Biała Gwiazda zabrała Piastowi europejskie puchary. Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:3 ZDJĘCIA, WYNIK Świerczok nie strzelił karnego

Tomasz Kuczyński
16.05.2021 r. Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:3.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
16.05.2021 r. Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:3. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
W meczu ostatniej kolejki w niedzielę 16.05.2021 r. PKO Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał z Wisłą Kraków 2:3 (1:3) i nie awansował do europejskich pucharów. Jakub Świerczok nie strzelił rzutu karnego. Przy Okrzei wreszcie mogli pojawić się kibice, na trybunach byli też fani „Białej Gwiazdy”. Zobacz ZDJĘCIA z meczu Piast - Wisła Kraków.

Piast przystąpił do ostatniego spotkania w sezonie zajmując 4. miejsce, które dawało grę w pucharach, ponieważ na podium znalazł się zdobywca Fortuna Pucharu Polski Raków Częstochowa. Wisła przyjechała do Gliwic z tymczasowym trenerem Kazimierzem Kmiecikiem, któremu pomagał Mariusz Jop. Krakowski klub rozstał się z Peterem Hyballą.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu Piast Gliwice - Wisła Kraków

Gliwiczanie bronili czwartego miejsca

Gliwicka drużyna po ośmiu kolejkach miała tylko dwa punkty i zajmowała ostatnie miejsce. Jednak drużyna Waldemara Fornalika zaczęła się szybko piąć w górę tabeli aż znalazła się tuż za podium. Mecz z Wisłą miał zapewnić puchary. - Nie chcę mówić o presji, ponieważ jest to mecz, który powinniśmy wygrać - mówił Fornalik.

Wisła zdobyła bramkę, ale Piast ma Świerczoka

Sytuacja gliwiczan skomplikowała się już w 11. minucie. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Konrad Gruszkowski. Piłka odbiła się o obrońcy i zaskoczyła Frantiska Placha. 20-letni Gruszkowski zdobył pierwszą bramkę w Ekstraklasie. W tym momencie w wirtualnej tabeli Piast spadł na 5. miejsce.

W 17. minucie Jakub Świerczok z ostrego kąta trafił do siatki, ale sędzia uznał, że napastnik Piasta był na spalonym. Trwała jeszcze analiza VAR i… gol został uznany! To już 15. bramka Świerczoka w tym sezonie Ekstraklasy.

Wisła znów prowadziła, a Świerczok nie strzelił karnego

Gospodarze chcieli pójść za ciosem, a sami zaliczyli drugiego gonga. Stefan Savić pięknym golem dał Wiśle ponowne prowadzenie - 24. minuta. Cztery minuty później Piast miał rzut karny, ale Mateusz Lis obronił strzał Świerczoka!

Do przerwy było 3:1 dla Wisły

Kapitan gliwiczan Gerard Badia próbował poderwać kolegów do walki i w 38. minucie strzelił zza 16 metrów minimalnie niecelnie. Jednak to Wisła zadała trzeci cios. Piotr Starzyński poradził sobie z Martinem Konczkowskim i strzelił z pola karnego. „Konczi” jeszcze próbował ratować sytuację, piłka odbiła się od jego buta, co nie ułatwiło obrony Plachowi. Starzyński też zaliczył pierwsze trafienie w Ekstraklasie.

Lis w bramce Wisły bronił wszystko

Po przerwie Wisła nie spuszczała z tonu. Plach musiał interweniować po strzałach Rafała Boguskiego (53. minuta) i Felicio Brown Forbesa (57).

W 62. minucie boisko opuścił Gerard Badia żegnany owacją na stojąco. Możliwe, że „Badi” rozegrał ostatni mecz w barwach Piasta. Wszedł za niego Patryk Lipski, zaliczając 150. występ w Ekstraklasie.

Drużyna Fornalika robiła co mogła, aby zdobyć gola, ale Wisła miała w bramce Mateusza Lisa. Bramkarz obronił m.in. strzał z bliska Świerczoka w 76. minucie.

Końcówka pełna emocji

Wreszcie w 83. minucie Lisa pokonał Tiago Alves, któremu podał Świerczok. Od razu wróciły wspomnienia ze styczniowego meczu tych drużyn, w którym Piast przegrywał 0:3, a wygrał 4:3.

Piast do końca oblegał bramkę Wisły, jednak tym razem nie udało się odwrócić losów meczu. „Biała Gwiazda” zabrała gliwiczanom puchary...

Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:3 (1:3)

Bramki: 0:1 Konrad Gruszkowski (11), 1:1 Jakub Świerczok (17), 1:2 Stefan Savić (24), 1:3 Piotr Starzyński (43), 2:3 Tiago Alves (83)

Piast: Plach - Konczkowski, Huk, Czerwiński, Holubek - Badia (63. Lipski), Sokołowski, Jodłowiec (46. Alves), Chrapek, Steczyk (62. Pyrka) - Świerczok.

Wisła: Lis - Szot, Frydrych, Kone, Burliga - Gruszkowski (88. Szota), Żukow (66. Mawutor), Boguski (66. Błaszczykowski), Savić (77. Yeboah), Starzyński - Brown Forbes (77. Carlos Silva).

Żółte kartki: Steczyk - Boguski, Brown Forbes, Kone

Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)