. Stare zabudowania znikną, w tym miejscu ma stanąć nowoczesny, spełniający unijne i wszelkie inne wymogi, pozbawiony barier architektonicznych obiekt gliwickiej stacji pogotowia ratunkowego. Koszt inwestycji to około 5 mln. zł, ze środków własnych wojewódzkiej placówki.

O tym, że jest to inwestycja absolutnie niezbędna i władzom miejskim oraz radzie należą się słowa uznania za szybkie działanie celem przekazania gruntu - nie trzeba przekonywać w mieście nikogo. Każdy zna mały, nie spełniający żadnych wymogów budynek przy ul. Zygmunta Starego. Pracownikom pogotowia przyszło tam pracować w fatalnych warunkach - podobnie jak przez lata udzielać pomocy. Długo o tych warunkach, pokazując leciwy obiekt, mógłby opowiadać szef placówki, dr Michał Świerszcz.

Warto także wspomnieć, że dzisiejsza lokalizacja pogotowia - chociaż w centrum- wcale w tym przypadku nie jest atutem. Wąska, często korkująca się ulica utrudniała swobodne poruszanie się ratownikom. Do tego - wyjeżdżając do wezwań, musieli się przebijać przez wąskie uliczki.

Prezydent Zygmunt Frankiewicz przypomniał przy okazji wtorkowego spotkania, że miasto ma bogatą i dobrą tradycję współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym. Nowoczesne spojrzenie na problemy szeroko pojętego ratownictwa wypracowano przecież wspólnie podczas przygotowań... do pamiętnej wizyty Jana Pawła II w Gliwicach!

- Właśnie wtedy powstawały zręby, pomysł unikalnego bodaj w skali kraju, działającego u nas Centrum Ratownictwa Gliwice - podkreślał Frankiewicz.

Tak jak i CRG, tak i gliwicki obiekt pogotowia ma być poniekąd wzorcowy - kolejne planowane inwestycje WPR, w Świętochłowicach i Katowicach Kostuchnie - będą powstawały w zbliżonej konwencji architektonicznej.

Nowoczesne karetki z dobrym wyposażeniem, świetnie wyszkolona załoga - już są. Warto dodać, że zaplanowano, by obiekt był wyposażony w bardzo nowoczesny system teleinformatyczny, do której to kolejnej, ważnej inwestycji, przymierza się Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Chodzi o wypracowanie takiego systemu, który służyłby zarówno zarządzającym karetkami i innymi pojazdami całego WPR, pozwalającego na ich kontrolę itp., ale także w rewolucyjny sposób zmieniającego warunki pracy lekarzy i niosący korzyści dla pacjentów. Dzięki systemowi już z karetki pogotowia wychodziłyby elektronicznie, wprost do komputera w szpitalu, informacje o jego stanie zdrowia, podanych lekach - wpisywane np. na palmtopie przez ratujących chorego. Cała dokumentacja byłaby więc w formie elektronicznej.

To zaoszczędziłoby to także czasu i papieru - w sytuacjach, gdy chory kompletuje dokumentację choroby na przykład na potrzeby odszkodowanie od towarzystw ubezpieczeniowych.

  • Dziennik Zachodni

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.