Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ankiety dla pierwszaków

Joanna Heler
Tomek Obruśnik oraz Ania i Andrzej Mrzygłodowie wiedzą, że o wszystkich problemach mogą opowiedzieć dyrektor gimnazjum, Marii Bukowskiej. Joanna Heler
Tomek Obruśnik oraz Ania i Andrzej Mrzygłodowie wiedzą, że o wszystkich problemach mogą opowiedzieć dyrektor gimnazjum, Marii Bukowskiej. Joanna Heler
Rodzice posyłający swoje pociechy do toszeckiego gimnazjum wiedzą, że po kilku tygodniach nauki uczniowie w anonimowych ankietach będą mogli się wypowiedzieć na temat swych spostrzeżeń i traktowania ich w szkole.

Rodzice posyłający swoje pociechy do toszeckiego gimnazjum wiedzą, że po kilku tygodniach nauki uczniowie w anonimowych ankietach będą mogli się wypowiedzieć na temat swych spostrzeżeń i traktowania ich w szkole. Taki system monitorowania pierwszaków prowadzony jest od kilku lat i jak podkreśla dyrektor placówki, Maria Bukowska, daje on efekty.

- Pierwsze dwa, trzy tygodnie nauki najlepiej pokazują jak młodsi uczniowie zostali przyjęci przez starszych. Na podstawie ankiet dowiadujemy się, co uczniom podoba się w nowej szkole, a co chcieliby zmienić. Oceny wystawiane przez uczniów są wysokie, bo wynoszą średnio 4,5 w skali od 1 do 5. Od lat wśród pozytywów na pierwszy plan wysuwa się funkcjonowanie w szkole stołówki. Korzysta z niej bowiem wiele dzieci pochodzących z ubogich terenów byłych PGR-ów. Zawsze było to dla mnie zaskoczeniem, ale uczniowie dopiero na kolejnych miejscach plasowali istnienie pracowni komputerowej czy sali gimnastycznej - mówi Maria Bukowska.

Dyrektor gimnazjum podkreśla, że uczniowie w ankietach podawali przykłady agresji związanej z rolą "kota". Szkoła na szczęście wiedziała już o nich wcześniej. Były więc przypadki "kocenia", polegające na domalowywaniu wąsów. W ten sposób zabawiali się uczniowie dojeżdżający do Toszka. Dyrektor Bukowska podkreśla, że zachowaniami gimnazjalistów rządzą hormony - stąd zdarzały się też doniesienia o tzw. "ustawkach", kiedy to pretekstem do puszczenia w ruch pięści była zazdrość o dziewczynę. Na szczęście również sygnał o planowanej bitwie dotarł do dyrekcji szkoły i udało jej się zapobiec powiadamiając policję. Następnie przeprowadzono rozmowy z antagonistami, jednocześnie uświadamiając im, jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania.

W toszeckim gimnazjum, jak w każdej szkole, zdarzają się przypadki słownej i fizycznej agresji. Do jedynej kształcącej na tym poziomie szkoły w gminie uczęszczają uczniowie z czterech szkół podstawowych z czternastu sołectw oraz z samego Toszka. Wielu rodziców uczniów jest bez pracy, bo poupadały pobliskie kopalnie i PGR-y. Wielu szuka szczęścia wyjeżdżając za granicę. Jednym z pomysłów gimnazjum, realizowanym w ramach programu profilaktycznego oraz zagospodarowywania wolnego czasu, było powołanie Młodzieżowego Klubu Turystycznego. Z grupy turystycznej wyłonili się miłośnicy przyrody i historii. Wytyczyli ścieżki rowerowe, opisali najciekawsze miejsca historyczne, wyszukali przyrodnicze unikaty, a szkoła wydała folder.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto