MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Perełka przy ul. Piłsudskiego w Szczecinie odzyskała dawny blask! Tak wyglada wnętrze szczecińskiej kamienicy

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie.
Klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie. Andrzej Szkocki
Przepiękne malowidła, oryginalne zdobienia sufitu oraz ręcznie kute balustrady - to wszystko skrywa klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie. Teraz możemy podziwiać efekty żmudnej pracy konserwatorów.

- Trzeba przyznać, że po przeprowadzonych pracach restauratorskich klatka schodowa od strony ulicy Piłsudskiego pretenduje do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich dziewiętnastowiecznego Szczecina - podkreśla Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków, który w zeszłym tygodniu dokonał odbioru wyremontowanej klatki schodowej.

Klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie.

Perełka przy ul. Piłsudskiego w Szczecinie odzyskała dawny b...

Pierwszy etap prac obejmował remont sieni i okazałego plafonu oraz klatki schodowej do poziomu pierwszego piętra. W trakcie prac zdjęto wtórne warstwy malarskie, wykonano konserwację zachowawczą malowidła w plafonie sieni, uzupełniono ubytki sztukaterii sufitowych i szlachetnych stiuków na ścianach, zakonserwowano i częściowo odtworzono ozdobną ceramikę podłogową, przeprowadzono konserwację balustrady schodów.

Wykonawcą remontu była firma Gotyk Sp. z o.o. ze Szczecina, a pracami konserwatorskimi kierowała Ewa Palacz.
Prace konserwatorskie zostały dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Szczecin – Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków kwotą 150.000 zł.


ZOBACZ TEŻ:


Autorem projektu kamienicy przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego 7 (dawniej Friedrich-Karl-Straße 7) był szczeciński architekt Georg Sommenstuhl. Prace budowlane zakończono w 1894 r.

Budynek wraz z oficynami przetrwał II wojnę światową nienaruszony, pomimo tego, że większość budynków w okolicy zostało zrównanych z ziemią. Pod koniec lat 50. XX wieku jedno z pomieszczeń na parterze zajmował „Dom Mody” – sklep oferujący szycie sukni i garniturów na miarę. 15 marca 1971 r. w kamienicy trwały prace remontowe.

W tym dniu doszło do wybuchu pożaru na poddaszu, który objął dach wraz z narożnikowym hełmem wieży. Po ugaszeniu ognia rozebrano wypalone zwieńczenia wykuszy, resztki poddasza i uszkodzony hełm wieży. W miejscu poddasza dobudowano czwarte piętro, wyraźnie kontrastujące swoją modernistyczną formą i prostymi oknami z eklektycznymi zdobieniami elewacji niższych pięter.

W 2006 r. dokonano gruntownego remontu głównych fasad budynku. 14 maja 2013 r. kamienicę wraz z oficynami wpisano do rejestru zabytków.

Z przedwojennego wystroju klatek schodowych zachowały się: sztukaterie sufitów, terakota na podłodze klatki schodowej od strony ulicy Mazurskiej, malowidła z motywami roślinnymi na suficie korytarzy bram od strony ulicy Piłsudskiego, kute balustrady schodów.

CZYTAJ TEŻ:

Wszystkie zabytki Szczecina w jednym miejscu. Niezwykły proj...

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe zabytki w Szczecinie. Gdzie są, jak je odszukać? Zobacz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto