Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja NURD w Gliwicach. Policja karała nie tylko kierowców, ale również pieszych - wystawiono kilkadziesiąt mandatów

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Akcja NURD w Gliwicach - karano pieszych i kierowców
Akcja NURD w Gliwicach - karano pieszych i kierowców Komenda Miejska Policji w Gliwicach
Policyjna akcja NURD odbyła się 22 marca na drogach wielu miast, również w Gliwicach. Skrót oznacza niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Podczas środowych działań policja obserwowała wybrane przejścia dla pieszych. Jak się okazuje, nie tylko kierowcy są winni, karano również pieszych.

Policja z Gliwic podsumowała akcję NURD – wielu kierowców ukaranych

Akcja NURD skupiła się na obserwacji kierowców i pieszych w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Jak informuje Komenda Miejska Policji w Gliwicach, tego typu działania są konieczne – na przejściach ciągle dochodzi do potrąceń.

- Policjanci w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych bacznie obserwowali wytypowane przejścia dla pieszych. Wykroczenia rejestrował też monitoring miejski – informuje gliwicka policja.

Aż 13 kierowców zostało ukaranych za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Ponadto 6 kierowców ukarano za nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, a 5 osób zapłaciło mandaty za omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszego. W 34 przypadkach wystarczyło pouczenie.

- Wobec 11 kierowców sporządzono wnioski o ukaranie do sądu. Nasi funkcjonariusze będą wzywać do komendy osoby, które złamały przepisy ruchu drogowego – dodaje policja.

Podsumowując akcję policjanci apelują o rozsądek i zachowanie ostrożności do kierowców, ale również do pieszych. Podkreślają, by elementów odblaskowych używać nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście.

- Korzystanie z nich kilkakrotnie zwiększa widoczność pieszego/rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania – podkreśla policja.

Piesi na drogach również mają obowiązki

Należy również dodać, że piesi często zapominają, że zmienione przepisy ruchu drogowego nie dają im nieograniczonych przywilejów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy, który wchodzi na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz, co jest niezwykle istotne, korzystać z przejścia dla pieszych.

Pieszych na drogach dotyczy również lista zakazów. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, przebieganie przez jezdnię lub drogę dla rowerów, zwalnianie lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby w trakcie przechodzenia. Nie wolno również korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, bądź lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko.

Jak pokazują policyjne dane, piesi o swoich obowiązkach bardzo często zapominają. Podczas akcji w Gliwicach mandatami ukarano aż 23 osoby.

Co zrobić, żeby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach? Rozwiązanie jest bardzo proste.

- Zmianę sytuacji na drogach musimy zacząć od siebie. Policyjne obserwacje wskazują, że wolniejsza jazda, choćby jednego samochodu, działa na innych kierowców – samochody z pobliża też redukują prędkość. I odwrotnie: gdy jedziemy szybciej, pojawiają się osoby chcące nas dogonić, u których żyłka sportowa nakazuje nawet wyprzedzanie. To wstęp do samonapędzającego się zjawiska permanentnego przekraczania dozwolonych prędkości – podkreśla policja.

Należy również pamiętać o kilku zasadach, które znacznie zwiększą bezpieczeństwo pieszych i kierowców:

  • kierowca, zbliżając się do tzw. pasów, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,
  • jeśli kierowca skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez ulicę, w którą wjeżdża samochód,
  • kierującemu zabrania się w szczególności: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), omijania pojazdu jadącego w tym samym kierunku, lecz zatrzymującego się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto