Wychowawcą Roku została m Wychowawcą Roku została m

Wychowawcą Roku została m.in. Izabela Kotula z Zawiercia. (© fot. Bartek Syta.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wczoraj odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy - wielkie święto tych, którzy chcą szerzyć wartościowe postawy i budować w placówkach edukacyjnych atmosferę przyjaźni i współpracy. Jest to jednocześnie zwieńczenie czwartej edycji ogólnopolskiego programu "Szkoła bez Przemocy", którego ideą jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wartościowych postaw oraz walka ze szkolną agresją.

W tegorocznym Dniu Szkoły bez Przemocy wzięła udział rekordowa liczba: 2000 szkół. Jednym z najważniejszych punktów programu było rozdanie nagród Wychowawcom Roku 2010 z 16 województw.

- Konkurs na Wychowawcę Roku organizujemy po raz drugi. W zeszłym roku zobaczyliśmy, jak dużym zainteresowaniem cieszył się pomysł i formuła konkursu, zarówno ze strony uczniów i rodziców, jak i samych nauczycieli. Widać wyraźnie, że istnieje potrzeba zdefiniowania, kim jest "dobry wychowawca", "wychowawca z powołania" i podkreślania jego kluczowej roli w procesie socjalizacji młodzieży. I o to przede wszystkim nam chodzi - wyjaśnia Joanna Pilcicka, prezes Mediów Regionalnych.

W konkursie mogła wziąć udział każda szkoła: o tym, kto został nominowany i zdobył nagrodę, decydowali uczniowie. To oni najpierw zgłaszali kandydatury swoich wychowawców za pomocą strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl, a następnie głosowali za pomocą SMS-ów oraz kuponów umieszczanych w dziennikach regionalnych. Do finałowego etapu przeszło dziesięciu wychowawców z każdego województwa.

- W sumie otrzymaliśmy kilkadziesiąt tysięcy głosów. Świadczy to zarówno o popularności, jaką zyskał nasz plebiscyt oraz o tym, że wychowawcy szkolni są coraz bardziej doceniani - podsumowuje Dorota Stanek, prezes grupy wydawniczej Polskapresse.

Nagrodą dla wychowawców są vouchery na profesjonalne szkolenia z listy przygotowanej przez organizatorów programu "Szkoła bez przemocy". Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem "Wolontariat - świadomie pomagam innym". W całej Polsce zorganizowano konkurs na projekty wolontaryjne dla szkół, które należało zrealizować od stycznia do kwietnia 2010. Zakres działań był bardzo szeroki: od koncertów, spektakli i kiermaszów po indywidualne zajęcia z dziećmi, opiekę nad osobami starszymi i propagowanie poszanowania praw człowieka. Spośród około 300 zgłoszonych projektów wolonta- ryjnych wybrano 46 najlepszych ze wszystkich województw.

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  oświata (gość)

  i biernym przyglądaniu się na eksterminację uczennic Centrum Edukacji i Gimanzjum nr 21, które zostały skreślone z listy uczniów na podstawie podrobionego postanowienia sądu

  hańba (gość)

  Gimnazjum nr 21 skreśliło z listy uczniów Małgorzatę K. na podstawie podrobionego postanowienia sądu i doprowadziło do wywiezienia tej uczennicy do domu oszustów we Włodawie, gdzie uczennica Małgorzta K. pdjęła próbę samobójczą

  monitoring (gość)

  Brutalną przemoc zastosowano w Centrum edukacji w Zabrzu wobec najlepszej uczennicy Liceum Ekonomicznego Ilony K., którą skreślono z listy uczniów i wywwieziono do Włodawy do domu oszustów na podstawie podrobionego postanowienia sądu.

  jazmig (gość)

  Piękna akcje, ładnie przeputane publiczne pieniądze na coś, co kompletnie nie ma sensu i nie daje żadnych wyników poza zadowoleniem finansowym organizatorów.