MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie na szpitalnym łóżku. Seniorzy na święta są „podrzucani” do szpitali. Samotność w prezencie od najbliższej rodziny

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Święta to wyjątkowy czas, który każdy chce spędzić ze swoimi najbliższymi. Niestety, wiele starszych osób jest „podrzucanych” do szpitali i tam spędzają samotnie Wigilię i Boże Narodzenie. Aby uświadomić rodzinom, że szpital dla babci czy dziadka nie jest dobrym miejscem na spędzanie świąt, a może być nawet zagrożeniem dla seniora. Okręgowa Izba Lekarska promuje kampanię społeczną „#WspólneŚwięta”. jej celem jest poruszenie problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi, żeby seniorzy nie musieli spędzać świąt w sali szpitalnej lub przy choince na pustym korytarzu w szpitalu.

Spis treści

Seniorzy samotnie spędzają Wigilię i Boże Narodzenie. Rodziny „podrzucają” ich do szpitali

W czwartek w Klinice Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych przy ul. Lindleya 4 w Warszawie odbył się briefing prasowy w ramach kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie „#WspólneŚwięta”.

Starsza kobieta przy choince
Święta w szpitalu dla seniora to nie tylko samotność, ale też zagrożenia związane z hospitalizacją osoby w starszym wieku. Halfpoint/gettyimages.com

Jak przekazali organizatorzy, celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na samotność seniorów porzucanych na święta w szpitalu oraz poruszenie problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi.

Idea kampanii zrodziła się z emocji, z przekazów szeptanych i rozmów z kolegami lekarzami i koleżankami lekarkami, z którymi mieliśmy wspólne doświadczenia, że seniorzy bywają „podrzucani” do szpitali w okresach okołoświątecznych. Kampanię tą można tak naprawdę „namalować jednym obrazem”. Obrazem szpitalnego korytarza, choinki i pozostawionego przez rodzinę samotnego, smutnego seniora w szpitalu w okresie świątecznym – powiedział prezes ORL Piotr Pawliszak.

W kampanię „#WspólneŚwięta” włączył się m.in. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus UCK WUM. Promuje ją poruszający spot:

W briefingu prasowym udział wzięli: prezes ORL w Warszawie lek. Piotr Pawliszak, wiceprezes ORL w Warszawie dr n. med. Olga Rostkowska, prezes NRL w Warszawie lek. Łukasz Jankowski, ordynator i kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa Paweł Łęgosz.

Szpital jako „przechowalnia” babci lub dziadka w czasie świąt

Razem z ekspertami postrzegamy to zjawisko jako objaw pewnej choroby. A dla każdej choroby można zidentyfikować przyczyny. Dlatego zidentyfikowaliśmy trzy kluczowe grupy przyczyn jeżeli chodzi o porzucanie seniorów w szpitalach. Są to: niewystarczająca wrażliwość społeczna, brak edukacji społecznej co do zagrożeń wynikających z hospitalizacji osób starszych, a także brak wiedzy co do tego, jak poruszać się po systemie opieki długoterminowej – przekazał Pawliszak.

Prof. Magdalena Durlik zwróciła uwagę, że w ramach kampanii poruszany jest temat świąteczny, „ale to nie jest sprawa tylko świąt”.

W zasadzie odkąd skończyła się pandemia koronawirusa i są normalne przyjęcia do szpitala, obserwujemy szalony wzrost chorych przywożonych do naszego szpitalnego oddziału ratunkowego. Osoby 90+. To są osoby, którym otoczenie nie jest w stanie zapewnić opieki długoterminowej – przekazała.

Jest szalona potrzeba zapewnienia takim osobom opieki długoterminowej, czy to w domach, czy w domach opieki, czy w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ale te święta są smutne. Bo co możemy zapewnić pacjentom? Choinka stoi na korytarzu, jest jakiś catering, czasami ktoś coś przyniesie. Społeczeństwo się starzeje. To powoduje, że w szpitalach mamy bardzo dużo pacjentów w okresie świąt. Kiedyś tylu nie było – powiedziała prof. Durlik.

Punktem wyjścia dla debaty i samej kampanii jest zjawisko wykorzystywania szpitala przez rodziny osób starszych, jako miejsca, gdzie senior może „przeczekać” święta tak, by nie był wtedy obciążeniem dla swojej rodziny.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Boże Narodzenie na szpitalnym łóżku. Seniorzy na święta są „podrzucani” do szpitali. Samotność w prezencie od najbliższej rodziny - Strona Zdrowia

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto