18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata turyści wyruszą w Zabrzu na podziemny szlak. Zobacz wizualizacje sztolni

Maria Olecha
Za trzy lata turyści będą mogli zwiedzać Zabrze korzystając z podziemnych, pełnych atrakcji szlaków. Trasy powstaną dzięki połączeniu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej ze skansenem górniczym Królowa Luiza. Miasto otrzymało na ten cel 41,5 mln zł unijnej dotacji.

- Podpisaliśmy już umowę z Polską Organizacją Turystyczną - mówi Bartłomiej Szewczyk, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta w zabrzańskim magistracie. - W przyszłym tygodniu ogłosimy pierwszy przetarg na roboty podziemne. W pierwszej kolejności chcemy wybudować chodnik o długości ok. 580 m, który połączy w podziemiach sztolnię ze skansenem Królowa Luiza - zapowiada Szewczyk.

Jak opowiada, pierwsi turyści zjadą w podziemia sztolni w 2013 roku. A tam będą mogli m.in. wpłynąć łodzią do portu, przejechać się kolejką podwieszaną lub szynową, a nawet spróbować własnoręcznego wydobycia węgla na wzór XIX-wiecznej eksploatacji. Zwiedzający będą się ponadto przedzierać przez kopalniane korytarze. Atrakcją i nie lada przeżyciem będzie już sam zjazd do sztolni.

- Turyści zjadą oszkloną windą, przez którą będą już na wstępie oglądać jak wyglądają podziemia. Będzie to zupełnie inne przeżycie niż np. zjazd klatką górniczą w podziemia kopalni Guido - zaznacza Bartłomiej Szewczyk.

Jako pierwsi prezentujemy internautom wizualizacje Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Jak Wam się podoba? Skomentuj, a my najciekwsze opinie zamieścimy na łamach Tygodnika Zabrze Dziennika Zachodniego

Wrota do wielkich, podziemnych atrakcji będą w Zabrzu w trzech miejscach: pod szybem Carnall na terenie skansenu Królowa Luiza, od strony ul. Sienkiewicza oraz u zbiegu ulic Miarki i Jagiellońskiej. Tam również zostaną wybudowane tzw. obiekty obsługi ruchu turystycznego. To budynki, w których turyści kupią bilety na jedną z tras, zobaczą wystawy czy też zwiedzą Dolinę Węgla, czyli interaktywny park naukowy.

Zwiedzanie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej potrwa ok. 5 godzin. Najdłuższa trasa to blisko 5 km. Pozostało będą krótsze. Turysta zjedzie windą przy szybie Carnall, a wyjedzie na ul. Miarki. Po drodze zobaczy efekty specjalne, skrzyżowanie dawnych podziemnych szlaków, które wiodły do Chorzowa, podszybie z portem przeładunkowym, a nawet ściany wydobywcze. W rejonie pokładu 510 wsiądzie do kolejki podwieszanej, zwiedzi skansen Luiza, a kolejką szynową dojedzie do wyjścia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto