Polecamy

8. Oszczędzanie w PPE
[4/13]

8. Oszczędzanie w PPE

Ta forma oszczędzania na emeryturę jest dostępna dla pracowników, których firmy prowadzą PPE. Grono takich przedsiębiorstw powiększyło się przed wejściem w życie ustawy o PPK, ponieważ w niektórych przypadkach pracodawca oferujący PPE może zostać zwolniony z obowiązku przystąpienia do PPK.

Przedsiębiorstwa, które prowadzą Pracownicze Programy Emerytalne ze składką na poziomie min. 3,5% wynagrodzenia pracownika, nie muszą należeć do PPK, ale pod warunkiem, że do PPE zapisało się co najmniej 25% osób zatrudnionych.

Podobnie jak w przypadku PPK, w PPE pracodawca co miesiąc odprowadza na konto pracownika pewną stałą kwotę. Odłożone w ten sposób środki nie podlegają ubezpieczeniom społecznych, a ponadto firma może rozliczyć je jako koszt uzyskania przychodu. Co ważne, pracownik podejmujący środki nie musi płacić podatku od zysków kapitałowych – pod warunkiem, że jest na emeryturze.


Oszczędzanie, zwłaszcza na emeryturę, to temat, który jest poruszany coraz częściej. Stało się tak za sprawą wprowadzenia PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie każdy jednak chce należeć do programu. Podpowiadamy, jakie formy oszczędzania mają do wyboru przyszli emeryci.

Najnowsze wiadomości

reklama