18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej skakali ze spadochronem szybującym ZDJĘCIA

KLM, materiały prasowe
Jerzy Nieroda/materiały prasowe
Latający śmigłowiec nad Bielskiem-Białą zrzucał żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych i inżynieryjnych oraz kandydatów przewidzianych w przyszłości do przeszkolenia na instruktorów spadochronowych. Tak szkoli się Grupa Awangardowa.

Dwa tygodnie w Bielsku-Białej trwał zorganizowany przez 6 Brygadę Powietrznodesantową kurs przeszkolenia do wykonywania skoków ze spadochronem szybującym AD-2000 - informuje kpt. Marcin Gil, rzecznik 6 Brygady Powietrznodesantowej. Uczestniczyli w nim żołnierze pododdziałów rozpoznawczych i inżynieryjnych oraz kandydaci przewidziani w przyszłości do przeszkolenia na instruktorów spadochronowych.

Zanim żołnierz zostanie zakwalifikowany do tego typu szkolenia musi wykazać się odpowiednią sprawnością fizyczną, przejść z wynikiem pozytywnym dodatkowe testy psychologiczne i zajmować stanowisko przewidziane do wykonywania tego typu zadań. Każdy kursant musi także wcześniej wykonać przynajmniej 10 skoków z podstawowym spadochronem desantowym typu AD-95.

- W czasie szkolenia żołnierze nabyli umiejętności niezbędne do wykonywania skoków na spadochronach szybujących oraz precyzyjnego lądowania ze sprzętem w określonym miejscu – wyjaśnia podpułkownik Jan Ekiert, szef Pionu Lotniczo – Spadochronowego Brygady. - W przyszłości to m.in. uczestnicy tego kursu będą wykonywać zadania w składzie Grup Awangardowych, które mają na celu przygotowanie zrzutowisk do lądowania sił głównych i jako pierwsi pojawiają się w miejscu przewidzianym do wykonania zadania przez brygadę – dodaje pułkownik.

Kurs podzielony był na dwie części. W pierwszym etapie żołnierze, którzy dotychczas wykonywali tylko skoki na spadochronach o małej sterowności, musieli poznać nowy sprzęt i obowiązujące zasady wykonywania na nim skoków. Spadochroniarze musieli się zapoznać z budową spadochronu AD-2000, sposobem jego układania, procedurami pokładowymi i postępowaniem w sytuacjach awaryjnych.

Szkolenie w dużej części prowadzone było w Ośrodku Szkolenia Naziemnego i w spadochroniarni 18 batalionu powietrznodesantowego. Pierwszą część zakończył egzamin teoretyczny i praktyczny sprawdzający wiedzę i umiejętności żołnierzy, będący przepustką pozwalającą im uczynić następny krok w ich spadochronowej edukacji czyli desantować się z pokładu śmigłowca.

Druga część kursu przeznaczona była na wykonywanie skoków spadochronowych na lotnisku w bielskich Aleksandrowicach. Każdego dnia kursanci wznosili się w śmigłowcu nad zrzutowisko po trzy, cztery razy, a każde desantowanie było pilnie obserwowane przez instruktorów. W czasie szkolenia kursanci mieli możliwość obserwowania jak szybują na spadochronach ich bardziej doświadczeni koledzy z plutonów rozpoznawczych ze wszystkich jednostek 6 Brygady Powietrznodesantowej.

- Żołnierze desantowali się z śmigłowca W-3 Sokół na spadochronach AD-2000 z samodzielnym lub kombinowanym system otwarcia, z wyposażeniem i bez niego - opowiada dowódca kursu, a zarazem kierownik desantowania kapitan Grzegorz Grzywna. - Wykonaliśmy ponad pół tysiąca skoków z wysokości od 700 do 1500 m dodaje kapitan.

Ukończenie kursu przez żołnierzy nie oznacza, że są oni w pełni przygotowani do zadań, jakie przewidziane są dla Grup Awangardowych 6 Brygady Powietrznodesantowej. Szkolenie w Bielsku-Białej było dopiero pierwszym krokiem nowego etapu w ich spadochroniarskim życiu. Przed nimi ciężka praca, dzięki której będą zdolni wykonać skok spadochronowy o każdej porze dnia i nocy, z widzialnością ziemi, jak i bez niej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto