Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim zrobicie weekendowe zakupy, przeczytajcie, jak mądrze kupować szybko psującą się żywność

Maria Olecha
arc
O tym, dlaczego śmietanę i jogurty trzeba kupować na końcu, jak przechowywać żywność szybko psującą się zanim wstawimy ją do lodówki i jak nie dać nabrać się na marketowe przeceny jedzenia z Małgorzatą Zawodniak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach rozmawia Maria Olecha

O czym powinniśmy pamiętać kupując żywność, która szybko się psuje?
Moja rada jest taka: jeśli wybraliśmy się na zakupy do supermarketu, to najpierw zróbmy zakupy w galerii, na pasażu, a na końcu włóżmy do wózka produkty łatwo psujące się, np. śmietanę, kefir, jogurty, mięso, wędlinę, masło, ryby, wszystkie mrożonki i lody. Po zapłaceniu pojedźmy z tymi zakupami od razu do domu. Idealnie byłoby wsadzić takie produkty do torby termoizolacyjnej. Nie przechowujmy takich produktów w nagrzanym bagażniku samochodu stojącego na parkingu. Bardzo ważne jest, aby taka żywność była przechowywana w odpowiedniej temperaturze nie tylko przez producenta i dystrybutora, ale i przez nas, klientów.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Oczywiście na datę ważności. Dobrze jest sprawdzić jeszcze w sklepie, czy towar był odpowiednio przechowywany, czyli czy masło jest twarde czy miękkie, czy kefir lub jogurt nie mają wybrzuszenia, a szynka i mięso nie czuć brzydko. Jeśli okaże się, że tak, od razu poinformujmy obsługę. Taki towar musi zostać wycofany ze sprzedaży.

A co z produktami przecenionymi? W niektórych marketach są ustawione duże kosze, w których jest wszystko: różnego rodzaju sery, jogurty, śmietana, maślanka, mleko skondensowane itd. Takie kosze to nie lodówki...
Przede wszystkim nie kupujmy produktów, którym skończyła się data ważności i z tego powodu są w promocyjnej cenie. To niedozwolona praktyka. Przeceniony powinien być towar, któremu termin przydatności do spożycia kończy się za 3-5 dni. Przecenione produkty szybko psujące się powinny być w lodówkach, nie w koszach. Warto o tym pamiętać kupując takie produkty.

W małych sklepikach osiedlowych przecenione jogurty czy śmietana stoją na ladzie.
Tak być nie powinno. Przeceniony towar szybko psujący się powinien mieć swoją półkę w lodówce w każdym sklepie.

Warzywa i owoce oceniamy organoleptycznie?
Tak. Zobaczmy, czy nie są nadpsute lub nadgniłe. Jeśli taki owoc zauważymy w markecie, zgłośmy to obsłudze sklepu. Ma obowiązek natychmiast je usunąć i nie sprzedawać takich warzyw czy owoców.

Zepsutą żywność można reklamować?
Oczywiście, nawet trzeba. Można też zgłosić do sanepidu, gdzie i kiedy taki produkt kupiliśmy. Wówczas my interweniujemy i robimy kontrolę.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto