Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja ratownicza w kopalni Śląsk. Wiercą otwór wentylacyjny [ZDJĘCIA + WIDEO]

MN, Komunikaty KHW
Akcja ratownicza w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej trwa już czwartą dobę. Trwa składanie kombajnu, który ma otworzyć drogę do uwięzionych pod ziemią górników. Jednocześnie określono miejsce, w którym zostanie dokonany odwiert w ziemi.

AKTUALIZACJA
29 kwietnia, godz. 7:30

Do rana wywiercono otwór głębokości 597 metra. Następnie przewód i wiertło zostały wyciągnięte dla wykonania niezbędnych prac prac przygotowawczych dla dalszego wiercenia. Będzie ono podjęte w ciągu najbliższych godzin.

Kombajn przekroczył 207. metr (licząc wg. dowierzchni centralnej). Za około 44 metry dotrze do przecinki (drogi prostopadłej do kierunku drążonego chodnika). Wtedy ratownicy będa mogli spenetrować ją, sprawdzić jaki jest stan dowierzchni centralnej w tym miejscu, czy zaciśnięcie wyrobiska jest nadal, czy może za odcinkiem obwału występuje wolna przestrzeń. A jeśli tak, to ile jej jest.

AKTUALIZACJA
28 kwietnia, godz. 7:00

Kombajn jest na wysokości 186 metra, trwa budowanie kolejnych pierścieni zabezpieczających ściany i strop chodnika, który drąży.

Wiertnica wykonała otwór do głębokości ponad 390 metrów.

AKTUALIZACJA
27 kwietnia, godz. 8:00

Kombajn wydrążył chodnik do odległości 166. metra, licząc w linii prostej od wejścia do wyrobisk.

Wietrnica jest poniżej 174 metra.

AKTUALIZACJA
26 kwietnia, godz. 18:00

Kombajn wydrążył kolejne 9 m chodnika równoległego do centralnego wyrobiska, jest na wysokości ok. 154-155 metrów od wejścia do wyrobisk.

Natomiast na powierzchni orurowano otwór do 170. metra w głąb ziemi. Po zakończeniu krzepnięcia zaprawy cementowej wprowadzanej między otwór, a rury dla usztywnienia konstrukcji zacznie się ponowne opuszczanie przewodu wiertniczego.

AKTUALIZACJA
24 kwietnia, godz. 8:00

Akcja jest kontynuowana. Kombajn wydrążył ok. 18 metrów nowego chodnika. Ponieważ wchodził skosem w pas węgla rozdzielający istniejące (stare) wyrobiska, zatem licząc od wejścia do nich jest mniej więcej na wysokości 113 metra. Za nim montowane są pierścienie obudowy zabezpieczające ściany i strop.

Wiertnica pracuje. Otwór obecnie przekracza czterdziesty metr głębokości, licząc od powierzchni ziemi.

AKTUALIZACJA
23 kwietnia, godz. 15:00

W tej chwili jest kilka wariantów prowadzenia akcji. Jeden z nich to drążenie chodnika za pomocą kombajnu. Jednocześnie podjęto decyzję o przebiciu za pomocą wiertnicy otworu z powierzchni, w miejsce, gdzie mogą przebywać poszkodowani.

Akcja ratownicza w Kopalni Wujek: Górników można wydostać za pomocą kapsuł [ZDJĘCIA]

Aktualizacja - czwartek, godz. 8:00

Aby wykonać zwrot kombajn pracuje odcinkami w kształcie litery V. Zwrot w wyrobisku zaczął w okolicy 101. metra. Czyścił spąg (podłoże) na głębokość około 1 metra. Trzeba tam też jeszcze było usuwać zniszczone elementy metalowe – fragmenty rurociągu, szyny.

Po zrobieniu dziewiątego V kombajn wszedł około godz. 7.30 całkowicie w węgiel. Będzie drążył w obecnym kierunku do chwili, gdy kolejny zwrot usytuuje go tak, że wykonywany przezeń nowy chodnik zostanie usytuowany równolegle do obecnego wyrobiska w odległości pięciu metrów od niego.

Wiertnica ruszyła około 5 rano. Przeszła przez wbitą wczoraj w ziemię 26-metrową rurę obsadową, zeszła do 28 metrów. Została podniesiona, trwa montaż wiertła z jego własnym silnikiem i systemem naprowadzania. Chodzi o uzyskanie tak postępu robót jak też maksymalnej precyzji. Trafienie w prostokąt 45 na 8 metrów z odległości przekraczającej kilometr.

Aktualizacja - środa, godz. 14:00

Kombajn znajduje się na ok. setnym metrze od początku wyrobiska. Zespół doradczy pozytywnie zaopiniował wprowadzenie go do pasa węgla miedzy wyrobiskami. Między 102 i 106 metrem będzie drążyć równoległy chodnik o przekroju ok. 4 na 3 metry. Co kilkanaście metrów wykonywane będą odwierty w kierunku wyrobiska, by sprawdzić czy nadal jest zaciśnięte, czy może zaciśnięcie i obwał gdzieś tam się kończą. Po wydrążeniu przez kombajn ok. 70 metrów nowego wyrobiska zespół doradczy zbierze się po raz kolejny.

Na miejsce wiercenia z powierzchni sprowadzono już wszystkie elementy wiertnicy. Kontynuowany jest jej montaż, podłączanie instalacji.

Kolejny etap to wiercenie do ok. 250 metrów i osadzenie rury o średnicy 311 mm. Na tych głębokościach można spodziewać się wody, Następnie od 250 do ok. 1000 metrów – przejście przez warstwę karbonu, gdzie możliwa jest woda, kawerny (pustki), uskoki, skały o różnej twardości. Na tym odcinku osadzona będzie rura o średnicy 171 mm. Poniżej rura o średnicy 114 mm.

Głowica wiertnicy wyposażona jest w system kierunkowy, korygujący położenie wiertła tak, by przez cały czas utrzymany był pion.

Na podstawie map w okolicy skrzyżowania chodnika podścianowego i przecinki ściany (czyli wyjścia z niej) wyznaczono prostokąt o rozmiarze 5x8 metrów. Tam będzie kończył się otwór. I w tamtym rejonie - na podstawie ustaleń dotyczących ostatnich chwil przed wstrząsem – z dużym prawdopodobieństwem mogą znajdować się poszukiwani.

Aktualizacja - środa, godz. 8:00

Jak poinformował rzecznik KHW Wojciech Jaros, kombajn został zmontowany wczoraj w nocy, dziś natomiast zacznie pracę. Maszyna w teorii jest w stanie wydrążyć do 20 metrów w ciągu doby, lecz w warunkach panujących w miejscu zacisku prędkość pracy będzie niższa. - Trzeba liczyć, że ta prędkość będzie wynosić 8-12, może 15 metrów na dobę - mówi Jaros.

Już postawiono maszt wiertnicy, dzisiaj ma jeszcze dotrzeć specjalna pompa płuczkowa do usuwania urobku, która jest transportowana z Niemiec.

Aktualizacja godz. 18.00

Komunikat rzecznika prasowego KHW: W nocy powinien zostać zakończony montaż kombajnu. Decyzja o rozpoczęciu pracy podjęta winna zostać jutro (w środę) po posiedzeniu zespołu doradczego.

Także w nocy ma rozpocząć się montaż wiertnicy. Na miejsce zwożone są kolejne elementy jej oprzyrządowania, oświetlenie, agregat zasilający...

Ratownicy pod ziemia posunęli się o jeden metr, a przy poszerzaniu korytarza - o półtora metra.

Gdzie są górnicy zaginieni po wstrząsie zaginieni po wstrząsie na kopalni Wujek-Śląsk?

Ratownikom do tej pory nie udało się nawiązać z nimi kontaktu. Trwa montaż kombajnu ścianowego, aby szybciej się do nich przebić. Równocześnie wiercony będzie otwór wentylacyjny, aby dostarczyć im powietrze.

Montaż kombajnu, który ułatwi przedostanie się do uwięzionych pod ziemią górników, powinien zostać zakończony do końca tej doby. Zanim ważąca 30 ton maszyna zacznie pracować, konieczne będzie jeszcze przeprowadzenie testu urządzenia.

To już czwarta doba trwania akcji ratowniczej. Od rana ratownicy przebierający rumosz przesunęli się zaledwie o metr do przodu. Poszerzony przez nich korytarz sięga 154 metra i jak podają przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego, ze względu na trudne warunki tempo prac wykonywanych ręcznie nie może zostać przyspieszone.

Akcja ratownicza w kopalni Śląsk. W Katowicach wiercą otwór wentylacyjny

Na powierzchni kontynuowane są także przygotowania do zamontowania wiertnicy. Rano udało się zlokalizować miejsce, w którym zostanie wydrążony pionowy odwiert o głębokości kilometra. Wysoka na kilka metrów wiertnica zostanie zamontowana na placu w Katowicach. Obecnie trwają prace przygotowawcze.

- To jest wieża wysoka na kilkanaście metrów, zakończona wiertłem. Na początku montażu zostaną wbite pale, które ustabilizują konstrukcję - mówi Wojciech Jaros, rzecznik KHW.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, wiercenie powinno zacząć się jutro w pierwszej połowie dnia.

Pracę ratowników górniczych w nocy dodatkowo spowolnił potężny głaz na drodze drążenia tunelu. Rano tunel sięgał 173 metra, a z tyłu wykonywane jest jego poszerzenie. Jak informuje rzecznik KHW, od 180 metra warunki pracy mogą być nawet trudniejsze. Uwięzieni górnicy przebywają 1050 metrów pod ziemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto