Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamurowane podcienie na gliwickim Rynku. Szok? Zobaczcie, jak wyglądały przed laty i co się zmieniło ZDJĘCIA

MAKI
Zamurowane podcienie na gliwickim Rynku! - wśród internautów zawrzało. Zgodę wydał wojewódzki konserwator zabytków w Katowicach. Sprawdziliśmy - to nie są pierwsze zabudowane podcienie na gliwickim Rynku. Jak zatem powinny być wykorzystywane te arkady? Zobaczcie, jak wyglądały przed laty i co się zmieniło.

Zawrzało wśród gliwickich internautów: podcienie na Rynku są zamurowywane! Chodzi o fragment podcieni w ciągu kamienic, od strony Gwarka. Pod arkadami wchodzi się tam m.in. do zakładu fryzjerskiego, a dalej - do galerii sztuki.

Zobaczcie zdjęcia:

To właśnie przestrzeń przy wejściu do fryzjera, pomiędzy tym zakładem i galerią, zyskała pod arkadami ściankę z bloczków, drugą - z drzwiami pod arkadami. Od strony płyty Rynku - ma być szkło bezramowe.

Dodajmy - to nie pierwsza sytuacja, gdy podcienie na rynku są zabudowywane i oddzielane.

Sprawą tej konkretnej inwestycji z interpelacją do władz miasta w tej sprawie zwrócił się radny Michał Jaśniok. Władze miasta, jak się dowiedzieliśmy, odpowiedzą lada dzień.

- Jak informowano w połowie bieżącego roku szklane ściany miały przesłonić trzy z sześciu arkad w pierzei rynku, co tłumaczono zmianą zagospodarowania przestrzeni – pisze radny Michał Jaśniok w interpelacji.

Jak się dowiedzieliśmy - to nie w gestii Urzędu Miejskiego leżały zgody na rodzaj działań budowlanych w tym szczególnym na mapie Gliwic miejscu. Miasto wydało pozwolenie na budowę, bo - jak nam wyjaśnił Marek Jarzębowski, rzecznik UM Gliwice - nie miało podstaw, by poczynić inaczej.

Osoba wnosząca dostarczyła bowiem wszystkich wymaganych dokumentów, także - decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków w tym zakresie. W wydanej przez niego decyzji wyraża zgodę na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków "polegających na zabudowie poprzez przeszklenie trzech arkad (szkło bezramowe), wykonaniu ścianki zewnętrznej klatki schodowej murowanej, otynkowanej i pomalowanej od strony zewnętrznej w kolorze elewacji". Inwestor ma ważne pozwolenie na budowę do końca roku.

Przypomnijmy - w podobny sposób zabudowano już dawno m.in. podcienie od strony lokalu gastronomicznego na rogu ulicy Raciborskiej, klubu muzycznego i banku. Dzielą te trzy miejsca murowane ściany na poziomie podcieni, natomiast od frontu i na rogu - jest szklana przestrzeń. Tam także są podcienie - teraz zaadaptowane w podobny sposób przez prowadzących od lat działalność.
Wcześniej także ogólnodostępne podcienie były tam, gdzie dziś mieści się pizzeria u wylotu ulicy Plebańskiej - także przed laty zostały "wchłonięte" przez lokal gastronomiczny.
Taką też technikę zabudowy zastosowano w niegdyś ogólnodostępnych podcieniach Ratusza.

Praktycznie wszystkie kamienice na gliwickim Rynku są własnością prywatną - w gestii wspólnot mieszkaniowych, także do nich w istocie należą ciągi pod arkadami. To one odpowiadają m.in. za czystość w tym miejscu.

Dodajmy - do rejestru zabytków wpisany jest układ architektoniczny gliwickiej starówki, czyli średniowieczne założenie miasta. Podcienie nie są zabytkiem - przypominają urzędnicy.

Autorem rewitalizacji i odbudowy po II wojnie światowej gliwickiego Rynku był profesor Maurer - i to z jego koncepcji w latach 50. ubiegłego wieku pojawiły się na gliwickim Rynku podcienie.

Prof. Maurer nie tylko rewaloryzował gliwicką oraz wodzisławską starówkę, ale także adaptował tzw. Zamek Cetryczów na Muzeum w Gliwicach (Zameczek Piastowski).

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Około 1000 stanowisk do objęcia przez PiS w województwie śląskim

PiS przejął władzę na Śląsku, gdy Wojciech Kałuża zmienił partyjne barwy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto