W kwietniu wzrosła znacznie, aż do 74,1 m kw., średnia powierzchnia mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytku. W stosunku do marca średni metraż podniósł się aż o 11,6 m kw. Jednocześnie dane pokazują, że odnotowany w marcu spadek do 62,5 m kw. nie był trwałym zjawiskiem, wskazującym na dopasowywanie popytu i podaży na rynku.

- To najwięcej od listopada 2007 roku i jednocześnie o ponad 22 metry więcej niż chcą przeciętnie kupić nabywcy - mówi Katarzyna Siwek z firmy Home Broker.
Po okresie ostatnich kilku miesięcy, kiedy to oferta deweloperów coraz bardziej się zbliżała do przedziału mieszkań preferowanych przez kupujących, nożyce popytu i podaży otworzyły się szeroko.

W największych miastach Polski kupujący poszukują obecnie mieszkań o średniej powierzchni 51,7 m kw. (rynek pierwotny i wtórny). Niedopasowanie popytu i podaży przekracza więc 22 metry, wobec 11,3 metra w marcu. Przeciętny poszukiwany metraż jest dosyć stabilny. W tym roku zwiększył się tylko minimalnie, z 50,4 m kw. na koniec grudnia. Wzrost przeciętnego metrażu nowych mieszkań deweloperskich to skutek zmiany struktury podaży.

W kwietniu nastąpił wyraźny spadek liczby oddawanych mieszkań tego typu - do 3,6 tys. z poziomu 5,5 tys. w marcu. W mniejszej o ponad jedną trzecią puli oddanych lokali nastąpił wzrost odsetka większych mieszkań. Jest to prawdopodobnie efekt zakończenia inwestycji rozpoczętych w stosunkowo odległym okresie rosnącej koniunktury na rynku nieruchomości bądź też kumulacji w jednym czasie zakończenia realizacji projektów typowo apartamentowych, i to takich, w których słowu "apartament" odpowiada właściwy, a więc właśnie duży metraż. Jednak tak duży skok w skali miesiąca może mieć dla statystyki rynku znaczenie incydentalne.

Duża rozbieżność między wynikami marcowymi i kwietniowymi powoduje, że trzeba poczekać na kolejne dane, aby ocenić, czy oferta deweloperów dostosowuje się do realnego popytu, przynajmniej w tym sektorze rynku, czy też coraz bardziej od niego odbiega. Średnia z czterech miesięcy tego roku w stosunku do danych z całego 2009 roku wskazuje bowiem na tę drugą tendencję.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  osiedle (gość)

  zostało na podrobionym postanowieniu sądu w Zabrzu zdegradowane do "braku warunków bytowych"

  szperhok (gość)

  74m tak ale na ile osob? Ja mieszkam z zona tzn. 2 osoby i mam 80 m2, to jest u nas standart.(Niemcy)

  olo (gość)

  tzw publiczne i mainstreimowe media poswiecaja bandzie czworga setki razy wiercej czasu antenowego łamiac ustawe
  w TVP zdrajca Komuchowski 62 godziny , Kaczynski i Napieralski okoloo 5 godzin , a Korwin Mikke z wielka łaską 13 minut w czwartek na tvp info
  gdzie tu sprawiedliwosc
  JKM czasem mignie w coniektorych wiadomosciach
  ale oczywiscie z wyciszonym dzwiekiem- jakze by inaczej
  szyderczo wykpiewany przez redaktora w zmanipulowanym do granic absurdu probujacym go osmieszyc kilkusekundowym news
  Jedyny i konkretny, inteligentny- ten ktory nie boji sie przeciwstawic reszcie skrumpowanej swinskiej sejmowej mafi
  glosujmy na Korwina Mikke , niedajmy sobie wmowic ze ten ktory smaruje sondazowni kase - jest tym ktory wygra
  niedajmy sobie wmowic ze glosujac serccem marnujemy swój głos

  nawet jesli odstrzszaja Cie jego coniektore radykalne poglady , to niezaprzeczysz sobie ze jest to jedyny patriota wśód kandatów
  reszta gada tylko to co wyborcy chcieli by uslyszec- i cala ta reszta nie zawacha sie wszystkiego co glosli odwolac w nastepny dzien po wyborach smiejac ci sie prosto w twarz.
  nikt lepszy niz Korwin Mikke sie nam nietrafi
  wyborco jesli tego niewidzisz to jestes ślepy i gluchy
  obudzisz sie pod rosyjskim albo niemieckim zaborem i zaplaczesz za Janem Korwinem Mikke i nad swoja bezmyslnoscia i glupota - ale wtenczas bedzie juz za póżno !
  wpisz w google Youtoube JKM
  przekonaj innych - poswiec minute wklej ta wiadomosc - poinformuj innych ze jest 10 kandydatow