Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaginięcia ludzi: Dlaczego do nich dochodzi?

Anna Odziomek
Anna Odziomek
Od czerwca do sierpnia 2010 roku w Trójmieście zgłoszono 161 zaginięć. Udało się odnaleźć 129 osób. Jakie są główne powody zaginięć?

W Trójmieście głośno było w ostatnim czasie o kilku zaginięciach. Szczególnie o sprawie Iwony Wieczorek, która wyszła z dyskoteki i idąc wzdłuż morza, z Sopotu w stronę Gdańska, jakby zapadła się pod ziemię. Dlatego też warto postawić pytanie: dlaczego w ogóle dochodzi o zaginięć?

Policja przyznaje, że to właśnie w okresie letnim wzrasta ilość młodych osób, które nie wracają do domów.

- Przyczyn jest wiele, choć główne to chęć przeżycia wakacyjnej przygody, bądź nieporozumienia rodzinne - mówi Aleksandra Malinowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Dodatkowymi bodźcami sprzyjającymi ucieczkom młodzieży są ciepła pogoda, możliwość przenocowania pod gołym niebem i łatwość zdobycia pożywienia - dodaje.
Badane są okoliczności zaginięcia

- Część zaginięć może mieć podłoże kryminalne, wówczas zaginieni są ofiarami przestępstw, a nad ustaleniem szczegółów tych zdarzeń pracują policjanci z wydziałów kryminalnych - wyjaśnia Malinowska. - W przypadku, kiedy z informacji przekazanych policjantom wynika, że istnieje uzasadniona obawa o życie i zdrowie osoby zaginionej uzyskane dane są natychmiast przekazywane patrolom pracującym w terenie - dodaje.

Fotografia zaginionej osoby jest rejestrowana w policyjnej bazie danych, niekiedy występuje się o publikację o poszukiwaniu osoby zaginionej w mediach, choć jak przyznaje Malinowska, nie ma dużego odzewu na zamieszczenie ogłoszenia na wniosek policji. Przede wszystkim sprawdzane są bazy szpitali, noclegowni oraz placówek opiekuńczych. Policjanci rozpytują osoby mające jako ostatnie kontakt z osobą zaginioną. Penetrowane są tereny ostatniego miejsca pobytu, co ma na celu ujawnienie i zabezpieczenie śladów, a także dowodów mogących ukierunkować czynności poszukiwawcze.

Powody zaginięcia

Wśród przyczyn zaginięć małych dzieci są uprowadzenia, morderstwa oraz pedofilia. Natomiast problemy zdrowotne, takie jak depresja, zaniki pamięci, a także problemy zawodowe, stanowią powód dla którego dom opuszczają osoby dorosłe. Osoby wyjeżdżające za granicę bez wcześniejszego sprawdzenia wiarygodności pracodawcy narażają się na niebezpieczeństwo stania się ofiarą handlu ludźmi.

Czas zgłoszenia zaginięcia

Czas, w którym zgłaszane jest na policję zaginięcie osoby najbliższej wynika z różnych okoliczności. - Każda sprawa jest inna. Gdy ktoś zostawi list np. pożegnalny, to rodzina natychmiast to zgłasza - wyjaśnia Dorota Podhorecka-Kłos, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Jednak gdy ktoś wyjeżdża np. do pracy za granicę i nie ma z nim kontaktu, to zgłoszenie jest wtedy, gdy już rodzina traci cierpliwość i możliwości sprawdzenia gdzie ten ktoś jest - dodaje.

Organizacje pomagające w odnalezieniu osób zaginionych

Rodziny osób zaginionych oraz policja korzystają z pomocy wyspecjalizowanych instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych oraz fundacji takich jak ITAKA, La Strada oraz Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Na stronie internetowej zaginieni.pl znajduje się baza danych osób zaginionych oraz osób o nieustalonej tożsamości. Można skorzystać z całodobowej linii wsparcia, bezpłatnego telefonu w sprawie zaginionego dziecka - 116 000, bądź przekazać informacje odnośnie osoby poszukiwanej.

Odnalezienie osób zaginionych
- Osoby zaginione to osoby w różnym wieku - mówi Malinowska. - Większość zaginionych osób odnaleziono w ciągu pierwszych 14 dni od zaginięcia - dodaje. Z policyjnych statystyk wynika, że około 95 proc. dzieci wraca do domu w ciągu pierwszych 7 dni. Poszukiwanie osoby zaginionej trwa do momentu w którym zostanie ustalona przyczyna zaginięcia, a więc osoba sama się zgłosi, bądź zostanie odnaleziona.

Prawa najbliższych osoby zaginionej

Rodzinie osoby zaginionej przysługuje prawo do zgłoszenia zawiadomienia o zaginięciu osoby oraz wydania potwierdzenia przyjęcia tego zawiadomienia w najbliższej jednostce policji. Przekazywane są również informacje o stanie i przebiegu poszukiwań, rodzina ma prawo do kontaktu z policjantem prowadzącym poszukiwanie.

Porwania dzieci

Choć wśród osób zaginionych są zarówno osoby młode jak i starsze, to dzieci stanowią specjalną grupę, która powinna być pod szczególną opieką. Za ich zdrowie i życie odpowiadają przede wszystkim rodzice. Dlatego ważnym jest, aby najmłodsze dzieci, tj. do dziesiątego roku życia nie zostawały same w domu. Większość rodziców uczy swoje pociechy, aby nie otwierały drzwi osobom obcym, nie wsiadały do nieznanych samochodów i nie przyjmowały słodyczy od osób obcych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pozwalanie najmłodszym dzieciom na samotne przebywanie na podwórku nie zagwarantuje im bezpieczeństwa. Równie tragicznie może zakończyć się pozostawianie dzieci w wózku bez jakiejkolwiek opieki przed sklepem.

- W przypadku młodzieży i starszych dzieci dobrze jest znać adresy i numery telefonów kolegów i znajomych, rodziny oraz zastanowić się nad powodem zaginięcia np. zdarzenie losowe, zagubienie, czy ucieczka z domu - wymienia Malinowska. - Zaginięcie dziecka zgodnie z przepisami wewnętrznymi policji zawsze jest traktowane w sposób szczególny i natychmiast po zgłoszeniu zaginięcia podejmowane są działania poszukiwawcze - dodaje.

Co roku kilkaset osób w Polsce zostaje uznanych za osoby zaginione, część z nich na szczęście udaje się odnaleźć. Wzrost świadomości społecznej dotyczącej problemu zaginięć, praca policji, wyspecjalizowane organizacje oraz zaangażowanie mediów umożliwiają skuteczniejszą pomoc zaginionym i ich najbliższym. Dotychczasowe pomiary tego zjawiska wskazują, że problem zaginięć ludzi jest i z pewnością będzie istniał. Stąd tak ważna jest świadomość zagrożeń oraz umiejętność ich unikania.

Bezpieczne

Trójmiasto
to cykl artykułów opisujących programy
profilaktyczne, porady i
dbanie władz Trójmiasta o bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto