Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XV Wojewódzka Prezentacja Artystyczna. Koncert Galowy, występy i nagrody

Piotr Grela
Na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego zaprezentowali się najlepsi z najlepszych. Za nami piętnasta edycja tego wielkiego przeglądu muzyczno-tanecznego. Czas na wnioski, podsumowania no i przede wszystkim wyniki jubileuszowego XV-ego Przeglądu Artystycznego

Talentów Ci u nas dostatek. W tym roku do prezentacji zgłosiło ponad 800 uczestników, którzy na początku przeszli przez sito dwudniowych eliminacji. Na koncercie galowym wystąpili soliści, śpiewacy, którzy urzekli zebranych pięknym wokalem. Zaprezentowały się także zespoły, grupy taneczne, które zaskoczyły i pokazały wspaniałe układy choreograficzne.

Wykonawców oceniało profesjonalne jury. Występom tancerzy przyglądali się: Agnieszka Kubaczka – choreograf i trenerka tańca, Sabina Woszek – solistka baletu Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu i Michał Szuba – tancerz, właściciel Studia Tańca ISKRA, a młodych muzyków bacznie słuchali: Artur Czok – dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku, Bogusław Pietrzak – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach i Lesław Podolski – dyrygent orkiestry KWK Sośnica.

Na poziom przeglądu nie można było narzekać. - Poziom nie tylko wysoki, ale i wyrównany. Cieszę się z postępu. Te prezentacje z roku na rok są na coraz wyższym, coraz lepszym nie tylko technicznym, ale i artystycznym poziomie - przyznawał Bogusław Pietrzak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, który podkreślił jednocześnie, że budujący jest fakt, że młodych artystów jest coraz więcej. - Cieszy to, że jest dużo chętnej śpiewającej młodzieży. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma, ponieważ jest to taka alternatywa dla tego, co się dzieci robią w domu, czyli siedzą przed komputerem, oglądają telewizję. Natomiast tutaj jest żywy mechanizm, wyjście na scenę, kontakt z muzyką i na pewno jest to dużo bardziej fascynujące i wciągające od takiego, można powiedzieć, marazmu, który ogarnia młodych ludzi - opisuje przewodniczący jury.

Komisja złożona z ekspertów, brała pod uwagę m.in. dobór repertuaru oraz umiejętności techniczne. Dla widowni, która żywo reagowała po każdym występie, najważniejsze były estetyka i wrażenia artystyczne. Nie brakowało komplementów i pochwal dla uczestników - Jestem zachwycona, ręce po prostu same składały się do oklasków. Jak patrzyłam na te najmłodsze najmniejsze dziewczynki, to było także wzruszenie - opowiadała z przejęciem pani Maria. - Oby więcej, oby częściej takich prezentacji - dodawali kolejni z publiczności.

Punktem kulminacyjnym przeglądu był oczywiście koncert galowy. - To jest wspaniała impreza. Wymaga ona mnóstwa pracy, ale takiej bardzo milej. Jesteśmy wszyscy zauroczeni tym, co dzieci potrafią, jak śpiewają, jak tańczą i prezentują się na scenie, czują się nieskrępowane światłami i publicznością. To jest wspaniale - podkreśla Zofia Kozłowska z działu organizacji imprez gliwickiego MDK-u.

Oprócz występów na scenie wręczono nagrody i wyróżnienia:

W kategorii zespołów wokalnych (dzieci w wieku 5-12 lat):

I miejsce - "Sikorki" ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Gliwicach
II miejsce - "Śpiewajki" - Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pyskowicach
III miejsce - Zespół Muzyki Dawnej "Rezonansik" - Centrum Kultury Zamek w Toszku

W kategorii zespołów wokalnych (młodzież w wieku 13-19 lat):

I miejsce - "Tibarium Scholares" - Centrum Kultury Zamek w Toszku
III miejsce zajęły dwie ekipy - "royal Family z Gimnazjum nr 11 w Gliwicach oraz "Bez nazwy" z Centrum Kultury w Knurowie

Czas na solistów. Wśród najmłodszych zwyciężyła Weronika Dykacz z gliwickiego MDK-u. Za Weroniką uplasowały się: Zuza Łabuda (Katolicka Szkoła Podstawowa w Katowicach oraz Julia Oskroba (ex aequo drugie miejsce). Trzecie miejsca dla Józefa Kacicy (SP nr 36 w Gliwicach) i Agaty Witomskiej (Centrum Kultury Knurów)

Nieco starsi: Triumf Marty Kozak, reprezentantki silnie obsadzonego MDK-u z Gliwic. A za nią miejsca zajęły: Aneta Woszczyńska oraz Kamila Nędza

Tańczyć każdy może, a spośród występujących w kategorii wiekowej od 5 do 9-ciu lat, najlepsi okazali się:

"Paradox mini B" - MOKiS Pyskowice
"Pantery I" - MDK Gliwice
"Paradox mini A" - MOKiS Pyskowice

Kategoria wiekowa 10-14 lat:

I miejsce - BI F - Azyl Studio w Zabrzu
II miejsce - "Uśmiech" Kadetki z Tworkowa
III miejsce - "Maczki" - MDK nr 1 w Zabrzu

Wśród najstarszych tanecznym krokiem na podium weszli:

Zespół Tańca Współczesnego "Teatr Wyobraźni" z Ośrodka Edukacji Baletowej i Tańca Współczesnego GRONEX. Tuż za nimi, czyli drugie miejsce zajęła grupa "Digerido" z MCKiS z Jaworzna. Ostatnie, ale zaszczytne miejsce na "pudle" dla "Uśmiechu" juniorek z Tworkowa.

Artystom zostały wręczone nagrody, a było to możliwe dzięki wsparciu sponsorów:
Wśród sponsorów znaleźli się: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia, Szkoła Języków Obcych Deutsch, Westernowy Park Rozrywki Miasteczko Twinpings, Gospoda pod Wiązem, Centrum Odnowy Biologicznej MASPA, Saturn Media Polska i Katedra Hutnictwa Politechniki Sląskiej.

Nagrodę główną, czyli Grand Prix i statuetka "Jaśka" trafiła do rąk Sandry Zawady, uczennicy III LO w Gliwicach, która poza lekcjami uwielbia śpiewać i grać na fortepianie oraz gitarze. Laureatka nie kryła radości, choć jak sama przyznaje, nie spodziewała się takiego wyróżnienia - To pojawiło się tak po prostu znikąd. Tę piosenkę wykonywałam również na własnej studniówce. Wtedy usłyszałam od znajomych, że może warto spróbować wykonać ją na jakimś konkursie. Na co dzień zajmuję się nieco inną muzyką,głównie operową i klasyczną. Wojewódzkie Prezentacje były taką odskocznią i tym bardziej jestem zaskoczona taką nagrodą - zdradza młoda artystka

Był występ, jest sukces, a teraz będzie nauka. Oprócz statuetki, laureatka otrzymała zaproszenie na naukę języka obcego w dowolnym oddziale szkoły języków obcych Deutsch. - Na pewno skorzystam. Po maturze wybiorę się na naukę. Chciałabym może podszlifować włoski, kiedyś się uczyłam i chciałabym coś z tym zrobić dalej - planuje Sandra Zawada, nowa właścicielka "Jaśka".

Statuetka Jaśka powstała dzięki uprzejmości profesora Jana Szajnara, kierownika Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej, i pracowników katedry.

Organizatorem tego muzyczno-tanecznego przeglądu był Młodzieżowy Dom Kultury. Patronuje mu Dziennik Zachodni i portalu naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto