A więc, stało się! Lockdown został przedłużony. Są jednak pewne zmiany! Co będzie otwarte?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
PANDEMIA. Podczas środowego(14 kwietnia) posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego podjęto decyzje w sprawie przedłużenia obostrzeń. Pod uwagę wzięto przede wszystkim obłożenie szpitali. W Polsce obecnie obłożenie łóżek covidowych jest na poziomie ok.75 proc. Zajętość respiratorów przez pacjentów z COVID-19 to wynosi ponad 78 proc.

- Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń - mówił w trakcie konferencji minister zdrowia.

Co dokładnie się zmieni? Kliknij poniżej w galerię i sprawdź:

W związku z tym, że trzecia fala epidemii koronawirusa jest obecnie najbardziej odczuwalna w szpitalach, gdzie hospitalizowani są pacjenci z COVID-19, rząd zdecydował o przedłużeniu obostrzeń do 25 kwietnia.

Zapomnijmy o wyjazdach majówkowych!

W dalszym ciągi zamknięte pozostają galerie handlowe, baseny, hotele, siłownie czy siłownie, a także salony urody, fryzjerzy czy salony kosmetyczne. Do 3 maja nie będzie możliwe także prowadzenie hoteli. To obostrzenie jest przedłużone też na majówkę - nie ma co planować wyjazdów majówkowych.

Lockdown dalej trwa, ale otwarte zostaną żłobki i przedszkola

Rząd przedłużył aktualne zasady bezpieczeństwa, ale zdecydował się otworzyć żłobki i przedszkola. Powrót dzieci do przedszkoli to pierwszy krok luzowania obostrzeń. Maluchy wrócą na zajęcia już w poniedziałek, 19 kwietnia. Przypomnijmy, że rodzice musieli zapewnić swoim dzieciom opiekę w domu od 27 marca. - Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień z jednym wyjątkiem. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia w środę 14 kwietnia.

Rodzice najmłodszych dzieci czekali na tę informację. Rząd rozpoczął luzowanie obostrzeń. W pierwszej kolejności otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Maluchy będą mogły wrócić do placówek w poniedziałek, 19 kwietnia. Przypomnijmy, że żłobki i przedszkola w Polsce są zamknięte od 27 marca. W pierwszej kolejności miały zostać otwarte 12 kwietnia, ale z powodu przedłużenia restrykcji - pozostałe zamknięte do 18 kwietnia. Placówki przyjmowały jedynie dzieci medyków, policjantów, strażaków i innych służb zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.

- Przedłużamy obowiązujące obostrzenia o kolejny tydzień, ale jest jeden wyjątek. To przedszkola i żłobki. Dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli już w najbliższy poniedziałek - zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia w środę, 14 kwietnia.

Co dokładnie się zmieni? Kliknij poniżej w galerię i sprawdź:

A więc, stało się! Lockdown został przedłużony. Są jednak pe...

Przypomnijmy, że w czasie, gdy żłobki i przedszkola są zamknięte to rodzicom za opiekę nad dzieckiem w domu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wynosi 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, także za dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowy zasiłek przysługiwał rodzicom czy opiekunom dzieci do 8 roku życia i rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych, które mają mniej niż 18 lat. Otwarcie żłobki i przedszkola spowoduje, że nie trzeba będzie wypłacać zasiłku z tego powodu, że placówki są zamknięte.

- Przywracamy także możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, w tym rozgrywki młodzieżowe, współzawodnictwo w ramach sportu zawodowego i też możliwość uprawiania sportu na obiektach zewnętrznych w grupie do 25 osób. Pozostałe restrykcje będą obowiązywały do kolejnej niedzieli - do 25 kwietnia - dodał minister zdrowia.

Powrót najmłodszych do przedszkoli i do edukacji stacjonarnej od początku było kwestią priorytetową dla rządu. Już w trakcie ogłoszenia przedłużenia restrykcji minister zdrowia Adam Niedzielski, mówił o otwarciu żłobków i przedszkoli, jako pierwszym kroku luzowania obostrzeń.

- Kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji - żłobki, przedszkola, klasy I-III - to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń, w tym sensie, że pierwsze kroki jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas I -III - odpowiadał na pytania dziennikarzy w trakcie konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków jeszcze tylko do 18 kwietnia

Przypomnijmy, że jeszcze do 18 kwietnia ograniczona jest praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.

Bez zmian pracują przedszkola specjalne, oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziały przedszkolne specjalne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

Materiał oryginalny: A więc, stało się! Lockdown został przedłużony. Są jednak pewne zmiany! Co będzie otwarte? - Katowice Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie