Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZG Sobieski: jest umowa na głębienie nowego szybu WIZUALIZACJE

TOS
Na jesień tego roku zaplanowano wbicie pierwszej symbolicznej łopaty na budowie nowego szybu Grzegorz w jaworznickiej dzielnicy Byczyna. W poniedziałek zarząd Tauronu Wydobycie SA, właściciel Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, podpisał umowę na budowę szybu z konsorcjum, w skład którego wchodzą Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA (lider) oraz Famur Pemug Sp. z o.o.

Nowy szyb o średnicy 7,5 metra i głębokości 870 metrów w perspektywie ma pełnić funkcje materiałowo-zjazdowe, co pozwoli na skrócenie transportu górników do miejsca pracy, a także materiałówi urządzeń do miejsca prac wydobywczych.

– Szyb Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski, podobnie jak inwestycja „Budowa poziomu 800 metrów w ZG "Janina” (w Libiążu - red.) to aktywa, które są przykładem efektywnego inwestowania, które jest wynikiem sukcesywnej realizacji zakładowego planu inwestycyjnego – podkreśla Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauronu Wydobycie SA. - Ponadto Tauron Wydobycie SA przeprowadza konsekwentnie zadania, które mają na celu odtworzenie zdolności produkcyjnych. Dokonywane są zakupy i modernizacje urządzeń odstawczych, środków transportu, materiałów i ludzi oraz urządzeń wentylacyjnych i odwadniających - dodaje.

Podpisana umowa obejmuje na razie pierwszy etap prac związanych z głębieniem Grzegorza, czyli uzyskanie funkcjonalności wentylacyjno-wdechowej, co ma nastąpić po sześćdziesięciu miesiącach od przekazania placu budowy wykonawcy, czyli jesienią 2022 roku. W pierwszej fazie powstanie m.in. stalowa wieża szybowa o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej i obiektów niezbędnych podczas budowy szybu takichjak kołowroty, zsypnia czy magazyn urobku, które po zakończeniu prac zostaną rozebrane.

Zakład Górniczy Sobieski (część dawnej dużej KWK Jaworzno) to jedna z trzech obok ZG Brzeszcze i ZG Janina kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie. Również w dwóch pozostałych prowadzone są inwestycje. Na Janinie oprócz wspomnianej budowy nowego poziomu prowadzona jest m.in. modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla, a na Brzeszczach - roboty przygotowawcze związane z drążeniem ok. 7100 metrów wyrobisk, a także modernizacja łaźni i adaptacja pomieszczeń dla kopalnianej stacji ratownictwa górniczego. W I kwartale tego roku z tych trzech kopalni na powierzchnię wyjechało 1,51 mln ton węgla, co w porównaniu z I kwartałem 2016 roku było wyższe o 25 procent. Tauron Wydobycie sprzedał 1,79 mln ton węgla, bo udało się sprzedać też 276 tys. ton ze zwałów.

- Na wzrost wydobycia wpływ miał wzrost produkcji węgla w ZG Brzeszcze, lepsze niż w ubiegłym roku warunki górniczo-geologiczne oraz korzystniejszy układ ścian wydobywczych - informuje Marta Baran z Tauronu Wydobycie SA.

Z budowy nowego szybu cieszą się w Jaworznie, smutek zapanował za to w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym. SRK ogłosiła bowiem przetarg na rozbiórkę m.in. budynków nadszybi i maszyn wyciągowych, a także wież szybów Kazimierz II i Kazimierz V zlikwidowanej KWK Kazimierz-Juliusz. Zachowana ma być tylko wieża szybu Kazimierz I.
- Są prowadzone rozmowy w tej sprawie, ale żadne decyzje nie zapadły - zaznacza Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto