Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak umiera kopalnia! Oto ZDJĘCIA z ruin KWK Makoszowy w Zabrzu. Dość postapokaliptyczny krajobraz...

Weronika Paliczka
Weronika Paliczka
Tak umiera kopalnia! Kopalnia Węgla Kamiennego Makoszowy przechodzi do historii. 30 sierpnia komin elektrociepłowni Makoszowy został zrównany z ziemią. Jak wyglądała przeszłość KWK Makoszowy? Na naszych oczach dzieje się historia. Niegdyś pracowało tu kilkanaście tysięcy ludzi! Zobacz jak wygląda teraz!

Kopalnia Węgla Kamiennego Makoszowy zaczęła powstawać w 1890 roku, gdy na zachód od Kopalni Guido odkryto pokłady węgla. W 1900 roku powstał szyb I, "koło Makoszów", a rok później, w 1901 - szyb II. Oficjalną datą otwarcia kopalni jest 1 kwietnia 1906 roku. Po podziale Górnego Śląska związanym z Powstaniami Śląskimi KWK Makoszowy pozostała na terenie Niemiec, a granica przebiegała częściowo wzdłuż płotu kopalni, natomiast wejście na teren zakładu funkcjonowało jako przejście graniczne. W kwietniu 1945 kopalnia przeszła z rąk radzieckich do rąk polskich. To wtedy nadano jej nazwę "Makoszowy".

W czasie rozbudowy kopalni, 28 sierpnia 1958 roku, doszło do najtragiczniejszego wypadku w historii KWK Makoszowy. Podczas cięcia żelaza na poziomie 300 metrów wybuchł pożar, który pochłonął życia 72 górników. Kolejnych 87 górników uległo poważnemu zatruciu dymem.

Zabrze. Wyburzanie komina przy dawnej kopalni Makoszowy [sierpień 2022]. Video

Komin przy kopalni Makoszowy zbudowano w latach 80

W latach 70 XX wieku wydobycie w kopalni wynosiło 4 349 210 ton. W tym czasie kopalnia stale się powiększała: powstawały nowe szyby, pogłębiano wydobycie. W 1988 roku osiągnięto najwyższy poziom wydobycia węgla w historii wynoszący ponad 127 000 ton. W tym czasie na KWK Makoszowy pracowało ponad 10 tysięcy osób.

Przez dziesięć lat, od 1 maja 2005 roku do 1 maja 2015 roku, KWK Makoszowy była połączona z KWK Sośnica, tworząc dwuruchowy zakład KWK Sośnica-Makoszowy. 31 grudnia 2016 roku Ministerstwo Energii podjęło decyzję o wstrzymaniu wydobycia. Obecnie KWK Makoszowy jest wygaszane, a proces powinien zakończyć się w grudniu 2022 roku.

Tak umiera kopalnia! Oto ZDJĘCIA z ruin KWK Makoszowy w Zabr...

Po zakończeniu likwidacji na kopalni pozostanie 113 osób. Wszystkie te osoby będą zatrudnione w centralnej pompowni ochraniającej przed zagrożeniem wodnym i gazowym KWK: Bielszowice, Sośnica, Budryk i zabytkową kopalnię Guido.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto