Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21. Gliwickie Spotkania Teatralne i dzieje polskiej kultury

Henryka Wach-Malicka
Spektakl "Król umiera" bielskiego Teatru Banialuka
Spektakl "Król umiera" bielskiego Teatru Banialuka Fot. Teatr Banialuka
Majowe wieczory od lat kojarzą się mieszkańcom Gliwic głównie z teatrem. Skromny zrazu przegląd, Gliwickie Spotkania Teatralne, zmienił się z czasem w potężną imprezę artystyczną, prezentowaną na tradycyjnych scenach oraz w nietypowych przestrzeniach np. starych fabrykach.

Tegoroczne, 21. spotkania rozpoczynają się dziś, w Ruinach Teatru Miejskiego. Na początek publiczność obejrzy inscenizację sztuki "Król umiera" E. Ionesco, w reżyserii Franćoisa Lazaro i wykonaniu aktorów Teatru Banialuka z Bielska-Białej. Przedstawienie zostało nagrodzone Złotą Maską i uznane za najlepszy spektakl woj. śląskiego w minionym roku. W czwartek czeka na widzów Teatr Malabar z Białegostoku, który pokaże "Skrawki", czyli sceniczną opowieść, zbudowaną na kanwie tragedii W. Szekspira pt. "Otello".

W tym roku przedstawień będzie jednak mniej niż w ubiegłych latach. Na afiszu przybyło natomiast spotkań z wybitnymi twórcami, a do Gliwic przyjadą m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Zbigniew Zamachowski, Józef Para i Jan Peszek. A wszystko z okazji dwóch znaczących rocznic, wokół których zbudowano repertuar tegorocznych Gliwickich Spotkań Teatralnych. Po pierwsze, mija właśnie półwiecze od napisania arcydramatu Tadeusza Różewicza (wówczas mieszkańca Gliwic) czyli "Kartoteki". Z tej okazji pokazane zostaną filmy dokumentalne i telewizyjne realizacje "Kartoteki", a z publicznością spotkają się ich reżyserzy i aktorzy.

W tym roku przypada też 50. rocznica wystawienia przez gliwicki STG światowej prapremiery "Ślubu" Witolda Gombrowicza. Reżyser tamtego spektaklu, Jerzy Jarocki, będzie gościem 21. Gliwickich Spotkań Teatralnych.

Paweł Gabara - dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego (współorganizatora przeglądu), namawia do uczestniczenia w spotkaniach. - Zarówno napisanie "Kartoteki", jak i wystawienie "Ślubu" to nie były wydarzenia lokalne, lecz dokonania artystyczne, które wpłynęły na dzieje polskiej kultury. Dziś nie wszyscy o tym pamiętają, a wielu młodych widzów wręcz o tym nie wie! Dlatego warto spotkać się z ludźmi, którzy historię polskiego teatru tworzyli. Mamy nadzieję, że zmiany dokonane w scenariuszu Gliwickich Spotkań Teatralnych spotkają się z uznaniem publiczności - dodaje dyr. Gabara.

Więcej o imprezie, miejscach prezentacji i cenach biletów na

www.teatr.gliwice.pl
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto