Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach wrze: Dyrektywa metanowa oznacza dla górnictwa śmierć! Trwają rozmowy związkowców z europarlamentarzystami

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Trwają rozmowy z prezesami spółek górniczych PGG i JSW w sprawie unijnego rozporządzenia dotyczącego emisji metanu. Dyrektywa metanowa budzi wiele wątpliwości związkowców Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. - Nie ulega wątpliwości, że to rozporządzenie jest bardzo niekorzystne dla polskiej gospodarki i polskiego górnictwa - twierdzi Beata Szydło, europosłanka PiS, była premier RP.

W katowickiej siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności wrze. Trwają właśnie rozmowy w sprawie dyrektywy metanowej. Związkowcy obawiają się konsekwencji, jakie wynikną po wprowadzeniu jej w życie, wobec tego zaprosili polityków i parmalentarzystów z różnych grup politycznych, aby wspólnie przedyskutować zapisy dokumentu.

- Dla nas nie ulega wątpliwości, że to rozporządzenie jest bardzo niekorzystne dla polskiej gospodarki i polskiego górnictwa - twierdzi była premier Beata Szydło, europosłanka PiS. - Prace nad nim w Parlamencie Europejskim w tej chwili trwają. W komisji zostały przedłużone, więc mamy nadzieję, że będzie to jeszcze dobry moment na to, żeby szukać jakiegoś konsensusu i rozwiązania. Nie ukrywamy, że "piłka" jest po stronie większości w Parlemencie Europejskim - dodaje.

Dominik Kolorz: "Dyrektywa metanowa oznacza dla górnictwa śmierć"

Przypomnijmy, zgodnie z zapisami unijnego rozporządzenia, od 2027 roku na każde wydobyte tysiąc ton węgla do atmosfery mogłoby być emitowane maksymalnie 5 ton metanu. W kolejnych latach zapisy dyrektywy zostałyby jeszcze bardziej zaostrzone, przez co na tysiąc wydobytych ton, emisja metanu mogłaby wynieść najwięcej 3 tony.

- Rozporządzenie metanowe oznacza dla górnictwa śmierć - mówi wprost Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności”. - Jest kompletnie niekompatybilne z umową społeczną. Praktycznie żadna kopalnia nie przetrwa dłużej niż do roku 2030. To spotkanie jest ponad podziałami politycznymi. Cel jest wspólny - tym celem jest przekonać frakcje w Parlamencie Europejskim, żeby głosować za poprawkami, które dzisiaj na tym spotkaniu chcemy przyjąć - wyjaśnia

Jadwiga Wiśniewska: Losy górnictwa są po stronie opozycji

Normy zawarte w rozporządzeniu dotknęłyby zarówno kopalń węgla energetycznego, jak i koksowego, co oznacza, że konieczność ich spełnienia ciążyłaby zarówno na kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej, a także Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jednocześnie niespełnienie warunków wynikających z dyrektywy - a to, jak zewsząd słychać jest nierealne - wiązałoby się z karami finansowymi, które mogłyby sięgnąć nawet 1,5 miliarda złotych rocznie.

- To absurdalna propozycja, która nigdy nie powinna mieć miejsca - mówi stanowczo europosłanka Jadwiga Wiśniewska. - Ona jest wymierzona głównie w polskie kopalnie. Zrobimy w parlamencie wszystko, żeby temu przeciwdziałać. Rząd był aktywny po stronie rady, teraz jest „piłeczka” po stronie parlamentu. Zachęcam opozycję, żeby energicznie wspierała polską energetykę i działała w swoich grupach politycznych i żeby tę dyrektywę zablokować. Dziś instrumenty są w rękach totalnej opozycji. Niech pokażą jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne - dodaje.

Jak wskazują związkowcy, unijne rozporządzenie mogłoby spowodować zamknięcie aż 80 procent polskich kopalń. Jednocześnie, co także podkreślają związki zawodowe, stoi ono w sprzeczności z zawartą w 2021 roku umową społeczną, zgodnie z którą górnictwo w Polsce miało funkcjonować do 2049 roku.

- Wiadomo, że Komisja Europejska przedstawiła bardzo trudny dla naszych kopalń projekt. Został on już w pewnym sensie poprawiony, dzięki naszej determinacji. Teraz wiemy, że w parlamencie mamy grupy zielonych, ugrupowania liberalne i musimy mieć świadomość, że oni mają większość. Tak naprawdę to co może wyjść z Parlamentu Europejskiego, jeśli chodzi o rozporządzenie metanowe, może być niekorzystne - mówi europosłanka Izabela Kloc.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto