Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75-lecie Instytutu Onkologii w Gliwicach i nowy projekt terapii ciężkimi jonami węgla. To często "ostatnia deska ratunku"

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach w tym roku świętuje 75-lecie istnienia. Obchody otworzyło uroczyste spotkanie Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach w tym roku świętuje 75-lecie istnienia. Obchody otworzyło uroczyste spotkanie Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Lucyna Nenow / Polska Press
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach w tym roku świętuje 75-lecie istnienia. W czwartek 19 maja, uroczyste obchody otworzyło spotkanie Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, w którym wzięli udział m.in. parlamentarzyści i władze województwa. Z okazji wyjątkowego jubileuszu Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, nadał odznaczenia państwowe. W imieniu prezydenta, Adam Niedzielski, minister zdrowia, wręczył Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, a prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Instytutu opowiedział o projekcie innowacyjnej terapii ciężkimi jonami węgla.

75-lecie Instytutu Onkologii w Gliwicach

Na spotkaniu, które rozpoczęło się o godzinie 10.00 w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim obecni byli m.in.: Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski, Barbara Dziuk, posłanka, przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej do spraw onkologii oraz Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali:

  • Marek Rusin - profesor nauk biologicznych w Centrum Badan Translacyjnych i Biologii Molekularnej Instytutu, specjalizujący się w biologii komórki, mutacjach genetycznych i białku p53, z bardzo bogatym dorobkiem naukowy. W pismach naukowych na świecie cytowany był ponad 2000 razy.
  • Cezary Szymczyk - doktor nauk medycznych, chirurg-specjalista szczękowo-twarzowy. Wieloletni członek zespołu chirurgicznego Nowotworów Głowy i Szyi oraz zespołu rekonstrukcyjnego i transplantacyjnego, który wykonał w Gliwicach pionierskie przeszczepy narządów szyi.
  • Krzysztof Ślosarek - profesor nauk fizycznych, specjalista fizyki medycznej od wielu lat kierujący Zakładem Planowania Radioterapii i Brachyterapii, a także prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.
  • Wanda Woźniakowska - lekarka, specjalistka anestezjologii. Od kilkudziesięciu lat jej doświadczenie i poświęcenie służy chorym, znieczulanym i intensywnie leczonym w Instytucie.
  • Aleksander Zajusz - doktor nauk medycznych, specjalista radioterapii onkologicznej, całe zawodowe życie poświęcił gliwickiemu Instytutowi. Przez wiele lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. klinicznych, później ds. lecznictwa otwartego, będąc jednocześnie kierownikiem zakładu i kliniki radioterapii, a następnie przychodni przyklinicznej.

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczono: Mirosławę Jendryczko, Małgorzatę Krawczyk-Kuliś, Halinę Morawiecką i Marię Sokół, a Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowano: Jana Hliniaka, Annę Kotuła i Dorotę Ścieglińską. W trakcie ceremonii wręczono także Złote i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- To jest naprawdę imponująca rocznica, 75 lat trudu, wysiłku i pomocy ludziom w sprawie najtrudniejszej i najważniejszej - ratowania życia. To jest też bardzo realny wkład w rozwój polskiej onkologii. Dzięki rozwojowi całego Instytutu możemy szczycić się w Polsce naprawdę świetnym leczeniem onkologicznym. To dorobek każdego z Państwa, a Wasza wytrwała praca jest tym wkładem w rozwój onkologii w Polce - mówił Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Szef resortu zdrowia podkreślił również duże znaczenie pracy naukowej, jaka prowadzona jest w gliwickim Instytucie.

- W perspektywie najbliższej dekady choroby onkologiczne będą największym "zabójcą", dlatego bardzo potrzebna jest nam stała praca nie tylko przy pacjencie, ale także naukowo-badawcza, którą w Instytucie również państwo realizujecie i dzięki której udało się też przeprowadzić bardzo innowacyjne zabiegi. Kilka dni temu minęło 9 lat od pierwszego przeszczepu twarzy, który był zrealizowany w gliwickim Instytucie - przypomniał Adam Niedzielski.

Historia i teraźniejszość Instytutu
Po wręczeniu odznaczeń państwowych uroczystości przeniosły się Sali Sejmu Śląskiego, gdzie zgromadzonych gości przywitał Jakub Chełstowski, Marszałek województwa śląskiego, po czym Barbara Dziuk odczytała okolicznościowe przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego, który jubileusz 75-lecia objął honorowym patronatem. Następnie prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Oddziału NIO-PIB w Gliwicach, wygłosił wykład, w którym przybliżył bogatą historię Instytutu. W 1947 roku powołano w Gliwicach Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnymi, 3 klinikami oraz przychodnią wyposażoną w 2 gabinety i bardzo skromną infrastrukturę aparaturową. To on stał się zalążkiem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

- Dziś to imponujący kompleks zakładów teoretycznych i badawczych, ale przede wszystkim kompleks leczniczy poświęcony diagnostyce i leczeniu wszystkich nowotworów, jakie można rozpoznać u człowieka - mówił prof. Krzysztof Składowski.

Gliwicki oddział NIO-PIB to nie tylko jedna z najlepszych placówek onkologicznych w Europie, ale również znany i ceniony ośrodek naukowo-badawczy, w którym realizowane są innowacyjne projekty naukowe. Zatrudnionych jest w nim około 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek. W strukturze gliwickiego ośrodka działa 5 klinik, 11 zakładów klinicznych i naukowych, Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych oraz hospitalizowanych ok. 35 tys. pacjentów.

Nowe perspektywy dla gliwickiej onkologii

W ubiegłym roku zapadła decyzja o budowie nowego budynku klinicznego według projektu Grupy Budowlanej Meritum z Chrzanowa. Obiekt o powierzchni ponad 27 tys. mkw., z 6-salowym blokiem operacyjnym, pełnym zapleczem diagnostycznym i łóżkowym dla potrzeb tzw. unitów narządowych, w których znajdą kompleksową opiekę chorzy na raka piersi, płuca, nowotwory urologiczne i ginekologiczne. Na razie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku klinicznego.

Nowy budynek kliniczny będzie skomunikowany łącznikiem z nowym wielopoziomowym parkingiem z 800 miejscami postojowymi, który ma zostać oddany do użytku już w lipcu tego roku. Powinien on rozwiązać problem braku odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla pacjentów. Budowa obiektów według konkursowego opracowania ma się zakończyć w 2025 roku.

Innowacyjna terapia ciężkimi jonami węgla i projekt integrujący polskie środowisko naukowe

Instytutu Onkologii w Gliwicach przygotował projekt terapii ciężkimi jonami węgla. To innowacyjna metoda, którą posługuje się około 10 centrów medycznych na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Doświadczenia tych krajów pokazały, że terapia z wykorzystaniem jonów węgla jest zdecydowanie bardziej efektywna od innych, powszechnie stosowanych metod leczenia chorób onkologicznych.

- To ogromna inwestycja i bardzo kosztowna. Wymaga dużych pieniędzy i sporo czasu. Jeżeli myślelibyśmy o rozpoczęciu prac nad projektem czegoś takiego pierwszych pacjentów możemy się spodziewać mniej więcej za 8, 10 lat. Trzeba wybudować zakład radioterapii cząsteczek ciężkich, w tym oczywiście węgla. Promieniowanie to jest bardzo skuteczne dla leczenia wszystkich nowotworów, a dedykowane przede wszystkim dla nowotworów promienioopornych i nieoperacyjnych. Często to przysłowiowa ostatnia deska ratunku - tłumaczy prof. Krzysztof Składowski.

Na przeszkodzie stoją wysokie nakłady finansowe potrzebne do realizacji projektu, które mogą sięgnąć nawet miliard złotych. Dwukrotnie większy jest również koszt leczenia pacjentów. Koszt terapii dla jednej osoby może wynieść 200 tysięcy złotych.

- Koncepcja projektu jest już gotowa, natomiast musi zyskać powszechną akceptację i zielone światło do pracy nad inwestycją. To projekt atrakcyjny także poza medycznie - dla fizyków, którzy pracują na uniwersytetach oraz dla technologów i inżynierów z politechnik. Mogłoby to zintegrować całe środowisko naukowe w Polsce. Wyczerpałoby to potrzeby związane z leczeniem i prowadzeniem badań naukowych w tym zakresie - wyjaśnia prof. Krzysztof Składowski.

Jednocześnie w trakcie dzisiejszego spotkania, Barbara Dziuk, przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej do spraw onkologii, zapewniła, że projekt dostanie centralne finansowanie na realizację.

- Jest utworzony fundusz medyczny, który ma finansować leczenie innowacyjną medycyną. Ta działalność może się zakwalifikować. To, o czym mówi pan profesor, już się dzieje, jesteśmy przygotowani do takich działań - przekonuje Barbara Dziuk.

Obchody jubileuszu 75-lecia Instytutu Onkologii wracają do Gliwic

Wczorajsza inauguracja to dopiero początek 3-dniowych uroczystości, których dalsza część odbędzie się już w Gliwicach. W programie obchodów jest kilkanaście sesji klinicznych, translacyjnych, szkoleniowych i warsztatowych. Szczegółowy plan konferencji naukowej z okazji 75-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach można znaleźć tutaj.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto