Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublinieccy radni znów apelują o wstrzymanie wycinki lublinieckich lasów

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Tak wyglądała jedna z pierwszych dużych wycinek lublinieckich lasów w 2021 roku
Tak wyglądała jedna z pierwszych dużych wycinek lublinieckich lasów w 2021 roku arc
O sprawie wręcz rabunkowej wycinki lublinieckich lasów pisaliśmy wielokrotnie. Były apele, listy przewodniczącego Rady Miejskiej, spotkania z przedstawicielami Lasów Państwowych i liczne interwencje polityków. Niestety, jak piszą w najnowszym apelu lublinieccy radni, wycinka nie została ograniczona.

Od kilku lat mieszkańcy Lublińca, społecznicy, przedstawiciele lokalnych samorządów apelują o ograniczenie wycinki lublinieckich lasów, które są "płucami Śląska". Dotychczasowe interwencje na niewiele się zdały, dlatego po zmianie władz w kraju lublinieccy radni postanowili wystosować apel o wciąż nierozwiązaną ich zdaniem sprawę.

- W związku z trwającym w ciągu ostatnich lat rozmiarem pozyskiwania drewna w lasach położonych w granicach administracyjnych oraz wokół miasta Lubliniec zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Lubliniec, Nadleśnictwo Koszęcin, Nadleśnictwo Brynek - Rada Miejska w Lublińcu podejmuje apel w przedmiocie wycinki drzew oraz prowadzenia gospodarki leśnej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w lasach leżących na terenie Gminy Lubliniec - napisali w przyjętej niedawno uchwale Rady Miejskiej w Lublińcu.

Dokument trafił do Ministra Klimatu i Środowiska, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubliniec, Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Brynek.

Radni zaapelowali o natychmiastowe wstrzymanie wycinek drzew w ramach realizacji obecnego planu urządzania lasu dla Nadleśnictwa Lubliniec oraz Koszęcin na lata 2020 – 2029, w granicach miasta Lubliniec oraz uruchomienie procedury ich zmian, celem zmniejszenia drastycznie wysokich etatów rębnych. - Apelujemy również o zrozumienie
zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności i dążenie do osiągnięcia kompromisowych rozwiązań w ramach obowiązującego prawa. Apel podyktowany jest koniecznością zmiany priorytetów w zarządzaniu lasami położonymi w Gminie Lubliniec. Apelujemy, aby priorytetem gospodarki leśnej była szeroko rozumiana wielofunkcyjność, utrzymanie właściwego stanu sanitarnego i stabilność drzewostanów oraz podnoszenie walorów krajobrazowych i przyrodniczych. Planowane działania powinny zapewnić bezpieczeństwo osób korzystających z terenów leśnych, zachować estetykę krajobrazu leśnego, przy jego spowolnionej wymianie pokoleniowej, tak aby zachowana została trwałość lasu oraz pełnionych przez las funkcji - czytamy w dokumencie.

Zdaniem radnych aktualnie prowadzone wycinki w ramach obowiązujących Planów Urządzania Lasu realizowane są na niepokojąco dużą skalę, co budzi niepokój mieszkańców, przyrodników oraz odwiedzających nasz region turystów. - Lasy objęte wycinką bezpośrednio przekładają się na jakość życia, tak w Gminie Lubliniec, jak i w całym regionie. Spacerując, ludzie widzą zamiast krajobrazu znajomego lasu, powierzchnie zrębowe, co wywołuje w nich poczucie żalu i dyskomfortu. Wycinką są zagrożone najstarsze drzewostany - przekonują w swym apelu radni.

W dokumencie podsumowano też dotychczasowe działania w tej sprawie.

- Wielokrotne prośby, działania lokalnej społeczności oraz władz miasta, tj. spotkania z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Lubliniec (wizja w terenie z udziałem m.in. przedstawicieli Lublinieckiej Rady Miłośników Przyrody); debaty oraz ankiety dotyczące m.in. utworzenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej; apel radnych; indywidualne działania mieszkańców - kończyły się w większości brakiem osiągnięcia zamierzonych celów. Dlatego zasadny jest apel o zaprzestaniu wycinkom drzewostanu w Gminie Lubliniec oraz o ponownym rozpatrzeniu prawnych możliwości ochrony naszych lasów, a także zasadne jest podjęcie wspólnego rzeczowego i merytorycznego dialogu z poszanowaniem zdania każdej ze stron - alarmują lublinieccy radni.

Pytane o wyrąb lasu w Kokotku Nadleśnictwo Lubliniec tłumaczy od 2021 roku, że realizacja prac związanych z wycinką drzew jest zgodna z obowiązującym planem urządzenia lasu zatwierdzonym Decyzją Ministra Środowiska do realizacji przez Nadleśnictwo Lubliniec w latach 2020 – 2029, a zintensyfikowane cięcia drzewostanów dotyczą całego obszaru Nadleśnictwa Lubliniec i uwarunkowane są osiągnięciem przez drzewostany, w tym wypadku głównie drzewostany sosnowe, wieku, kwalifikującego do rozpoczęcia użytkowania rębnego, a więc wycinki drzewostanów na powierzchniach ok. 4 ha i rozpoczęcia procesu wprowadzania nowego pokolenia lasu. Zdaniem leśników zaniechanie tego procesu i pozostawianie drzewostanów jako „starodrzew” w dłuższej perspektywie czasu doprowadziłoby do utraty ich żywotności i naturalnego procesu rozpadu. Te zapewnienia jednak nie uspokoiły mieszkańców i władze. Stąd też ostatnio wystosowany apel.

O tym informowaliśmy

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto