18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry: Burmistrz wręczył nagrody ludziom kultury [ZDJĘCIA]

SZEN
Laureaci nagód kultury na wspólnym zdjęciu z burmistrzem Arkadiuszem Czechem i przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Kowolikiem
Laureaci nagód kultury na wspólnym zdjęciu z burmistrzem Arkadiuszem Czechem i przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Kowolikiem ARC
W Pałacu w Rybnej 15 marca odbyła się doroczna uroczystość wyróżniania ludzi kultury związanych z Tarnowskimi Górami. Burmistrz Arkadiusz Czech wręczył w tym roku nagrody jazzmanowi, animatorce kultury i chórowi.

Tegoroczne nagrody kultury burmistrza Tarnowskich Gór w Pałacu w Rybnej Arkadiusz Czech wręczył chórowi "Słowiczek" z Rept Śląskich, animatorce ruchu śpiewaczego Beacie Piegza i perkusiście oraz kompozytorowi jazzowemy Arkowi Skolikowi. Za co otrzymali wyróżnienie? Poniżej przedstawiamy laudacje na cześć laureatów.

Beata Piegza – zasłużona działaczka Okręgu Tarnogórskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Poświęca swoja energię i umiejętności dla rozwoju amatorskiego ruchu śpiewaczego w Tarnowskich Górach i w naszym regionie. W 1997 roku, wspólnie z Romanem Kotem, reaktywowała lasowicki chór mieszany Harmonia. Od momentu wznowienia działalności tego chóru jest czynnym członkiem jego Zarządu i obecnie pełni funkcję wiceprezesa. W przeciągu 15 lat organizowała wiele koncertów, spotkań muzycznych i pikników chóralnych, a także wyjazdów warsztatowych, m.in. w Kutnej Horze, Zwardoniu, Kudowie Zdroju, czy Tychach.

Od 2010 roku jest członkiem Zarządu Okręgu Tarnogórskiego ŚZChiO i czynnie włącza się w organizację jego przedsięwzięć artystycznych: festiwali: Magnificat, O Kaganek Gwarków, Okręgowy Festiwal Pieśni Chóralnej; przeglądów, koncertów. Pani Beata Piegza pełni ponadto w Zarządzie Okręgu Tarnogórskiego ŚZChiO funkcję doradcy ds. finasowych. Działalność druhny Beaty Piegzy jest przykładem zaangażowani w aktywność społecznikowską. Spełnia także rolę inspirującą młodsze pokolenie, będąc przykładem jak ważne jest bycie aktywnym animatorem życia społecznego.

Arkadiusz Skolik – perkusista, kompozytor. Z Tarnowskimi Górami związany od 2003 roku, w którym we współpracy z Jackiem Swobodą zainicjował Tarnogórskie Spotkania Jazzowe. Dzięki jego zaangażowaniu festiwal obchodzący w ubiegłym roku 10-lecie, zdobywa coraz większą renomę wśród fanów muzyki jazzowej, a także licznie przybywających na festiwal muzyków. Impreza na trwałe wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń w Tarnowskich Górach, będąc jego wspaniałą wizytówką, zwłaszcza w środowisku muzycznym. Festiwal Tarnogórskie Spotkania Jazzowe organizowany był w kilku stałych miejscach: w Wiśniowym Sadzie, Stodole pod Strzechą oraz Tarnogórskim Centrum Kultury. Od roku 2009 rozszerzył swój zakres i obecnie organizowany jest również w innych placówkach, m.in.: Pałacu w Rybnej, Restauracji Kałamarz, Klubie 22, Galerii Inny Śląsk, Starej Stajni.

Licznie przybywająca na koncerty publiczność potwierdza jakość wydarzenia. Należy podkreślić że taka sytuacja możliwa jest dzięki osobistemu zaangażowaniu w organizację festiwalu właśnie Arkadiusza Skolika.
Arkadiusz Skolik jest laureatem kilku nagród, w tym: tytułu „Najlepszego perkusisty roku” nadanego przez miesięcznik „Gitara, bas i bębny” oraz nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury muzycznej, w 2011znalazł się w gronie zdobywców Fryderyka – polskiej nagrody muzycznej - za album bluesowy Irka Dudka, jako wykonawca partii perkusji. Ponadto od kilku lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma Jazz Forum jako perkusista jazzowy.

Współpracował z wieloma znanymi i cenionymi muzykami, np. Stanisławem Soyką, Irekiem Głykiem, Joszkiem Brodą, Beatą Przybytek, Joachimem Menclem, a także z: Ronnie Cuberem, Lee Konitzem, Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Baronem, Piotrem Wojtasikiem, Jerzym Milianem, Johnem Zornem, Stevem Loganem, Niną Stiller, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tymonem Tymańskim, Jackiem Niedzielą, Shakin Dudim, Jarosławem Śmietaną, Nigielem Kennedym, Waldemarem Kurpińskim.

Artur Skolik należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, ceni raczej tradycję muzyki jazzowej, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. Jest nieprzeciętnie muzykalnym perkusistą o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju.
Arakdiusz Skolik w czasie dziesięciu lat trwania festiwalu odegrał znaczącą rolę w jego organizacji, tym samym przyczyniając się do upowszechniania kultury oraz promocji Miasta Tarnowskie Góry.

Chór Słowiczek to najstarszy do dziś działający chór w Tarnowskich Górach. Od 1912 roku chór Słowiczek prowadzi nieprzerwanie, poza okresami wojen światowych, działalność kulturalną. W tym roku powstało w Reptach Starych Towarzystwo Śpiewacze pod nazwą Słowiczek. Działalność Towarzystwa nie ograniczała się do śpiewu, co wynika ze specyfiki zespołu, ale obejmowała także działalność teatralną oraz organizującą życie kulturalno-towarzyskie w okolicy. Chórzyści wystawiali przedstawienia teatralne, m.in.: Zemstę, Ich czworo, Śluby panieńskie, Narzeczone, Pod Leśnym krzyżem, Bzy, Majster i czeladnik.

Organizowano wieczornice, zabawy taneczne oraz wycieczki. Towarzystwo spełniało zatem rolę instytucji kultury, proponując różnorodne formy kulturalnego spędzania czasu. Chór Słowiczek brał i bierze nadal udział w licznych konkursach, festiwalach i przeglądach muzycznych. Zajmował czołowe miejsca w wielu z nich. Występuje z koncertami w kraju i za granicą. W Republice Czeskiej znalazł partnera – chór Dźwięk z Karwiny, z którym od wielu lat utrzymuje ścisły kontakt, uczestnicząc we wzajemnych koncertach i spotkaniach z różnych okazji, zarówno oficjalnych, jak i prywatnych.

Od 2002 roku chór Słowiczek: jest laureatem Złotej Odznaki Honorowej z Wieńcem Laurowym, przyznanej przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. W tym też roku został przyjęty do Konfraterni najstarszych zespołów województwa śląskiego. W roku 2012, za działalność społeczną, organizacyjną i artystyczną w amatorskim ruchu muzycznym chór Słowiczek otrzymał Odznakę Honorową Złotą z Brylantem. W tym samym roku, za wybitne zasługi dla społecznego ruchu muzycznego, Chór Mieszany Słowiczek otrzymał Międzynarodową Nagrodę im. Stanisława Moniuszki pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto