Polecamy

Biała lista podatników VAT © Pxhere.com
[3/13]

Biała lista podatników VAT

Od 1 stycznia 2020 r. płatność zobowiązań powyżej 15 tys. zł może odbywać się wyłącznie za pomocą przelewów na rachunki bankowe dostawców widniejących na tzw. białej liście podatników, czyli w rejestrze podatników VAT. Wystawca faktury musi być podatnikiem VAT. Rachunek rozliczeniowy może być założony w banku lub w SKOK. Zmiany nastąpiły w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 roku, dotyczącej rejestru podatników VAT.

Przed dokonanie przelewu należy sprawdzić, czy rachunek odbiorcy znajduje się na białej liście. Niestosowanie się do przepisów grozi utratą prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu lub zmniejszenia wysokości kosztów w PIT i CIT, jak również odpowiedzialnością solidarną. Aby uniknąć kary, trzeba poinformować urząd skarbowy o numerze rachunku spoza białej listy w ciągu trzech dni.

Zmiany nie obejmują płatności wynikających z faktur wystawianych przez podatników zwolnionych z VAT ze względu na limit sprzedaży (40 tys. euro) lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z VAT.


Przełom 2019 i 2020 roku przyniósł wiele istotnych zmian w podatkach. Przepisy powinny zainteresować osoby prowadzące działalność gospodarczą. Oto lista najistotniejszych regulacji.

Najnowsze wiadomości

reklama