Tak wygląda gigantyczny węzeł  z lotu ptaka (wizualizacja)

Tak wygląda gigantyczny węzeł z lotu ptaka (wizualizacja) (© arc. projektanta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na razie pojeździmy tylko palcem po mapie. Kiedy naprawdę skorzystamy z mierzącego 33 kilometry największego węzła autostradowego w Polsce, czyli skrzyżowania dróg A4 i A1? Datę otwarcia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż trzyma w tajemnicy.

- Zaczęły się już odbiory techniczne. Termin oddania tej inwestycji to czas przed świętami Bożego Narodzenia - mówi Dorota Marzyńska z GDDKiA. Ale dodaje też, że odbiory mogą potrwać około dwóch tygodni.

Za to w internecie od wczoraj działa serwis, poświęcony węzłowi - z mapami i animacjami wskazującymi kierowcom, jak mają się odnaleźć w licznych drogowych zawijasach. Na stronie www.slaskiedrogi.pl/sosnica kierowcy znajdą wskazówki, dotyczące drogowych połączeń z Katowic, Gliwic, Tychów, Rybnika i Wrocławia. Trasę przed podróżą "w realu" można sobie więc wyobrazić i zaplanować. Animacje są również dostępne na naszej stronie www.dziennikzachodni.pl" target="_blank">www.dziennikzachodni.pl

Na internetowych animacjach strzałki wytyczają drogę, zobaczymy, gdzie stoją znaki i kierunkowskazy. Dorota Marzyńska mówi, że szczegółowy schemat znalazł się w sieci, by kierowcy mogli się z nim dokładnie zapoznać przed wyruszeniem w trasę. Dlaczego tak trudno będzie się poruszać po węźle? Bo jest mocno rozbudowany i odbiega od dobrze znanych kierowcom węzłów w kształcie koniczyny. Ten jest trzypoziomowy, a każda jezdnia ma po trzy pasy. Wyjazdów z węzła jest 36. Drogowcy postawili też na węźle 16 wiaduktów. Na samej górze, 14 metrów nad ziemią, biegnie autostrada A1. Z A4 i DK 88, czyli ul. Pszczyńską, łączy się poziom niżej. Najniższy poziom to istniejąca od lat autostrada A4. W przyszłości do węzła zostanie włączona Drogowa Trasa Średnicowa z własnym skrzyżowaniem.

Na naszą prośbę drogowy przewodnik przeanalizował nadkom. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego śląskiej policji. Przyznał, że jest pod wrażeniem serwisu. Doradza jednak, by przejazdu po węźle nie planować z GPS-em, a sugerować się znakami drogowymi. - Węzeł może przerazić swym ogromem, stąd być może mniej doświadczonym kierowcom zdarzy się na nim pobłądzić. Po obejrzeniu animacji wydaje się, że właściwa jest liczba znaków, a te z informacjami o kierunku są powtarzane przy zjazdach. Nieomal prosta droga z jednym skrzyżowaniem jest np. na trasach Tychy-Gliwice, Tychy-Rybnik, Katowice-Gliwice czy Gliwice-Wrocław. Natomiast jazda relacji Katowice-Tychy łączy się z zawrotką, co daje wrażenie jazdy w przeciwnym kierunku - podkreśla nadkom. Mogiła. Prof. Kazimierz Kłosek, specjalista ds. budowy dróg i mostów z Politechniki Śląskiej, ocenia, że przy tak licznych połączeniach na węźle: lokalnych, ogólnopolskich, ale i transgranicznych, nie dało się go zaprojektować prościej.

Najwięcej problemów sprawiła drogowcom budowa samego, wartego 853 mln zł węzła. I mimo że ma już tędy biec ruch, drogowcy co najmniej do maja przyszłego roku mają na nim jeszcze prowadzić prace wykończeniowe.

Od kilku tygodni jest już co prawda gotowy 15-kilometrowy odcinek A1 od węzła Sośnica do Bełku, ale z jego uruchomieniem drogowcy czekają na sfinalizowanie prac przy węźle. Do wykonania pozostaną elementy gigantycznego skrzyżowania na północ, do węzła Maciejów w Zabrzu i dalej. A1 od Sośnicy do Pyrzowic ma być gotowa w 2012 roku. Wtedy też zostanie wybrana firma uprawniona do poboru opłat za przejazd.

Warto też dodać, że na autostradzie A4 w Halembie i w Wirku kończą się już prace, związane z budową stacji benzynowych. Shell przyznaje, że są mocno zaawansowane, ale nie potrafi jeszcze podać, kiedy kierowcy będą tu mogli zatankować.

Jak przejechać przez węzeł? W piątek w naszej gazecie mapy dla kierowców. Znajdziecie je też na www.dziennikzachodni.pl" target="_blank">www.dziennikzachodni.pl
36 wyjazdów ma superwęzeł Sośnica. Cały obiekt to 33 kilometry dróg

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gliwiczanin (gość)

Już przy pierwszym moim przejeździe zwróciłem uwagę na złe oznakowanie zjazdu z ul. Pszczyńskiej od strony Gliwic na autostradę w kierunku Katowic, które może doprowadzić do wypadku. Kierowcy jadący w stronę Katowic są wprowadzani w błąd tablicą podającą kierunek w lewo na Katowice. Natomiast pierwsza droga w lewo jest to droga jednokierunkowa z przeciwnym kierunkiem jazdy. Niestety nie ma tam znaku zakaz skrętu w lewo, a faktyczny kierunek na Katowice dotyczy dopiero nastepnej drogi w lewo. Już kilka krotnie byłem świadkiem pomyłek w tym miejscu,a mineło już troche czasu i nic się nie zmieniło. Najwidoczniej musi dojść do tragedii aby ktoś się za to wziął.

mar31 (gość)

Gratuluję projektantom poczucia humoru w temacie zjazdu z A4 z Wrocławia na drogę do Tychów. Łatwiej nie można było?
Pewnie razem chodzili do szkoły z tym projektantem, który zaplanował brak możliwości zawrócenia na nowym skrzyżowaniu 1 z A4 w Katowicach - nie da się zawrócić jadąc z południa. Trzeba wjechać na A4 i kluczyć po drogach marketów na Trzech Stawach.

Adaś (gość)

Czy te animacje to jakis zart o Polakach. To bardzo niesmaczny zart! Czy tak ma sie odbywac ruch samochodowy. To kpina, to jest POLISH JOKE!

adek (gość)

Autorowi, Pani Heler proponuję zapoznać się z oznaczeniem numerowym drogi Gliwice - Tychy, zwanej ulicą pszczyńską oraz dowiedzieć się gdzie znajduje się droga krajowa DK88, bo to nie jedna a ta sama droga. Może przy okazji poprawić tekst oraz linki do map z "wirtualną podróżą"

timmdorf (gość)

linki filmiki i co jeszcze.to co tam pokazują nawet nikt normalny nie powinien tego oglądać.Prosta sprawa jak nauka jazdy tylko u nas tych instruktorów z nauki jazdy trzeba wysłać pierw na kurs nauki jazdy.żaden z nich nie wie co i jak na autostradach.Widać naszych geniuszy autostradowych na zachodzie to co oni wyprawiają to sie w pale nie mieści.Jak w radiu podawają ze ktoś pod prąd na autostradzie jedzie to zawsze na 100%.jest naszym geniuszem,albo cofa swój samochód bo zjazd przejechał.Tak że jak takim jeszcze pokażecie filmik to dopiero będą jaja.

adam (gość)

Od Sosnicy do Belku jest 16 km, a dlugosc wezla 33 km?! Gliwice to male miasteczko. Nie pozostalo z niego nic. Gliwice to juz tylko nazwa wezla autostradowego i droga tranzytowa dla tirow. Gliwice to jedyne miast na Slasku, przy ktorym autostrada bedzie platna! Zadbal o to Frankiewicz.

norek (gość)

W Holandii jezdziłem po 4 poziomowym wezle i nikt z tego nie robił paniki i nie proponował wirtualnego doszkalania się.

bob (gość)

ostatni termin podany to 15.12. co jest dzisiaj. Ale nawet znaków na zjazdach nie ma zawieszonych a co dopiero puszczenie ruchu.

fizol (gość)

Gdyby ktokolwiek z was w redakcji wczesniej sprawdził co pod danymi linkami można znaleźć, nie wpisywalibyście bzdu, pisanych chyba jedynie po to, by coś wpisać, i aby przez to samo artykuł się wydłużył i jedną linijkę.
Wstawiacie pięć linków- w tym dwa powtarzające się, ale konia z rzędem temu co na ich podstawie coś znajdzie, co mogło by mu choć w minimalnym stopniu przybliz yć temat po który sięgał otwierając link.
To jest jedynie skuteczny sposób na podstępną reklamę, którą się chce przy okazji rozpropagować i nic ponadto!!!

abakus (gość)

GDDKiA nie trzyma tej wiedzy w tajemnicy bo wielokroć ogłaszali nie zgadzając się z opinią profesora Kłoska, tyle tylko że wiele tych terminów stanowią już czas przeszły, i mają tyle wspólnego z prawdą, co zapowiadany przez "Świadków Jehowy Armagedon".