Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jak wyglądała?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Basen Fala

Czytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach >>>
Basen Fala Czytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach >>>archiwum Dziennika Łódzkiego
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był nie tylko w Łodzi siermiężnym czasem. W grudniu 1981 roku wprowadzono stan wojenny, ale życie toczyło się dalej. Ludzie stali w kolejkach, ale też sukcesy odnosiły łódzkie drużyny sportowe...

Widzew został Mistrzem Polski w piłce nożnej, wygrywał swe mecze ŁKS. Sukcesy odnosiły siatkarki i koszykarki tego klubu. Ale toczyło się inne życie. Na przykład 1977 roku w Łodzi zastanawiano się kiedy pojawił się komputer, który zajmie się regulacją natężenia ruchu.

Takie komputery stosuje się już w Związku Radzieckim – tłumaczono. - Wprowadzane są we Wrocławiu i Warszawie. Są plany jego uruchomienia w Łodzi. Teraz na 86 skrzyżowaniach w mieście działa sygnalizacja świetlna. Światła palą się przez określony czas. Łódź ma zostać podzielona na kilka obszarów. Zbiegi ulic podłączone zostaną do 15 – 20 większych skrzyżowań. Dzięki sterownikom świata będą się zmieniać w zależności od natężenia ruchu.

Tymczasem na ulicach Łodzi pojawił się plastikowy samochód zaprojektowany przez Mariana Kotlickiego. Konstruktor zbudował go w komórce stojącej koło jego domu w Tuszynie. Całą karoserię zbudował z laminatu szklano – epoksydonowego . Wykorzystał też ramę i silnik syreny.

W 1978 roku odsłonięto obelisk w miejscu, gdzie przy ul. Łąkowej znajdował się centralny obóz wysiedleńczych dla Polaków. Po wojnie utworzono tam Zakład Doskonalenia Zawodowego. Do tego obozu trafiali łodzianie wysiedlani ze swoich mieszkań, m.in. z osiedla im. Montwiłła Mireckiego.

Młodzi łodzianie odnieśli zaś sukces na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Towarzyskiego w Puławach. Pierwsze miejsce w swoich klasach zajęli Jolanta Starzec i Adam Żurek oraz Krystyna Michalak i Jacek Szczepaniak. Także w 1978 roku pierwszy sekretarz KŁ PZPR Bolesław Koperski odwiedził osiedle Retkinia. Towarzyszyli mu Tadeusz Czechowicz i wiceprezydent Łodzi Józef Niewiadomski. Byli na osiedlu Zagrodniki, gdzie w 63 blokach mieszkało 13 tysięcy łodzian.

Zapowiedziano, że „Miasto Projekt” opracuje jednakową kolorystykę otrzymają balkony, a także znajdujące się na nich skrzynek na kwiaty. Pochwalono też spółdzielnię „Polesie”, że otworzyła na tym osiedlu pralnię z duńskimi urządzeniami. Bolesław Koperski odwiedził też osiedlowy strzeżony parking na 100 aut, obiecał budowę kolejnego. Zapowiedziano, że budowa całej Retkini zakończy się w 1981 roku.

1979 rok miał być dobry dla dzielnicy Górna. Miano tu oddać do użytku blisko 700 mieszkań. Większość z nich na osiedlu Dąbrowa i przy ul. Pięknej. Kontynuowana była budowa osiedla Chojny- Zatorze. Oddany miał być do użytku nowy odcinek ul. Dąbrowskiego, od ul. Podhalańskiej do Lodowej, z wiaduktem nad torami PKP. Powstać miał kolejny fragment ul. Paradnej, od ul. Rzgowskiej do Trybunalskiej. Przy ul. Pięknej miał powstać sklep o powierzchni blisko 300 metrów kwadratowych. Łodzianie hucznie żegnali 1979 rok i witali lata osiemdziesiąte. By ułatwić im zabawę otwarto sylwestrowe żłobki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódź na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jak wyglądała? - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto