Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczna inscenizacja i młodzieżowa gra miejska w Wieluniu na kanwie wojny polsko-bolszewickiej ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Historyczną inscenizacją i młodzieżową grą miejską zainaugurowano przygotowany z inicjatywy muzealników Wieluński Szlak Roku 1920.

W 1920 roku do walki w obronie kraju przed bolszewicką agresją stanęli również uczniowie gimnazjum w Wieluniu. Dziś odbyła się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń sprzed 100 lat w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkół katolickich. Tuż po niej rozpoczęła się gra miejska, która również była okazją do przekazanie młodzieży wiedzy historycznej w przystępny sposób. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

- Rok 1920 to szczególna data dla Polaków. Gdyby nie bohaterstwo także rówieśników uczniów, którzy znajdują się na tym placu, nie wiadomo, jak potoczyłaby się historia Polski, ale także części Europy. Gdyby nie ogromna determinacja wszystkich, którzy stanęli mężnie z bronią u nogi, by powstrzymać nieprzyjaciela podążającego w kierunku Warszawy, byłaby klęska. I z dużą pewnością utrata niepodległości na długie lata, albo stworzenie zaledwie kadłubowego państwa polskiego – przemawiał na dziedzińcu „katolika” Jan Książek, dyrektor MZW.

100 lat temu w budynku przy dzisiejszej ulicy Śląskiej mieściło się Gimnazjum Realne im. T. Kościuszki. Kilkudziesięciu jego uczniów wraz ze swym nauczycielem Józefem Sobińskim, odpowiadając na apel polskich władz, zgłosili się na ochotnika do Wojska Polskiego, aby stanąć do walki z Armią Czerwoną. W lipcu 1920 na przyszkolnym placu odbyło się pożegnanie młodocianych bohaterów i to właśnie wydarzenie było osią scenariusza inscenizacji, który przygotowała Magdalena Rynkiewicz.

Na dziedzińcu szkoły miała również swój początek gra miejska, w której wzięły udział kilkuosobowe reprezentacje wieluńskich szkół średnich. Kolejne punkty zlokalizowano przy dawnym wieluńskim zamku, tablicach pamiątkowych na placu Kazimierza Wielkiego 1, na cmentarzu (groby Józefa Kubalczyka i ks. Józefa Pruchnickiego, przy ruinach fary i w Muzeum Ziemi Wieluńskiej (zwiedzanie wystawy „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918–1921”). Uczestnicy gry, wśród których nie brakowało osób przebranych w stroje z epoki, mieli okazję m.in. poznać realia prowadzenia działań wojennych. Opowiadali o tym członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Przystanki gry miejskiej zostały wyznaczone w miejscach pamięci, które wspólnie tworzą Wieluński Szlak Roku 1920. Jego opis znajduje się w folderze wydanym przez muzeum. Dzisiejsze wydarzenia, jak i wydawnictwo, przygotowano w ramach projektu "Młodzi aktywni 1920 - Młodzi pamiętają 2020", na który MZW otrzymanie dofinansowanie z Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej”. Partnerami działań są: Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Biskupa Teodora Kubiny, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka Hufiec Łask.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto