Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młody, zdolny poszukiwany

Joanna Heler
Pedagodzy mają wykorzystać zdobytą wiedzę podczas zajęć z uczniami. Fot. Ireneusz Dorożański
Pedagodzy mają wykorzystać zdobytą wiedzę podczas zajęć z uczniami. Fot. Ireneusz Dorożański
Bez znajomości zasad współczesnej ekonomii nie sposób dziś funkcjonować - taki wniosek towarzyszył warsztatom metodycznym, w których uczestniczyli nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat ...

Bez znajomości zasad współczesnej ekonomii nie sposób dziś funkcjonować - taki wniosek towarzyszył warsztatom metodycznym, w których uczestniczyli nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat gliwicki.

Podzieleni na grupy pedagodzy zastanawiali się nad kwestią: "Jak motywować uczniów do pracy na zajęciach z przedsiębiorczości?". Szkolenie miało zapoznać nauczycieli przedmiotu podstawy przedsiębiorczości z metodami nauczania tego przedmiotu, m. in. z wykorzystaniem istniejących zasobów internetowych w zakresie edukacji ekonomicznej.

Zachęcano też pedagogów do pomocy uczniom w zakładaniu symulacji przedsięwzięcia ekonomicznego, czyli prowadzenia firmy: nauki księgowości, kupowania towarów, ale bez obracania żywą gotówką. Nauczyciele zastanawiali się też, jakimi umiejętnościami powinien cechować się profesjonalny przedsiębiorca.

- Naszym zdaniem powinien posiadać wiedzę bardzo ogólną, nie skupiać się jedynie na jednej dziedzinie - twierdził w imieniu swego zespołu jeden z nauczycieli.

Po długiej dyskusji uczestnicy warsztatów uznali, że osoba pragnąca dobrze prowadzić interes powinna cechować się takimi umiejętnościami jak: czytanie ze zrozumieniem (ważne chociażby przy instrukcjach dołączanych do sprzętu technicznego), wyszukiwanie i selekcja informacji, umiejętności interpersonalne czy dbanie o własny wygląd. Cechy człowieka przedsiębiorczego to z kolei optymizm, ambicja, pomysłowość, gotowość ponoszenia ryzyka czy przewidywanie skutków własnego postępowania.

- Pamiętajcie państwo, że niezwykle istotna jest umiejętność prowadzenia rozmowy, a właściwie zdolność udzielania informacji zwrotnej. Gdyby tak było w szkole w Toruniu, być może nie doszłoby do sytuacji, że uczniowie sekują swego nauczyciela. Choć to może brzmi banalnie. ale mówić, a rozmawiać to nie to samo - stwierdziła prowadząca spotkanie Ewa Koclejda. Warsztaty przygotował Wydział Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego we współpracy z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto