Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znów zatrzęsła się ziemia na Górnym Śląsku!

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Kolejny silny wstrząs tektoniczny na Górnym Śląsku. Tym razem ziemia zatrzęsła się w obszarze pomiędzy Mikołowem, Katowicami i Raciborzem.
W nocy ziemia zatrzęsła się w Czechach i w Szwecji!

Jak donosi nasz Użytkownik dsps, w nocy, gdy umieszczał komentarz w naszym portalu, około godziny 4.00 w Mikołowie, doszło do kolejnego silnego wstrząsu. Tym razem epicentrum znajdowało się 16 km od czeskiej Ostrawy, a wstrząs miał siłę 2,1 stopnia w skali Richtera.

Inny wstrząs miał miejsce niedaleko szwedzkiego Malmo, tam jego magnituda wyniosła 4,7 stopnia w skali Richtera, a jego skutki odczuwalne były między innymi w Słupsku i Koszalinie.

Zobacz najnowsze rejestry Europejskiego Centrum Sejsmologicznego.


grafika: EMSC

- Około godziny 14.45 w Podlesiu Śląskim, na południu Katowic mocno tąpnęło. Siedziałam przy komputerze, nic mi nie spadło, ale przez kilka sekund nieźle mną zatrzęsło - informuje MM Silesię użytkowniczka Bernadetta, mieszkanka Podlesia.

Informację o wstrząsie potwierdza Główny Urząd Górniczy. - Silny wstrząs zarejestrowaliśmy w Kopalni "Wujek", w ruchu Śląsk na poziomie 1050 metrów pod ziemią. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Uszkodzeniu nie uległa także kopalniana infrastruktura - mówi MM Silesii Edyta Tomaszewska, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

W ostatnim czasie w naszym regionie doszło do dwóch wysokoenergetycznych wstrząsów w kopalniach.

Czytaj także: Ruda Śląska: Mocny wstrząs w KWK "Wirek"

O przyczyny takiego stanu rzeczy zapytaliśmy naukowców ze Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego**PAN w Raciborzu. - Rzeczywiście, w ostatnim czasie rejestrujemy silne wstrząsy tektoniczne w rejonie Górnego Śląska. Po kilku długich latach przerwy zjawisko to zaczyna się nasilać - twierdzi Wojciech Wojtak,** szef obserwatorium. - Jeśli chodzi o dzisiejsze zdarzenie, nasza aparatura zarejestrowała wstrząs o sile 3,5 stopnia w skali Richtera. Jego źródło znajduje się pod Mikołowem, 53 kilometry od Raciborza - dodaje Wojtak.

Wstrząs zarejestrowało także Europejskie Centrum Sejsmologiczne, które ocenia jego siłę na 2,7 stopnia w skali Richtera.

Zobacz zapis Europejskiego Centrum Sejsmologicznego

Według szefa Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego**PAN** w Raciborzu w historii Mikołowa notowano już przypadki czegoś, co dziś nazwalibyśmy trzęsieniem ziemi: - Ze źródeł historycznych wiemy, że przed wiekami, kiedy na terenie Mikołowa nie prowadzono jeszcze eksploatacji górniczej, dochodziło tam do wzmożonych ruchów górotworu. Wygląda na to, że w tym rejonie znów zaczyna się coś dziać...

Służby ratunkowe w regionie nie posiadają na razie żadnych informacji o ewentualnych szkodach spowodowanych wstrząsem. - Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń na temat wstrząsu poza tymi od dziennikarzy - uspokaja dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.


Czytaj także o poprzednim "trzęsieniu ziemi":

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto